Mārcis Mitrevics

Vīns Lieldienu svētku galdam

Padomi • 21. Marts, 2021
Ir pavasaris, aiz loga kļūst aizvien gaišāks, un aizvien vairāk laika gribas pavadīt pie dabas. Tāpat kā dabas burvīgo skatu klāsts ir nebeidzams, līdzīgi ir ar vīniem. To ir tik daudz, katram ēdienam, sajūtām un svētkiem piemērotākais! Pavasaris ir arī laiks, kad svinam Lieldienas. Lai gan pavasara svētki un saules uzvaras gājiens tiek plaši svinēts visā pasaulē neatkarīgi no reliģiskās piederības, Lieldienas lielākoties asociējas ar kristietību, tādēļ gribu jums pastāstīt par vīna tradīcijām un kristīgās baznīcas lomu šī dzēriena kultūrā un attīstībā.
 

Vai zināji, ka Vecajā Derībā vārds “vīns” minēts 197 reizes, savukārt Jaunajā Derībā – 38 reizes? Jau Bībelē uzsvērts, ka vīna patērēšana pie zināmiem apstākļiem nav grēks, bet tā dzeršana apreibināšanās nolūkā gan ir bargi nosodāma. Vīns baznīcā tiek izmantots joprojām, un par vīnu kultūru, tāpat kā daudziem citiem dzērieniem, varam pateikties mūkiem, kas gadsimtu gaitā klosteros izkopuši šīs mākslas līdz pilnībai. Mūsdienās vīnkopības zemēs vīnu baznīcas vajadzībām parasti meklē turpat pie vietējiem vīndariem draudzes ietvaros vai pie tuvākajiem kaimiņiem, savukārt, jo tālāk uz ziemeļiem, jo garāks vīna piegādes ceļš. Mūsu platuma grādos baznīcas rituālos visbiežāk tiek izmantots salds sarkanvīns, kura darināšanas saknes stiepjas vairākus gadsimtus senā pagātnē. Dienvindfrancijas vīna provincē Kaorā (Cahors), karsējot vīnogu sulu (pārsvarā Malbec šķirnes) un izdalot lieko mitrumu, sendienās tika ražots spēcīgs, koncentrēts, salds “melns” vīns, kuru, pateicoties cariskajai Krievijai un Pareizticīgajai baznīcai, mēs vairāk pazīstam kā baznīcas vīnu – kagoru.

Balstoties uz Eiropas Savienības likumiem, vārda “kagors” lietošana šobrīd tiek aizliegta attiecībā uz vīniem, kuri darināti ārpus ES, savukārt ES ietvaros šādi drīkst apzīmēt tikai Kaoras reģiona vīnus. Manuprāt, Kaoras centieni aizliegt kagora apzīmējuma lietošanu ir pārmērīgi, jo neviens biezā, tumīgā, saldā kagora baudītājs nekādi nesaista šo dzērienu ar Kaoras vīniem Francijā un neuzskata par plaģiātismu. Turklāt vecais karsētās sulas vīna gatavošanas veids Kaorā ir izzudis, tāpēc moldāvu kagoru ar franču kaoru vienā maisā neiebāzīsi. Kaorā tikai pēdējās desmitgadēs vīndari arvien vairāk atgriežas pie reģiona vēsturiskajām vīnogu šķirnēm. Atgriežas arī ar Argentīnas palīdzību slavu ieguvušais Malbec vīns, tomēr vecais stils nav atgriezies.

Lieldienās pēc gavēņa ģimenes svētku galdā tiek celti dažnedažādi labumi – sātīgi gaļas ēdieni, tradicionālie kēksi un deserti. Jāmeklē arī svētku vīns! Šogad piedāvāju izvēlēties kādu no salīdzinoši nesen Rimi Vīna Dārzā ievestajiem Argentīnas sarkanvīniem. Argentīnā vīnogu vīns nonāca ar tās pašas baznīcas palīdzību: pašiem pirmajiem aizjūras zemju atklājējiem jau 16. gadsimtā, kā likums, līdzi ceļā devās mācītājs un kāds vīnogulāju stāds, ko nekavējoties iestādīt blakus jaunceļamajam dievnamam ikkatrā jauniegūtajā Dieva zemē. Starp citu, slavenākais Argentīnas vīna reģions ir nosaukts pirmās pastāvīgās spāņu apmetnes dibinātāja Pedro de Mendosas (Mendoza) vārdā.

Ja sākotnēji no Eiropas atvestie vīni bija spāņu izcelsmes , tad franču klasiskās vīnogu šķirnes ceļu uz Argentīnu atrada tikai 19. gadsimtā, bet Malbec vīnogu šķirnes vīni savu spozmi un neatkārtojamo stilu ieguva tikai pagājušā gadsimta nogalē. Pēc demokrātijas uzvaras pār diktatūru, mainoties iedzīvotāju dzīves kvalitātei, pārmērīgu lētu, nekvalitatīvu vīnu ražošanu un patērēšanu nomainīja augstvērtīgas vīna kultūras izkopšana, ko sekmēja ideāli klimatiskie apstākļi plašos Argentīnas reģionos un vecās pasaules vīnu grandu investīcijas. Argentīna, līdzīgi Čīlei, kļuva un joprojām ir uzskatāma par vīna kultūras attīstības lielo iespēju zemi. Pētot, eksperimentējot un uzkrājot pieredzi, Argentīnas vīndari atklāja savu vīna unikalitāti, ko Eiropā par vienu no sīvākajām un tumšākajām uzskatītajai Malbec vīnogu šķirnei šeit spēj radīt vietējie apstākļi. Argentīnas Malbec izceļas ar ogu pārbagātību un spilgtām, bet ne tik agresīvām miecvielām (tanīniem), kā to “sencim” Francijā. Argentīnas Malbec pamatoti tiek uzskatīts par vienu no sarkanās gaļas, it īpaši liellopa steika labāko draugu.

MANU VĪNU PIEDĀVĀJUMS LIELDIENU SVĒTKU MALTĪTEI:

Sauss sarkanvīns Las Invernadas Vineyards Malbec, Valle del Tulum, Argentīna, 14,5%

Iedvesmojoties no mierpilnas oāzes kalnu grēdas vidū, klusā un brīnišķā vietā, kas tā vien aicina baudīt un atpūsties, tapis Malbeks dziļi sarkani violetā krāsā ar intensīvu sarkano augļu aromātu buķeti un plūmju ievārījuma niansēm, kam seko vienmērīga un līdzsvarota struktūra. Piemērots sarkanās gaļas ēdieniem.

Sauss sarkanvīns Las Invernadas Vineyards Cabernet Sauvignon, Valle del Tulum, Argentīna, 14,5%

Cabernet Sauvignon intensīvi rubīnsarkanā krāsā ar melno un saldo piparu, žāvētu augļu un melleņu aromātu buķeti, svaigu un augļainu garšu un labi noapaļotiem tanīniem. Labi saderēs ar gaļas pamatēdieniem un grilētiem dārzeņiem.

Sauss sarkanvīns Somewhere Else Vineyards Malbec, Valle del Tulum, Argentīna, 14%

Radīts no La Quimera vīnogulājiem, tas ir intensīvs vīns, elegants, nogatavojies un viscaur smalks. Tumša rubīna krāsa, intensīvi nogatavojušos sarkano augļu aromāti ar garšvielu un vaniļas nokrāsām. Tam ir smalki tanīni, kas izteiktajai struktūrai piešķir eleganci un autentiskumu. Lieliski mijiedarbosies ar Argentīnas steiku un nogatavinātu cieto sieru.

Salds baltvīns Weingut J.Faber Riesling Auslese Piesporter Goldtröpfchen, Mosel, Vācija, 12%

Šī vīna izcelsme ir slavenais Mozeles vīna dārzs – uz dienvidiem vērstā, amfiteātrim līdzīgā nogāze Piesporter Goldtröpfchen. Klasisks, salds ļoti vēlas ražas baltvīns, ko caurvij žāvētu ābolu, vīnogu, zaļā citrona, persiku un vasaras ziedu notis. Lieliski saderēs ar dažādiem desertiem un izteikti sāļiem sieriem. Pasniegt atdzesētu 9–11°C.

Sauss sarkanvīns 3 Passo Rosso Biologico, Puglia, Itālija, 14%

Ikonisks sarkanvīns,darināts, ievērojot trīs soļus (3 Passo): rūpīgu bioloģisko vīnogu atlasi, īpaši ilgu vīnogu nogatavināšanu un paildzinātu vīnogu miziņu macerāciju. Tā rezultātā vīns ieguvis intensīvi sarkanas krāsu paletes dziļumu un pilnīgu smaržu buķeti ar nobriedušu sarkano ogu un ozolkoka garšvielu niansēm. Vīns intensīvas garšas pirmajiem ēdieniem un sarkanai gaļai.

Sauss baltvīns 3 Passo Bianco Biologico, Itālija, 13,5%

Darināts, ievērojot trīs soļus (3 Passo): rūpīgu bioloģisko vīnogu atlasi, īpaši ilgu vīnogu nogatavināšanu un paildzinātu vīnogu miziņu macerāciju. Rezultātā vīnam piemīt zeltaini dzeltena nokrāsa, plaša

un intensīva aromātu buķete ar tropisko augļu niansēm un svaigi aromātiska garšas struktūra ar delikātu pēcgaršu. Saderība meklējama sātīgos pastas ēdienos, baltās gaļas pamatēdienos un izturētos puscietos sieros. Pasniegt atdzesētu 8–10°C temperatūrā.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti