Signe Meirāne

Garšaugi mērcēs un grila ēdienos

Padomi • 20. Aprīlis, 2021
Ir viena lieta, bez kuras nespēju iztikt gatavojot – garšaugi: rozmarīns, timiāns, lauru lapa, pētersīlis, baziliks, dille, piparmētra u. c. Tie ir savienojami ar teju visiem pasaules prroduktiem un pat visgarlaicīgāko sastāvdaļu parādīs citā gaismā. To ēteriskās eļļas, nonākot uz pirkstu galiem, ir nebeidzams kārdinājums, nemaz nerunājot par sajūtu, ko tās rada uz mēles. Baziliks, kas atgādina Itāliju, timiāns ar Francijas noskaņu, dille no mūsu pašu bērnības, pētersīļi, kas var patikt vai nepatikt, piparmētra ar nebeidzamas vasaras garšu – salikti kopā vai sajaukti mērcēs, tie izceļ viens otru un visu ēdienu un ir neaizstājama grila piedava gan dārzeņiem un sieriem, gan zivīm un gaļai.
 

Daļēji garšaugu labo garšu veido tajos sastopamās minerālvielas – dzelzs, fosfors, kālijs, cinks un citas bioloģiski aktīvās vielas. Garšaugus var iegādāties jau nogrieztus, tad vislabāk tos uzglabāt ledusskapī, ietītus mitrā salvetē. Ja tie ir podiņā, uzglabā traukā ar ūdeni.

Baziliks ir viens no maģiskākajiem garšaugiem, kas uzreiz atsauc atmiņā ceļojumu uz Itāliju vai mūsu pašu siltās vasaras dienas. Tas ir universāls un sader teju ar visu – tomātiem, cukīni, baklažāniem, papriku, pupām, salātiem, ķirbjiem, zirnīšiem, spinātiem, zemenēm, mocarellas, rikotas un citiem sieriem, vītinātu gaļu un desiņām, olīvām, saulē kaltētiem tomātiem, anšoviem, visu veidu zivīm (īpaši baltajām), kaperiem, citiem garšaugiem un ķiplokiem. Klasika – bazilika pesto – ir neatņemama grila maltītes sastāvdaļa, kas jau atkal sader ar teju vai visu.

Lauru lapas ir pavisam cits stāsts. Garenās, aromātiskās lapiņas ir klasika daudzās grila mērcēs un marinādēs, kuras no sākuma jāvāra. Ja klasiski tās pievieno ēdienam veselas, tad pikantākās mērcēs – sasmalcinātas vai maltas. Izmantojot lauru lapu, noplūc to, pasmaržo un ļauj aromātam apņemt tavus pirkstu galus. Tad pievieno mērcei, lai atveras lapas garša, ko izbaudīt kopā ar ēdienu.

Timiāns ir unikāli skaists garšaugs, ļoti aromātisks un, līdzīgi kā baziliks, sader ar teju visu. Tas ir maigi pikants, un to var svaigu un smalki sakapātu pievienot svaigām mērcēm vai lielākā daudzumā vārāmām mērcēm, kas tiks pasniegtas ar treknākiem ēdieniem – steiku, šašliku, vistas gaļu vai grilētiem teļa gaļas gabaliem.

Rozmarīns ir mans mīļākais garšaugs, kas lielākoties tomēr izmantojams tieši vārītās mērcēs. Ar savu izteikto aromātu un rūgteni saldo garšu, kas atgādina citronus, priedes un vakariņas Itālijā, tas derēs mērcēs pie grilētas gaļas vai dārzeņiem – tomātiem, baklažāniem, cukīni, paprikas.

Dilles ir mūsu Latvijas garšu pamatu pamats. Dille ir garšu karaliene, kas, pielikta par daudz, mēdz nomākt citus produktus, tāpēc jāizmanto prātīgi, lai viss ēdiens negaršo tikai pēc dillēm. Vislabāk miksēt mērcēs ar pētersīli un baziliku vai izmantot vienu pašu, sajaucot ar ķiploku. Šādas mērces saderēs ar svaigiem dārzeņiem, zivīm, grilētiem sieriem un vistas gaļu.

Pētersīļi savukārt ir pamatu pamats daudzām mērcēm, ko pasniedz pie grila ēdieniem. Klasika ir salsa verde – pētersīlis, baziliks, piparmētra, kaperi, anšovi un ķiploks. Pasniegts atsevišķi, pētersīlis izceļas, novārtā atstājot ikvienu, bet, samiksēts ar citiem garšaugiem, veido perfektu draudzību, kurā visi ir vienlīdzīgi. Pievieno gaļas, zivju, siera un dārzeņu grila ēdieniem.

Piparmētru spēcīgās garšas dēļ vajag maz, bet tā dod ļoti daudz. Ikviens grilēta siera ēdiens teiks paldies par piparmētru, tāpat kā gaļas un dārzeņu ēdieni. Klasiku klasika Apvienotajā Karalistē ir piparmētru mērce pie jēra gaļas, un arī man grilēts jērs un piparmētra ir vismīļākā no garšām.


Populārākie raksti