Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kādēļ mājdzīvniekiem obligāti jāveic attārpošana?

Mājdzīvnieku labsajūta • 06. Augusts, 2019
Mājdzīvnieka attārpošanai vajadzētu būt regulāram profilaktiskam pasākumam. 

Tā vismaz divreiz gadā jāveic pieaugušam sunim vai kaķim, savukārt kucēna un kaķēna dzīves pirmajā pusgadā to ieteicams veikt pat katru mēnesi. Kādas var būt sekas, ja attārpošana netiek veikta, skaidro Rimi Mājdzīvniekiem dzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Kādēļ attārpošana ir tik svarīga?
Ja tava mājdzīvnieka organismā nonāk parazīts un sāk vairoties, tas būtiski ietekmē četrkājainā drauga veselību. Piemēram, zarnu parazīti izdala toksīnus, atņem barības vielas un traucē to uzsūkšanos, tāpēc dzīvnieks zaudē svaru. Tāpat reizēm parazīti var nosprostot gremošanas traktu un dzīvniekam nepieciešama pat ķirurģiska palīdzība.

Ir vēl viens mazāk zināms parazītu veids, ko pārnēsā odi. Tie ir retāk pieminētie asins tārpi jeb mikrofilārijas, kuras, pēc oda piesūkšanās, dzīvo un vairojas suņa asinsritē. Šajā gadījumā jālieto jaunās paaudzes pretparazītu medikamenti, pirms lietošanas noteikti konsultēties ar veterinārārstu.

Vai jāattārpo kaķis, ja viņš neiet ārā?
Atbilde ir – jā! Jo pat tad, ja kaķis neatrod parazītus, tie var atrast viņu. Piemēram, garām skrienoša blusa, kuru kaķis noķer un apēd, pirms saimnieks ko pamanījis, var nodot kaķim lenteni. Tārpu oliņas ar āra apaviem mājoklī vari ienest arī tu pats, tādēļ pat tikai mājās dzīvojošam mājdzīvniekam profilaktiska attārpošana ir jāveic vismaz reizi gadā. Atceries! Vienā mājoklī mītošie dzīvnieki jāattārpo vienlaicīgi.

Kā zināt, vai mājdzīvniekam ir parazītu infekcija?
Vemšana, svara zudums un izmainīts vēdera izejas saturs ir trīs galvenās pazīmes zarnu parazītu klātbūtnei organismā. Tāpēc, ja esi novērojis kādu no tām, obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu, jo šādas pazīmes var būt raksturīgas arī citām saslimšanām

Svarīgi zināt, ja plāno doties ceļojumā ar dzīvnieku!
Ja vēlies ņemt savu mīluli līdzi ceļojumā, vēlams noskaidrot, vai konkrētajai valstij viena no ieceļošanas prasībām nav norādīta apstrāde pret ehinokokiem jeb attārpošana, kura jāveic pie veterinārārsta – bez tās dzīvnieks nevarēs iebraukt. Šādi noteikumi ir, piemēram, Apvienotajā Karalistē un Maltā.

Kādus attārpošanas līdzekļus izvēlēties?
Vispiemērotāko līdzekli tavam mājdzīvniekam var ieteikt veterinārārsts, jo pieejamas gan tabletes, gan uz ādas lietojami pilieni, kuri atvieglo šo procedūru tiem saimniekiem, kam mājās mīt temperamentīgi kaķi, kas it nemaz nevēlas sadarboties un ēst tabletes.

Cīņā pret zarnu parazītiem joprojām tiek izmantoti arī tautas medicīnas līdzekļi, taču arī pirms to izmēģināšanas vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu, jo, piemēram, agrāk izmantotie ķiploki ir ļoti toksiski dzīvnieka organismam.

Ja saimniekam ļoti negribas veikt regulāru attārpošanu, ir iespējams arī laboratoriski pārbaudīt mīluļa fekālijas un noteikt parazītu klātbūtni.

Taču, kā atgādina Rimi Mājdzīvniekiem dzīvnieku veselības eksperte, Anete Kalniņa, attārpojot mājdzīvnieku, mēs pasargājam ne vien viņu, bet arī sevi, jo daļa parazītu ir kopīgi gan mums, gan sunim un kaķim.

Attēla avots: www.pixabay.com


Populārākie raksti