Marks ( 4 gadi )

Diagnoze: bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Marks ir ļoti dzīvespriecīgs un aktīvs puika, kurš katru dienu ar prieku dodas uz bērnudārzu, labprāt apmeklējot nodarbības un rotaļājoties ar vienaudžiem. Taču Markam nav iespējas iepazīt pasauli tādu, kādu to zina citi bērni – viņam ir bērnības autisms ar valodas attīstības aizturi. Tas sirsnīgajam puikam liedz iespēju izteikt savas domas, mācīties un saprast apkārt notiekošo. Neraugoties uz to, Markam ļoti patīk rotaļāties ar savu vecāko brāli, peldēt, dejot un spēlēt teātri spoguļa priekšā. Marks ir centīgs un mērķtiecīgs. Viņa ģimene patiesi tic, ka viņš pārvarēs visus pārbaudījumus, lai beidzot spētu pastāstīt to, ko līdz šim nav varējis izteikt vārdos.

Demjans (4 gadi)

Diagnoze: bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Demjans ir labsirdīgs un smaidīgs puika, kuram patīk skriet, peldēt, zīmēt, spēlēties un pastaigāties. Viņam ļoti patīk mācīties, un viņš ātri spēj apgūt doto vielu un speciālista uzraudzībā veiksmīgi attīstīties. Demjana diagnoze ir bērnības autisms. Viņa ikdiena lielā mērā ir atkarīga no tā, kāds puikam ir garastāvoklis – jo nav iespējams kontrolēt vai ietekmēt to, ko Demjans nespēj izteikt vārdos. Ja kaut kas nenotiek pēc mazā zēna prāta, pašsajūta strauji pasliktinās – viņš paliek nervozs un agresīvs. Tādā stāvoklī, pašam neapzinoties, puika var nodarīt pāri ne tikai citiem, bet galvenokārt  pašam sev. 

Robijs (5 gadi)

Diagnoze: bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Labsirdīgais Robijs ir priekšlaikus dzimis mazulis, kurš, nākot pasaulē, svēra aptuveni tikpat kā divas cukura paciņas. Lai arī sākotnēji Robijs attīstījās kā citi bērni, pirms divu gadu jubilejas viņš piedzīvoja epilepsijas krampjus. Aizkavējās attīstība – zēns vairs nespēlējās ar mantām, neatdarināja kustības un skaņas. Pēc vairākām pārbaudēm Robijam tika apstiprināta diagnoze – bērnības autisms. Robijs jau ir saņēmis ABA terapijas, pēc kurām veselības stāvoklis ir uzlabojies. Lai arī puika joprojām nerunā, viņš cenšas veidot saskarsmi ar vienaudžiem, ir atsaucīgs, gudrs, labprāt muzicē, rotaļājas ar mašīnām un ar interesi pēta grāmatas.

Marija (4 gadi)

Diagnoze: abu kāju parēze, spina bifida

Nepieciešamība: ortozes, ortopēdiskie apavi

Marijai jau agrā vecumā tika konstatētas iedzimtas kaites – abu kāju parēze un spina bifida. Tam jau pirmajā dzīves gadā sekoja vairākas operācijas un medicīniskas manipulācijas. Pēc rehabilitācijas perioda Marija ir spērusi platu soli vispārējās garīgās un fiziskās attīstības virzienā. Viņa ir dzīvespriecīga, ieturēta un nosvērta, ļoti mīl mūziku, jo īpaši spēlēt klavieres kopā ar māsu, kā arī rotaļāties ar brāļiem un kaķi. Arī šobrīd Marija turpina attīstību – viņa ir sākusi bērnudārza gaitas, apmeklē visas nodarbības un saprot, ka uzcītība un pacietība ir viņas galvenie sabiedrotie.

Vadims (7 gadi)

Diagnoze: bērnu cerebrālā trieka

Nepieciešamība: ortozes

Sirsnīgais Vadims pasaulē ieradās krietni ātrāk pirms noteiktā laika – 30. grūtniecības nedēļā – un svēra vien 1600 gramu. Kopā ar Vadimu pasaulē nāca arī viņa dvīņumāsa, kas ir puisēna tuvākais un labākais draugs, cīņu biedrs un atbalsts. Neilgi pēc dzimšanas Vadimam tika uzstādīta diagnoze – bērnu cerebrālā trieka, tika veiktas vairākas operācijas un rehabilitācijas kursi, lai Vadims varētu sākt patstāvīgi staigāt. Gādīgais un iejūtīgais puisēns ir liels lego rotaļlietu fans – viņš katru brīvo brīdi velta tam, lai uzbūvētu kādu lidmašīnu, kosmosa kuģi vai auto. Vadims kopš dzimšanas ir pierādījis, ka ir cīnītājs, un ar lielāko prieku piedalās rehabilitācijas nodarbībās, lai jau drīzumā varētu piepildīt savu sapni – doties uz skolu un nākotnē kļūt par autobusa šoferi.

Elizabete (7 gadi)

Diagnoze: Draveta sindroms

Nepieciešamība: ārkārtas gadījumi (līdzmaksājums jaunās paaudzes medikamentam Epidolex, kas būtiski uzlabo bērna dzīvi)

Elizabete ir sirsnīga un draudzīga meitene, kurai ļoti patīk spēlēties ar koka klučiem, pūst ziepju burbuļus un zīmēt ar krītiņiem. Taču savas dzīves laikā mazā Elizabete jau ir piedzīvojusi vairākus izaicinājumus – trīs mēnešu vecumā Elizabetei notika pirmā epilepsijas lēkme. Jau divu gadu vecumā meitenītei tika noteikta retā diagnoze – Draveta sindroms. Slimības ārstēšanas gaita nav vienkārša, jo Latvijā ar šādu diagnozi ir vien seši bērni. Sindromam ir raksturīga attīstības kavēšanās, biežas un ilgas epileptiskas lēkmes, autiskā spektra uzvedības traucējumi. Sarežģītajā slimības ārstēšanas gaitā ķirurģiskas iejaukšanās laikā notika asins saindēšanās, kā rezultātā Elizabete zaudēja redzi, daļu rīšanas funkciju un daļu motorikas. Šobrīd Elizabete ir pilnīgi aprūpējama, jo nemāk ne apģērbties, ne par sevi parūpēties. Elizabetes ikdienas dzīve ir atkarīga no medikamentiem. Tie palīdz mazināt un īsināt lēkmes (dienā var būt līdz pat 100 lēkmēm). Turklāt Draveta sindroma bērniem nav pašsaglabāšanās instinktu. Šie bērni var palēkt zem braucoša auto, nolekt no nepiemērota augstuma, saskrāpēties vai sasisties. Šī bezbailība kopā ar redzes defektiem nozīmē, ka kādam Elizabetei jābūt klāt ik brīdi. Šobrīd Elizabete apmeklē Strazdu muižas bērnudārzu, labāko un drošāko vietu bērniem ar šādu diagnozi.