Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Vai visiem sportistiem vajadzīgi specializētie produkti?

Padomi • 20. Maijs, 2019
Aizvien vairāk cilvēku izvēlas savā ikdienā ieviest aktīvu dzīvesveidu, veselīgu uzturu un sporta nodarbības. Īpaši aktuāli tas ir vasaras gaidās,
kad daudzi cenšas uzlabot figūru un noskaņojumu pēc mazkustīgi pavadītas ziemas un pārāk sātīgas ēšanas. 

Lieliskai veselībai nepietiek ar fiziskām aktivitātēm vien, jāatceras arī par atbilstošu pārtikas izvēli.

Laba fiziskā stāvokļa formula ir 30 % fizisko aktivitāšu, treniņu un pārdomātas slodzes un 70% sabalansēta ikdienas uztura. Pavasaris un vasara ir aktīvs maratonu periods, un daudziem šķiet, ka labākus rezultātus iespējams sasniegt, papildinot ikdienas maltītes ar specializēto sporta uzturu. Bet vai tas tiešām ir vajadzīgs visiem?

Neatkarīgi no tā, vai cilvēks sporto, vai nē, ir ļoti svarīgi ēst daudzveidīgi un sabalansēti. Arī sportojot, ikdienā ir jāievēro veselīga uztura pamatprincipi, saskaņā ar kuriem uzturam jābūt:

  • sabalansētam – cilvēkam jāuzņem 10–15 % olbaltumvielu, ap 55 % ogļhidrātu un 30 % tauku dienā, šīs attiecības koriģējot atkarībā no fizisko aktivitāšu daudzuma, slodzes un intensitātes;
  • daudzveidīgam – uzturam ir jābūt dažādam, iekļaujot visas produktu grupas;
  • slodzei atbilstošam – maltītei jābūt pietiekamai, noteiktu olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu daudzumu saturošai. Jo lielāka slodze, jo prasīgāks pret uzturu ir organisms.

Lai nodrošinātu pareizas organisma bioķīmiskās reakcijas, ar uzturu jāuzņem ne tikai uzturvielas, bet arī vitamīni un minerālvielas, kas palīdz organisma fermentu reakcijai, nervu impulsu vadīšanai un citiem svarīgiem procesiem. Taču viss ir labs ar mēru! Ieteicamais olbaltumvielu daudzums diennaktī cilvēkiem, kuri nodarbojas ar sportu, ir ne vairāk kā 1,2–1,4 grami olbaltumvielu uz kilogramu svara. Tātad, ja cilvēks sver 75 kilogramus, dienā nevajadzētu apēst vairāk par 105 gramiem olbaltumvielu. Ja, ēdot daudzveidīgi un sabalansēti, tomēr rodas grūtības uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu, kā uzkodu var apēst kādu proteīna batoniņu vai reizi dienā izdzert proteīna kokteili. Taču jāatceras, ka gan batoniņš, gan kokteilis vai proteīna pulveris satur aptuveni tikpat daudz olbaltumvielu, cik 100 grami gaļas vai divas olas, vai 100 grami biezpiena. Ar dabiskiem produktiem uzņemtās olbaltumvielas daudz labāk un vieglāk pārstrādājas organismā.

Cilvēkiem, kas trenējas trīs reizes nedēļā ar vidēju intensitāti, specializēti produkti nav nepieciešami, jo atgūt zaudēto enerģiju palīdzēs, piemēram, smūtijs, riekstu un žāvētu augļu batoniņš vai muslis. Ja tomēr izvēlaties bagātināt savu ēdienkarti ar olbaltumvielas saturošiem specializētiem produktiem, ieteiktu tos lietot pēc treniņa, lai paātrinātu organisma atjaunošanos pēc slodzes.

Arī sporta dzērieni nav nepieciešami visiem. Tie ir jālieto pie slodzes, kas ilgst vairāk par 60 minūtēm. Padzerties vajadzētu ik pēc 15 minūtēm, lai atjaunotu elektrolītu līdzsvaru organismā un pasargātu sevi no atūdeņošanās. Īpaši svarīgi tas ir karstā laikā, kad pastāv augstāks atūdeņošanās risks. Pieejami arī dažādi enerģijas geli – tas ir želejveidīgs produkts, kas satur minerālvielas, B grupas vitamīnus un cukuru un palīdz atjaunot ogļhidrātu rezerves organismā. Taču arī šie produkti ir nepieciešami tikai intensīvos treniņos vai sacensībās, kad ir ātri jāatjauno resursi.

Tuvojoties vasarai, novēlu pavadīt laiku aktīvi, braucot ar riteni, skrienot, spēlējot komandas spēles vai dejojot. Ceļojiet un padariet šo vasaru neaizmirstamu, lai tumšajos ziemas vakaros nebūtu žēl laika, kas pazaudēts, sēžot pie datora vai telefona!


Populārākie raksti