Mārcis Mitrevics

Vīna un siera saderība

Padomi • 07. Novembris, 2018
2018. gada Rimi Vīna dārzs Rudens vīnu katalogā, kā jau solīju iepriekšējā izdevumā, vienu atvērumu veltām sieru un vīnu saderības tabulai. Tabula, kas var kalpot kā ceļvedis jūsu turpmākajos saderības eksperimentos. Tabula, kas norāda jums virzienu saskanīgākā vīna meklējumos, bet nekad 100% negarantē, ka tieši šāda tabulā norādītā kombinācija būs absolūtā harmonija ikvienam no jums. Jo mēs katrs esam tikpat atšķirīgi un unikāli kā vīnu un sieru dažādība.

Šoreiz saderības tabulai par pamatu es ņēmu Rimi veikalā populārākos nopērkamos sierus vai siera veidus, savukārt uz otras, līmeniskās ass, sadalot vīnus pēc to vispopulārākajiem veidiem un stiliem, kādi pie mums pieejami. Vēršu jūsu uzmanību, ka, mēģinot ievērot maksimālu objektivitāti, es izvēlējos saderību norādīt kā:

 Pilna glāze – labas saderības iespējamība;

 Puspilna glāze – vidējas saderības iespējamība;

Tukša glāze – zemas saderības iespējamība;

Ar to vēlreiz uzsverot, ka pilnīgi precīzas patiesības ēdiena un vīna saderībā nav – viss ir jūsu pašu rokās (vairāk gan mutē un degunā), meklējot individuālās garšas harmoniju.

Runājot par vīnu stilu apzīmējumiem, jūs ieraudzīsiet, ka dažos gadījumos tās ir vīnogu šķirnes, kas nosaka vīna stila apzīmējumu, bet dažos gadījumos tie var būt arī vīnu reģioni vai pat ražošanas specifika. Tādējādi es centos parādīt iespējamās atšķirības un izvairīties no pārāk liela vispārīguma.

Lielākajā sabiedrības daļā pastāv uzskats, ka nevar būt nekā labāka kā bieza, tumīga un pilnmiesīga sarkanvīna saderība ar siera plati. Te nu es vēršu jūsu uzmanību, ka baltie vīni mēdz būt daudz universālāki dažādu sieru pavadoņi nekā sarkanvīni. Sarkanvīni visbiežāk uzstāj uz diezgan konkrētām siera veida niansēm un saskarsmē ar neveiksmīgāmizvēlēm var kļūt par grūti baudāmiem. Svaigiem, sausiem baltvīniem ir vieglāk izcelt dažādu sieru unikālo garšu, skābums lieliski tiek galā ar siera treknumu, un garša lielākoties nenomāc specifiskā siera garšas nianses.

Mans ieteikums – kā galveno notikumavaroniizvēlēties vienu vīnu un tad piemeklēt vairākus, dažādus sierus no šīs tabulas, kuri atzīmēti ari vidēji pilnu vai pilnu vīna glāzīti. Un tad pētīt, kuras garšas saderības ir jūsējās. Savukārt nākamreiz, kad izvēlēsieties jau citu vīnu, attiecīgi izmēģiniet citus sierus.

Šos vīnus Rimi Vīna dārzā, papildus pircēju ērtībai mēs tos esam izdaiļojuši ar Latvijas Gada vīns uzlīmēm – kroņiem attiecīgās atzinības pakāpes krāsās. Tagad gandrīz katrs piektais tikai Rimi nopērkamais vīns ir ieguvis šo atzinību, tādējādi es droši varu apgalvot, ka Rimi Vīna dārzs ir kavalitatīvi viena no visplašākajām vīna nodaļām Latvijas tirgū. Turpmākajās šā kataloga lapaspusēs dažus no šiem vīniem sastapsiet vēlreiz – nu jau kopā ar padziļinātu to aprakstu un ēdienu receptēm.


Populārākie raksti

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas.