Signe Meirāne

Sieri grilēšanai

Padomi • 23. Aprīlis, 2021
Grilētā sierā, kas stiepjas garā, izkusušā masā, līdz nonāk mutē, ir viss – sāļums, maigums, samtainums, grila notis un daudz citu garšu. Tāda ir maģija, grilējot grila sieru, kas neiztek uz oglēm, jo ne visus sierus var grilēt. Tas ir skaista skats uz šķīvja – siers ar grila restu nospiedumu, uz kura birst garšaugi vai līst kāda mērce, lai katrā kumosā izbaudītu vasaru – ārā uz uguns gatavotu maltīti.
 

Grilsiera mīklainā vēsture ir saistīta ar karstmaižu gatavošanu ap 1920. gadu, kad radusies doma sieru likt ne tikai uz maizes, bet arī pamēģināt grilēt. Tam sekoja ne vien vēl plašākas grilsiera iespējas sendvičos, bet arī patstāvīgas maltītes statuss, kas nav zudis arī mūsdienās. Grilsiers kļuvis par iecienītu produktu visur, jo tas ir daudzveidīgs un maigs vienlaikus, tāpēc garšo gan bērniem, gan pieaugušajiem un pat tiem, kuriem negaršo siers. Tas piestāv jebkuram ēdienam, un to var gatavot jebkurā sezonā.

Grilsieri ir iecienīti visā pasaulē. Tas nav nekas jauns un neierasts, bet gan kārdinošs un dievīgs veids, kā apēst vasaru: grilēt tāpat vai pildīt karstmaizes, kas izceptas uz grila, likt uz crostini, brusketām, tomātiem un citiem dārzeņiem, sagrieztu pievienot salātiem un, galu galā, baudīt ar svaigu maizi un glāzi vīna!

Kā jau teicu, visus sierus grilēt nevar, ja vienīgi nevēlies skumji vērot, kā tas aizplūst caur karstajām oglēm. Tāpēc ir jāizvēlas siers, kas paredzēts grilēšanai un tās laikā saglabā formu un neizkūst.

  • Halumi (halloumi, hallumi) ir Kiprā dzimis siers, kipriešu lepnums, kas tradicionāli tiek gatavots no kazas un aitas piena maisījuma, taču var atrast arī halumi, kas gatavots no govs piena (tas īpaši garšos tiem, kuriem ne pārāk patīk kazas un aitas piena smarža un garša). Klasiskās receptēs tam vienmēr pievieno nedaudz piparmētras. Halumi grilēšanai vajadzīgs lielāks karstums, lai siers skaisti tur savu formu un paliek zeltaini stingrs no ārpuses, bet iekšpusē kļūst maigi mīksts. Baudi ar mērci un maizi vai pievieno salātiem, liec uz grauzdētas maizes, pasniedz kopā ar svaigiem vai grilētiem dārzeņiem.
  • Provolone ir govs piena vai bifeļmātes piena siers no Itālijas, ko gatavo līdzīgi kā mocarellu un burratu, taču tas ir izturēts, tāpēc mainās gan garša, gan tekstūra. Provoloni, īpaši to, kas izturēta līdz 3 mēnešiem, grilē uz oglēm pannā, jo dažreiz tam patīk izkust. Baudi to ar dārzeņiem, salātiem, maizi, krekeriem, mērcēm un pat kādu džemu. Pavisam noteikti iesaku to ielikt panīni karstmaizē ar mērci un spinātiem. Pasakaini!
  • Citi grilsieri. Bez šiem pasaules slavenākajiem grila sieriem ir piejami vēl daudzi citi bez īpašiem nosaukumiem. Mūsu pašu, Latvijā ražotajiem mēdz būt dzeltenāka krāsa, citur tie ir baltāki un stingrāki. Tiem vienmēr uz iepakojuma rakstīts – grilsiers, un vislabāk tos arī izmantot šim nolūkam, nevis ēst svaigus, un pasniegt ar visu, ar ko tu pasniegtu izkusušu sieru.

Populārākie raksti