Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Ko "likt uz kārā zoba" vasarā?

Padomi • 19. Jūnijs, 2020
Tik ilgi gaidītā vasara beidzot ir klāt – ārā silti, bērniem brīvlaiks, mostamies agrāk, ejam gulēt vēlāk, jo gribas paildzināt vasaras sajūtu. Vasarai piestāv viss vieglais, līksmais un košais, arī viegli kārumi – veselīgi, aromātiski un dabiski. 

Ja svaigi augļi, dārzeņi un ogas ir samērā “nevainīgs” un pat ieteicams gardums, dažādas sulas, limonādes un saldējums, ar ko atveldzējamies karstā laikā, ne vienmēr mūsu organismam ir vajadzīgi. Kārdinājumu ir daudz, tomēr tiem visiem nevajag ļauties. Kāpēc – par to stāstīšu šajā rakstā.

UZKODAS UN NAŠĶI

Vispirms gribu atgādināt, kāda ir atšķirība starp uzkodu un našķi. Uzkoda ir neliela ēdienreize starp pamata maltītēm – brokastīm un pusdienām vai pusdienām un vakariņām. Uzkoda ir vajadzīga, kad šķiet, ka līdz ēdienreizei vēl ir daudz laika, bet ēst jau gribas. Dienā var būt viena vai divas uzkodas – tas atkarīgs no tā, cikos mostamies un cikos ēdam vakariņas. Savukārt našķis ir kaut kas garšīgs un īpašs. Našķi nav jāēd katru dienu un noteikti ne vairākas reizes dienā. Našķis var būt gan salds, gan sāļš – tas atkarīgs no katra ēdāja gaumes un vēlmēm.

TRADICIONĀLI PAR NAŠĶI UZSKATĀM KAUT KO SALDU, PIEMĒRAM, SALDĒJUMU, KONFEKTI VAI KŪCIŅU, BET ARĪ AUGĻI UN OGAS IR NAŠĶI.

Veselīgi, tomēr našķi, jo tajos ir augļu cukurs – fruktoze. Protams, augļiem un ogām ir arī pievienotā vērtība, jo tie satur vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un antioksidantus, tāpēc tos vajag iekļaut ikdienas ēdienkartē.

SALDUMU LIETOŠANA IKDIENĀ

Atkārtošana ir zināšanu māte, tāpēc atgādinājums vēlreiz visiem vecākiem – saldumu lietošana ikdienā nav norma. Īpaši tas jāatceras, runājot par pašiem mazākajiem: bērniem līdz 1–2 gadu vecumam nav jāuzņem ēdiens ar pievienotu cukuru. Tas nozīmē, ka ne tējai, ne putrām nav jāliek klāt cukurs, un bērnam nav vajadzīgas konfektes, sulas un it īpaši saldinātās limonādes. Bērni no 1–2 gadu vecuma līdz 5–6 gadiem dienā drīkst apēst 3–4 tējkarotes jeb 15–20 gramus cukura. Šis daudzums ietver arī cukuru pie tējas un cukuru, kas jau ir pievienots bulciņām, jogurtiem, brokastu pārslām, šokolādei utt. Skolas vecuma bērniem līdz pubertātei pietiek ar 5 tējkarotēm cukura dienā, bet pusaudžu gados maksimāli atļautais cukura daudzums dienā būtu 7 tējkarotes.

KO LABĀK IZVĒLĒTIES?

Kā našķus ieteiktu izvēlēties sukādes, žāvētu augļu un riekstu batoniņus vai konfektes, kas pagatavotas no augļiem, ogām, riekstiem un sēklām. Ja tomēr prasās apēst kādu cepumiņu, iesaku izvēlēties tos, kam sastāvā ir “īstas”, kvalitatīvas izejvielas. Piemēram, pilngraudu kvieši vai auzas, mandeļu milti, nevis augstākā labuma kviešu milti; izmantotās taukvielas – sviests, kokosriekstu vai augu eļļa; saldviela – augļu sula, kļavas vai agaves sīrups, dateles vai rozīnes, dabiskie saldinātāji, piemēram, stēvija. Pat ja ražošanas procesā pievienots cukurs, labāk lai tas ir īsts cukurs jeb saharoze, nevis glikozes- fruktozes sīrups.

Īpašs vasaras kārums ir saldējums, tomēr ir svarīgi pievērst uzmanību, lai tas nesaturētu augu taukus, hidrogenizētus taukus, kas norāda uz produkta zemo kvalitāti un lētām izejvielām. Vēl labāk būtu šo kārumiņu gatavot pašiem. Ātri un vienkārši mājās var pagatavot sorbetu no ogām un augļiem, izmantojot dažādas saldēšanas formiņas. Pagatavojiet melleņu un banānu, zemeņu un laima vai mango un smiltsērkšķu saldējumu, vienkārši sablendējot augļus un iegūto masu sasaldējot.

Runājot par uzkodām, ieteiktu izvēlēties salmiņos sagrieztus burkānus, gurķīšus vai ķiršu tomātiņus, riekstus, sēklas, šķēlīti siera vai gaļas, glāzi kefīra, piena vai augļu smūtija bez pievienota papildu cukura. Ja gribas ko sātīgāku, laba uzkoda būs sviestmaize, piemēram, ar zemesriekstu sviestu un odziņām vai svaigo sieru un gurķi.

Pavadīsim vasaru aktīvi, iesim pastaigāties, apceļosim Latviju un izbaudīsim vasaras siltumu, garšas un smaržas, lai uzkrātu vitamīnus visam gadam un tumšajos ziemas vakaros būtu, ko atcerēties!


Populārākie raksti