Mārcis Mitrevics

Ceļojums uz Dienvidfranciju – Oksitāniju

Padomi • 17. Aprīlis, 2021
Vispārinot un sakot, ka mūsu nākamais ceļojums ved uz Dienvidfranciju, rada pārāk plašu apskates objektu sajaukumu, tāpēc jāprecizē, ka dodamies tieši uz Oksitāniju. Occitanie, kā to raksta franciski, ir pats tālākais uz dienvidiem esošais Francijas oficiālais administratīvais reģions, neskaitot Korsikas salu Vidusjūrā.

Oksitānija šī brīža teritoriālajā dalījumā izveidojusies pavisam nesen – vien pirms pieciem gadiem, kaut reģiona vēsture iestiepjas daudzu gadsimtu senā pagātnē. Reģiona lielākās pamatvērtības ir romantisma caurvītas – Vidusjūras pludmales, viduslaiku pilsētas, gastronomiski piedzīvojumi un, protams, vīnu iespaidīgā daudzveidība. Oksitānijas Vidusjūras krasta līnija stiepjas no Ronas deltas un Provansas reģiona austrumos līdz pat robežai ar Spāniju (Kataloniju) tās rietumos. Līdz ar to arī pludmaļu daudzveidība ir tieši saistīta ar to precīzāku atrašanās vietu – no plašām vairākus kilometrus garām balto smilšu pludmalēm un vairākām tumšo – vulkāniskās izcelsmes smilšu atpūtas vietām, līdz maziem, klinšu ieskautiem akmeņainiem līcīšiem. Papildus iezīme Oksitānijas pludmaļu kartē ir iekšzemes sālsūdens lagūnas, pilnas ar vietējo floru un faunu, tāpēc iekārtotās atpūtas zonas mijas ar dabas rezervātiem, zvejnieku ciematiņiem un pat jūras sāls ieguves dīķiem.

Kultūras un vēstures cienītājiem Oksitānija piedāvā neizmērojamu skaitu viduslaiku “pasaku” pilsētas, pilsētiņas un ciemus. Slavenākā no tām ir Karkasona – pilsēta Odas upes krastā, kas izbūvēta milzīgā (lielākajā Eiropā) cietoksnī. Runā, ka pēc statistikas, Karkasona apmeklētāju ziņā Francijā atpaliek tikai no Eifeļtorņa – neatkārtojamais ceļojums pagātnē uz viduslaiku pili ir stabili noturīgs mūsu attīstības laikmetā. Bet ir arī citas elpu aizgrābjošas pilsētas, ko noteikti vajag apmeklēt šajā reģionā. Noteikti tāda ir Monpeljē (Montpellier) ar savu vareno vēsturisko centru, iespaidīgiem laukumiem, arhitektūru, mākslas muzejiem un milzīgām senām parku un dārzu ieskautām savrupmājām. Ja alkstat senatnes auru izjust kādā salīdzinoši klusākā vietā – uz dienvidrietumiem no Monpeljē atradīsiet vienu no senākajām Francijas pilsētām (dibināta 575. g. pirms Kristus) Bezjē (Béziers fr.), vēl tālāk seno ostas pilsētu Narbonnu (Narbonne), kas Odas upei izmainot gultni 14. gadsimtā pārstāja būt par reģiona centrālo ostu. Tieši pirms robežas ar kaimiņvalsti atrodas Perpiņāna (Perpignana) – Katalāņu ziemeļu pilsēta, kas Francijas karalistē iekļuva 17. gadsimtā, pirms tam paspējot pabūt dažādu citu vietējo karaļnamu ietekmē. Katalāņu tradīcijas, svētki un virtuve šeit jūtami joprojām.

Oksitānijas pilsētu – pērļu sarakstu var turpināt vēl ilgi, kaut vai sākot ar Oksitānijas administratīvo centru, ceturto lielāko Francijas pilsētu, mākslas un modernisma piepildīto, Francijas un visas Eiropas aeronautikas citadeli – Tulūzu.

Ēdiens un vīns ir būtiska visas Oksitānijas iedzīvotāju dzīves sastāvdaļa - vīna ražošana ir reģiona galvenā nozare. Vīndarīšana aizsākusies jau romiešu laikos, bet mūsdienās dinamiskā vīndaru paaudze ražo šeit neiedomājamu skaitu aizraujošus, elegantus un izcili veidotus vīnus, vīna kritiķu aprindās padarot Oksitāniju par vienu no interesantākajiem vīna darīšanas reģioniem pasaulē. Laikiem mainoties, jau šī – mūsu gadsimta laikā vīna kvalitāte strauji ir nomainījusi uzskatu par šo reģionu kā vietu, kur ražo pārmērīgi daudz un pārmērīgi vienkārša, lēta vīna. Starp citu – Oksitānija platības ziņā ir pasaulē lielākais vīna reģions! Atšķirīgi, no vairāk kā simts aizsargātām specifiskām izcelsmes vietām cēlušies, šeit darinātie Oksitānijas vīni apbur ar savu atklātību, nepiespiestību un nesamākslotību. Vīni, kuri atspoguļo Francijas dienvidu dzīves stilu – uztvert visu viegli un ar baudu. Kaut gan šeit ir vieta arī slavenākajām vīnogu šķirnēm, šis reģions ir pārpilns ar mazāk zināmu vīnogu vīniem, kas šo Oksitānijas vīnu izzināšanas ceļojumu padara vēl jo aizraujošāku. Pieskaroties Oksitānijas virtuvei, ir jāteic, ka šeit dominē vietējie jūras un lauku labumi, kas ceļojumu uz šo reģionu padarīs par gastronomisku piepildījumu. Vietējiem pavāriem ir plaši atraisītas rokas savu “mājas” kārumu celšanai galdā. Plašā jūras velšu ēdienkarte, ieskaitot tunci, mazākas zivteles, jūras ķemmītes, citas gliemenes un vēžveidīgos, labvēlīgais klimats dažādu dārzeņu, salātu un augļu audzēšanai, tam pieskaitiet plašās olīvu plantācijas un vietējo sieru dažādību, bet pa virsu uzkaisiet Vidusjūras garšvielu aromātus. Lūk, jums vilinošākie virzieni gastronomiskās harmonijas meklējumos Oksitānijas ceļojuma laikā! Bet, ja nu vēl neesat tikuši pie biļetēm un apstiprinātām rezervācijām – Rimi svaigo zivju, siera, dārzeņu un augļu stends, kā arī garšvielu sekcija un galu galā arī Rimi Vīna Dārzs, ir pirmā vieta, kur iespējams aizsākt Oksitānijas izzināšanu tepat un tūlīt.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti