Mārcis Mitrevics

Vīnu ceļojums uz Toskānu

Padomi • 19. Aprīlis, 2021
. Toskāna izvietojusies Itālijai tieši pa vidu – Apenīnu kalnu apskauta no ziemeļiem un austrumiem, Tirēnu jūras (tā sauc konkrēto Vidusjūras daļu) apskalota no rietumiem, bet Umbrijas un Lacio Romas galvaspilsētnieku siltās elpas (lasi dienvidu vēju) appūsta no dienvidiem.

Ceļa un transporta līdzekļu izvēle uz Toskānu ir gana plaša – starptautiskās lidostas ir gan Florencē, gan Pizā. Augsti attīstīta ir arī vilcienu satiksme – Tu vari izvēlēties patiesi ērti un ātri ierasties Santa Maria Novella stacijā Florencē gan no Romas (Freccia Rosa), gan Milānas (Freccia Argenta). Interesanti, ka Itālijā paralēli dzelzceļa valsts uzņēmumam ir attīstījusies arī privātā zemo cenu ātrvilcienu satiksme – meklējiet labākos savienojumus mājas lapā www.italotreno.it. Sacīkšu lielvalstī Itālijā autosatiksme ir tik augstu attīstīta ar savu visaptverošo tīklu un ātrgaitas šosejām, ka tā salīdzināma tikai ar vareno Vāciju. Der gan zināt, ka maksas autostrādes Itālijā ir par maksu, kas ir pietiekami liela, toties tā garantē iespējami labāko servisu. Saprotams, ka var izvēlēties gan reģionālo - ne-ātrvilcienu, kā arī reģionālo - ne-ātrgaitas šoseju un doties uz Toskānu nesteidzīgāk.

Apmeklējamās vietas Toskānā. Tūrisma iekārotākais un pasaulē zināmākais apskates objekts ir šķībais Pizas tornis. Tas patiešām ir iespaidīgs un tikpat iespaidīgs ir viss parks ar Doma katedrāli un augsto mūru apjozto parku tā saucamā “must have” saraksta augšgalā. Pirms ieraudzīt šo pasaules brīnumu, lūdzu sagatavojieties ne pārāk pārdomātai viesu uzņemšanas infrastruktūrai, jo atcerieties, ka šeit, kā jebkur citur Itālijā, dzīve nestāv uz vietas un vietējie pie šī objekta varenības ir pieraduši. Sjēna (Siena) – otra varenākā Toskānas viduslaiku pilsēta, kura noteikti ir jāapmeklē, lai saprastu, ko nozīmē klasiska itāliešu vecpilsēta ar visu tās burvību – arhitektūru, ielām un pilsētas laukumu, ko joprojām izmanto zirgu skriešanās sacīkstēm. Atminies kadrus no Bonda grāvēja Mierinājuma Kvants – zirgu sacīkstes nelielā, bez norobežojumiem iekārtotā laukumā un pūli visapkārt? Tie ir kadri no Sjēnas pilsētas svētkiem. Noteikti apmeklējamo objektu sarakstā ietilpst par viduslaiku Manhetenu dēvētā, pilsētiņa San Gimiano – tās siluetu veido daudzie, savulaik patriciešu augstmaņu celtie, ģimenes labklājību apliecinošie, augstie stūrainie torņi, kas pēc silueta atgādina debesskrāpjus. Fotografēšanās uz pilsētiņas silueta fona lai neiztērē jūsu visu paredzēto laiku – dodieties iekšā un atklājiet tās burvību arī no iekšienes – bez pārsteidzošās arhitektūras šeit atradīsiet gan suvenīrus, gan izslavēto vietējo ražoto safrānu, īpašu baltvīnu vai piemēram divreiz par labāko pasaulē atzīto saldējuma kafejnīcu Gelateria Dondoli. Īpašas vietas Toskānā ir atrodamas bez gala. Noslēpušās tufā un smilšakmenī veidotās kalnu pilsētiņas (piemēram, Pitigliano), karsto avotu (therme) centri (piemēram, Montecattini), Florences pievārtes no māla (terracotta) darināto lietu citadele Impruneta, Toskānas dažādās pludmales, Elbas sala eksotika, pat slēpošanas kūrorti reģiona ziemeļos, un galu galā Kjanti (Chianti) seno vīnu smaržas piesātināto pilsētiņu burvība, ar vīnogulājiem, olīvkokiem, gleznainām naktsmītnēm un cipresēm nosētiem pakalniem. Visiem aprakstiem šajā lapā vietas ir par maz… Ir vietas, kuras Tevi pievelk tik ļoti, ka nav iespējams to aizmirst un Tu pastāvīgi sapņo tur atgriezties. Man tāda vieta ir Toskānā - Florencē. Pilsētu, par kuru jebkurš cilvēks ārpus Itālijas izdzird vēstures, literatūras vai mākslas stundās, uzzinot par Danti, Da Vinči, Mikelandželo, Džoto, Botičelli, Bokačo, Brunelleski vai Galileo Galileju – šie ir tikai zināmākie no Florences un Toskānas dēliem vai skolniekiem. Taču, kad nonāc Florences vēsturiskajā centrā – pie Duomo, Svētā Krusta (Santa Croce) katedrāles, Uffici galerijas, Sinjorijas laukumā, uz Vecā Tilta (Ponte Vecchio) vai visbeidzot Mikelandželo laukumā, tie ir tikai latīniski vārdi un uzvārdi. Laicīgās pasaules mantojums un elpa tajā brīdī Tevī ieplūst caur visām maņām un porām, un Tu vienā mirklī kļūsti gan apgarots, gan niecīgs, gan varens un mūžīgs.

Kā izvēlēties ēdienu un vīnu Toskānā? Aprakstam vajadzētu vairākas lapas, vienā teikumā – uzticieties saimniekiem, prasiet pēc vietējā ēdiena un palūdziet, lai iesaka arī, viņuprāt, piemērotu vīnu. Pēc pieredzes zinu – nekļūdīsieties!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti