Kas jāzina par kaķa tualeti un pakaišu veidiem?

Par kaķiem • 06. Augusts, 2019
Ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērotāko tualeti un pakaišu veidus tieši tavam mīlulim. 

Pirms pieņem lēmumu, ir vērts ielūkoties Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves ekspertes, sertificētas felinoloģes Aijas Nuķes sniegtajos padomos. Tie noderēs gan tiem, kas vēl tikai plāno iegādāties kaķēnu, gan arī tiem, kam kaķis jau ir.

Tualešu veidi
Viena no galvenajām prasībām, ko vajadzētu ievērot, ir izvairīties no ķīmiskām smaržām. Kaķiem oža ir ļoti attīstīta un daudz jūtīgāka nekā cilvēkiem, tāpēc daži kaķi var atteikties lietot tualeti ar izteikti ķīmisku aromātu. Nav vērts iegādāties pārlieku dārgus modeļus, it īpaši, ja tā ir jūsu mīlulim ir pirmā tualete. Mazam kaķēnam būs ideāli piemērota pati vienkāršākā kastīte no kvalitatīva materiāla. Izvēloties tualeti, jāatceras, ka tās izmēram jāatbilst kaķa izmēram. Mazam kaķēnam ļoti svarīgs ir tualetes maliņu augstums, lai viņš tajā varētu ierāpties. Iesaku neaizmirst arī par sevi – jo sarežģītāka būs tualetes konstrukcija, jo lielākas neērtības piedzīvosiet to uzkopjot.

Bioloģiskā – vienreizlietojamā tualete. Šāda kaķu tualete piedāvājumā parādījusies pavisam nesen. Tā ir kartona kārba, kurā jau iebērti pakaiši. Šādu tualeti paredzēts izmantot 2 – 3 nedēļas, bet pēc tam to izmet. Pastāvīgai lietošanai gan tā nebūs piemērota, bet tiem, kuri rūpes par kaķīti uzņēmušies vien uz neilgu laiku, šis pagaidu variants būs pietiekami labs.
Vienkāršā tualete. Tā ir parasta plastmasas kastīte, kas var atšķirties ar krāsu, izmēru un maliņu augstumu. Šāda kaķu tualete būs piemērota, lai pieradinātu mazu kaķēnu nokārtoties tam paredzētajā vietā. Tomēr, lai nerastos smaka un kaķim nebūtu slapjas ķepas, to nevar izmantot bez pakaišiem. Šīm tualetēm ir piestiprināmas vēl papildu maliņas, kuras pilda aizsardzības funkciju, ja jūsu mājdzīvnieks mīl kašāties. Papildu bortiņi aizsargā pakaišu izmētāšanu visapkārt tualetes teritorijai.
Tualete ar sietu. Šī ir tā pati parastā tualete, bet kastes dibens papildus ir nosegts ar speciālu restīti jeb sietu, kas nodrošina noteiktu attālumu starp kastes dibenu un kaķa ķepām. Šādu tualeti var izmantot bez pakaišiem, kas to padara par ļoti ekonomisku variantu, tikai jāatceras, ka to vajadzēs skalot pēc katras kaķa nokārtošanās reizes, citādi nepatīkams aromāts mājās ir neizbēgams. Jāņem vērā, ka siets var radīt neērtības kaķim, kurš mīl pakašāties pēc nokārtošanās, jo tajā ķersies kaķa nagi.
Tualete – mājiņa. Šāda kaķu tualete ir izjaucama konstrukcija, kur pie kastes bortiem piestiprinās papildu borti ar jumtu un durtiņām. Neskatoties uz šķietamām grūtībām pierast pie šādas konstrukcijas, lielākā daļa mājas mīluļu ātri saprot, kā to lietot. Šādam risinājumam ir daudz plusu: tualetē ķepainis jūtas aizsargāts, tiek novērsta iespējamība kaut ko atstāt ārpus tualetes, pakaiši netiek izkašāti ārpus kastes, un tualetes aromāts neizplatās pa visu dzīvojamo telpu. Jākopj un jātīra šāda tualete – mājiņa tikpat bieži kā citi tualešu veidi. Kā trūkumu var minēt to, ka nav uzreiz pamanāma tualetes tīrības pakāpe, kā arī ne visi kaķi būs ar mieru lietot slēgto tualeti un mājiņu modeļi nav piemēroti maziem kaķēniem, jo kastēm ir augstas malas.
Automātiskās tualetes. Šāda tipa tualete ir vismūsdienīgākā un attiecīgi arī pati dārgākā. Tā aprīkota ar dažādiem sensoriem, kuri kontrolē, piemēram, mitruma daudzumu pakaišos vai kaķa klātesamību. Pēc tam, kad kaķis nokārtosies, viss, ko viņš būs atstājis šādā tualetē, tiks savākts atsevišķā nodalījumā, pilnībā novēršot jebkāda aromāta izplatīšanos dzīvojamā telpā. Šajā gadījumā pastāvīga tualetes tīrības uzraudzīšana nav vajadzīga, vien ik pa laikam jāiztukšo piepildītais nodalījums. Trūkumi – augsta cena, nepieciešamība pieslēgt tualeti elektrotīklam un troksnis automātiskās uzkopšanas laikā, kas noteikti nepatiks bailīgākiem kaķiem.

Pakaišu veidi
Pakaiši ir svarīgs kaķu tualetes atribūts, jo liek ķepainajam draugam nepārprotami saprast, ka šī ir tā vieta, kur nokārtoties, kā arī neitralizē smakas.

Absorbējošās kaķu smiltis. Šādi pakaiši labi uzsūc mitrumu, bet neveido sacementētus kamoliņus. Kaķa tualete jātīra pastāvīgi, pretējā gadījumā pārāk liels šķidruma daudzums sāks uzkrāties kastes dibenā. Absorbējošās kaķu smiltis jānomaina pilnībā, kad tās ir maksimāli uzsūkušas visu šķidrumu, un kaste rūpīgi jāizskalo.
Cementējošās kaķu smiltis. Šīs smiltis absorbē mitrumu, veidojot cietus kamoliņus. Cementējošās smiltis neļauj mitrumam izplatīties pa visu kasti, un kamoliņus ir ērti savākt. Tās labi uzsūc smakas. Ir pieejamas gan rupjākas, gan smalkākas cementējošās smiltis – abas veido kamoliņus vienlīdz labi. Ja tualetes satura kamoliņi tiek izņemti katru dienu, tualetei ģenerāltīrīšana būs vajadzīga tikai reizi mēnesī.
Dabīgo izejmateriālu pakaiši. Šie pakaiši tiek izgatavoti lielākoties granulu veidā no dabiskām izejvielām – koksnes, papīra un kukurūzas. Tie labi uzsūc mitrumu un absorbē nepatīkamās smakas. Ir pieejami dabiskie pakaiši, kuri tikai absorbē mitrumu, un pieejami arī tādi, kas veido kamoliņus.
Silikona gēla pakaiši. Šie ir paši dārgākie un mūsdienīgākie kaķu tualetes pakaiši no sintētiskiem, caurspīdīgiem kristāliem ar unikālu spēju uzsūkt ļoti daudz šķidruma. Ieberot pietiekamu daudzumu pakaišu, tie jāmaina tikai reizi 2–3 nedēļās, ja tualeti izmanto viens kaķis. Neskatoties uz augsto cenu, šis tomēr ir viens no ekonomiskākajiem pakaišu veidiem ilgtermiņā, kas turklāt neitralizē smakas.

Izvēle tualetes un pakaišu klāstā ir pietiekami liela – atliek tikai izvēlēties jūsu mīlulim tīkamāko!

Attēla avots: www.pexels.com.


Populārākie raksti