Vai kaķim vajadzīgas pastaigas pie pavadas?

Par kaķiem • 09. Oktobris, 2019
Ir kaķi, kuri pieraduši staigāt apkārt kur pašiem tīk. Bet ko darīt, ja šāda privilēģija murrātājam pēkšņi nav pieejama? Kā palīdzēt kaķim iejusties jaunā mājvietā?

Jau vienpadsmit gadus Lauras mīlulis ir Muris – no patversmes adoptēts runčuks. Ilgus gadus abi dzīvoja harmonijā, bet pirms diviem mēnešiem Laura pārcēlās uz citu mājvietu – un Muris par to sajūsmā nebija. “Apstākļi bija tādi, ka varēja brīvi iziet ārā, kad un cikos vēlējās, bet saistībā ar dzīvokļa maiņu šādi apstākļi diemžēl nebija iespējami un mums sākās attiecīgi problēmas ar ārā iešanu, nepārtraukta ņaudēšana un vēlēšanās iziet ārā jebkurā diennakts laikā,” stāsta Mura saimniece Laura Valaine, “kad mēs pārvācāmies, zināju, ka tā būs problēma, ka man to būs jāspēj risināt un man likās, ka es tikšu labāk ar to visu galā, bet es sapratu, ka tā problēma ir lielāka.”

Kad kaķis pieprasa brīvsoli

Nespējot saprast, kādēļ ieslodzīts četrās sienās, Muris no mīļa mājas kaķa kļuvis par durvju dežurantu, stundām skaļi ņaudot un pieprasot savu ierasto brīvsoli. “Ļoti mums ir spēcīga šī te saskaņa un ģimeniskums savstarpējais un saistībā ar pārvākšanos tas ir iedragājis savstarpējo mūsu komunikāciju un attiecības, un es arī jūtu, ka es negribu tā dzīvot, negribu visu laiku paaugstināt balsi un kliegt uz viņu tāpēc, ka viņš tik kaitinoši uzvedas,” atklāj Laura. Gandrīz katru dienu Laura Muri ved pastaigā pie pavadiņas, kas runcim tīri labi patīk. Bet, kolīdz abi atgriežas mājās, intensīvā ņaudēšana sākas no jauna! Ko darīt saimniekam?

Pacietība - panākumu atslēga

“Jums atkrīt tas moments, kas parasti ir ar pārvākšanos uz jaunām mājām. Tas stress, tad ir kaķis, kas var vienkārši divus mēnešus pagultē gulēt un vispār nenākt ārā, tad jūsu gadījumā jums ir laimīgais variants, kad viņš ir ātri iedzīvojies. Viņš pat arī izrāda interesi par to teritoriju, kas ir ārpus tās viņa vides,” norāda felinoloģe un Rimi Mājdzīvniekiem eksperte Aija Nuķe, “Problēma jums šobrīd ir vairāk atrast to savstarpējo komunikāciju līdzsvaru ar to ārā iešanu, prasīšanos.”

Dzīvesvietas maiņas gadījumā būtiskākais ir vienoties par konkrētiem apstākļiem – saprast, kādas iespējas kaķim būs jaunajās mājās.
“Pareizāk būtu jau pašā sākumā izdarīt šo izvēli, vai šajā jaunajā vietā, vidē jūs viņu vispār laidīsiet ārā vai tomēr vispār nelaidīsiet ārā,” norāda kaķu eksperte.

Jums ir jāapbruņojas ar pacietību, tikai un vienīgi ar pacietību. Pirmos rezultātus jūs varat gaidīt ne ātrāk kā pēc 4 mēnešiem, pusgada.

Jums ir ļoti stingri jāizlemj, kāda būs tā jūsu pozīcija, jūs esat izdarījusi izvēli, ka jūs ejat ārā, jūs ejat ar pavadiņu un viņš pieradīs pie tā, tam ir vajadzīgs laiks, tas nebūs ātri un divi mēneši.

Rotaļlietas un nadziņu asināšanas vietas

Bet ko darīt, ja Muris pieprasa āra izklaides nepārtraukti? “Tādā brīdī viņam vajag novērst uzmanību, jo viņš tai brīdī, kad viņš tur sēž un prasās ārā, viņš ir ieciklējies, viņš pat varbūt īsti nezina, ka viņš tur grib tai ārā, jo vide ir pārāk jauna priekš viņa,” atklāj Aija Nuķe.

Uzmanības novēršanai derēs mantiņas vai kārumi. Savukārt, lai Murim nebūtu jādomā par plašo ārpasauli, dzīvoklī jāievieš izklaides iespējas – vietu, no kuras novērot teritoriju, nagu asināmo un paslēptuves, ļaujot kaķim izpaust viņa dabisko uzvedību.

Kaķi ir dzīvnieki ar izcilu laika izjūtu. Ja saimnieks izlēmis par labu pavadiņai, noteikti jāievēro konkrēts režīms – piemēram, vest mīluli pastaigā tikai vakaros vai agri no rīta. Un šāda rutīna jāsaglabā, dzīvniekam ļaujot pielāgoties.

“Es ieteiktu tomēr viņam radīt šeit kaut kādas lietas mājā, kaut vai to pašu kāpjamkoku, jo viņš sapratīs, ka tas ir viņa, jo kur viņš, piemēram, jums asina nagus šeit mājā, tur ir tā viena sliedīte, tikai tā viena, es teiktu, ka tas ir par maz. Vēl jo vairāk, ka jums ir divi kaķi. Uz diviem kaķiem tā viena sliedīte ir pilnīgi noteikti par maz,” kaķu saimniecei padomus dod Aija Nuķe.

Balkons - bīstami! Pastaigas vientanē - īpaši bīstami!

Daudzi kaķi par labāko novērošanas posteni atzīst balkonu. Arī Murim tā ir iemīļota vieta – bet, ja tas ir atvērts, tad kaķiem tas ir ļoti bīstami!
“Es arī no sākuma uztraucos, kad mēs ievācāmies, kā viņš reaģēs. Pirmās reizes tā uzmanīgi kopā ar viņu izgāju, bet viņi ir diezgan “advancēti”. Nu nav viņiem vēlēšanās pārlekt pāri,” stāsta Laura Valaine. Bieži saimnieki izvēlas balkonus aprīkot ar sietu, lai kaķa uzturēšanos tajā padarītu drošu.

Diemžēl daudzi savus mīluļus pazaudē nedroša balkona dēļ – pat mierīgākais mājas kaķis pēkšņi var ieraudzīt putnu un nejauši nokrist no vairāku stāvu augstuma!

Savukārt pati muļķīgākā saimnieku kļūda – dzīvokļa kaķi laist pastaigāties pilsētā vienu pašu! Bēdīgo stāstu ir vairāk nekā laimīgo atgriešanos..
“Tās ir tās pašas automašīnas, tie ir dažādi kaut kādas ķīmiskas vielas, ko viņš var uz ielas apēst. Tie ir arī gan pilsētvidē, gan lauku vidē kaut kādi klaiņojoši dzīvnieki, kas var viņu savainot. Tie mīnusi arī ir pietiekoši daudz un patiesībā viņu ir daudz vairāk nekā plusi,” padomu sniedz Aija Nuķe.

Skaties video!


Populārākie raksti