Rimi korporatīvās atbildības pārskats 2020

Šajā lapā ir sniegta informācija par Rimi darbību ilgtspējības jomā. Pirms sniedzam sīkāku informāciju, aicinām iepazīties ar uzņēmuma galvenajiem notikumiem 2020. gadā.

“Mēs apzināmies, ka no vairākiem paradumiem nevar atteikties vienas dienas laikā, bet veicot mazus soļus pretim ilgtspējīgākam izvēlēm, mēs varam pietuvoties lielākam mērķim. Tāpēc mūsu vides un ilgtspējas iniciatīvas ir vērstas uz klientu paradumu maiņu, piedāvājot dažādas videi draudzīgas alternatīvas un sniedzot atbalstu sabiedrībai un līdzcilvēkiem. Būt sociāli atbildīgiem sabiedrības, klientu, piegādātāju, darbinieku un apkārtējās vides priekšā ir mūsu viens no Rimi stratēģiskajiem mērķiem.”

Valdis Turlais
Rimi Latvia valdes priekšsēdētājs

Uzņēmumā mēs sakām: “Ilgtspējība ir daļa no mūsu DNS”. Pieņemot jebkuru lēmumu, mēs vienmēr domājam par vidi, cilvēkiem, apkārtējo sabiedrību. Šogad mēs esam pievērsuši lielu uzmanību cilvēku labklājībai un īpaši sarežģītajai cīņai pret klimata pārmaiņām.

Ludviks Aleļūns (Liudvikas Aleliūnas)

Rimi Baltic korporatīvās atbildības stratēģijas un attīstības vadītājs

Rimi Baltic galveno korporatīvās atbildības mērķu īss kopsavilkums 2020. gadā:

Kā mēs strādājam ar korporatīvo atbildību Rimi?

Tā kā Rimi Baltic ietilpst ICA Grupā, tad korporatīvās atbildības (CR) stratēģijā mēs ievērojam ICA grupas pieeju. Tās mērķis ir būt korporatīvās atbildības līderim. Tāpēc ilgtspējība ir neatņemama visu ICA Grupas uzņēmumu ikdienas darbību sastāvdaļa. Sadarbojoties Grupas ietvaros un ar citiem dalībniekiem ­ ICA Grupai ir nozīmīga loma ilgtspējīgas attīstības uzlabošanā. ICA Grupas ilgtspējības darbs  galvenokārt tiek īstenots piecās jomās: vietējās kopienas, vides, veselības, dažādības un kvalitātes jomās.

Rimi Baltic stratēģija

 

Mēs aktīvi iesaistīsimies vietējās kopienās, kurās darbojamies.

 

 

Mēs samazināsim ietekmi uz apkārtējo vidi, radīsim klimatam nekaitīgas darbības un palīdzēsim klientiem veikt ilgtspējīgākas izvēles.

 

Mēs aktīvi piedalīsimies sabiedrības veselības uzlabošanā, izmantojot mūsu organizācijas spēku.

 

Mēs veicināsim savu konkurētspēju, palielinot mūsu darbību dažādību un maksimāli izmantojot atšķirīgo.

 

Mēs nodrošināsim, ka kvalitāte un sociālā atbildība vienmēr ir virzītājspēks mūsu darbībā un darījumu attiecībās.

Pēdējos gados ilgtspējas darbs ir izstrādāts saistībā ar programmu Dienaskārtība 2030 (Agenda 2030) un ANO Ilgtspējīgas attīstības globālajiem mērķiem. 17 mērķi sasaucas viens ar otru, un Rimi darbības tieši vai netieši ietekmē visus mērķus. Tomēr ICA Grupa, kurā ietilpst Rimi, ir izvēlējusies papildus koncentrēties uz 3., 5., 8., 12. un 13. mērķa jomām, kas lielā mērā ietekmē Grupas darbību.

Ilgtspējas attīstības mērķi

Lokālie produkti

Būtiski ņemt vērā, ka dažādās produktu kategorijās vietējo ražotāju produktu īpatsvars ir atšķirīgs. Piemēram, Rimi Latvia atsevišķās produktu kategorijās, it īpaši svaigās pārtikas segmentā, Latvijas ražotāju produkcija veido pat vairāk nekā 70% no pieejamā sortimenta – tā tas ir maizes, olu, piena un piena produktu, gaļas un gaļas izstrādājumu kategorijā u. c.

 

Vietējie ražotāji

Sadarbība ar vietējiem ražotājiem vienmēr ir bijusi viena no Rimi prioritātēm. Pērnā gada martā sadarbībā ar LR Zemkopības ministriju Rimi pārskatīja sadarbības kritērijus, kas ļāva paātrināt līguma slēgšanas procedūras ar jauniem Latvijas augļu un dārzeņu piegādātājiem.

Rimi Labākai dzīvei

Kā viens no veiksmīgiem sadarbības virzieniem jāmin jaunu, veselīgāku produktu attīstīšana programmas “Rimi Labākai dzīvei” ietvaros. Lai atbilstu visiem programmas “Rimi Labākai dzīvei” kvalitātes kritērijiem un tajos noteiktajām tauku, sāls, cukura, šķiedrvielu un pilngraudu robežvērtībām, jau vairāki vietējie ražotāji, sekojot Rimi rekomendācijām, ir pielāgojuši savu produktu receptes. To atzinīgi novērtējuši gan paši ražotāji, gan īpaši – Rimi pircēji.

Klēts

Vēl viens lielisks sadarbības virziens ir koncepta veikalu “Klēts” attīstīšana, dodot iespēju Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī mājražotājiem, piedāvāt savu produkciju plašākam pircēju lokam Rimi veikalos. Šobrīd “Klēts” pieejama jau deviņos Rimi veikalos, nodrošinot ap 3000 produktu no 300 ražotājiem.

Radīts Latvijā

Arī šogad Rimi turpinās paplašināt vietējo produktu sortimentu, cenu zīmēs iekļaujot īpašu atzīmi “Radīts Latvijā”, kā arī rīkos dažādas tematiskās akcijas vietējo ražotāju produkcijas izcelšanai Rimi veikalos.

Klimatam nekaitīgs

Kopējās Rimi Baltic – Igaunijas, Latvijas un Lietuvas, CO2 emisijas 2020. gadā samazinājās par 50%, salīdzinot ar 2019. gadu. Rimi ir sasniedzis klimata nekaitīguma mērķi, panākot CO2 emisiju samazinājumu par 81%, salīdzinājumā ar 2006. gadu, galvenokārt videi draudzīgāku dzesētāju un “zaļās” enerģijas dēļ. Atlikušos 19% emisiju kompensēs, veicot ieguldījumus CO2 samazināšanas projektos visā pasaulē.

 

Uzzini vairāk

Pārtikas atkritumi

Mūsu mērķis ir līdz 2025. gadam uz pusi samazināt pārtikas atkritumus. Rimi īstenotie pasākumi ietver prognozēšanas optimizāciju, produktu apstrādi, derīguma termiņa uzraudzību utt. 2020. gadā Rimi ziedoja 1175 tonnas pārtikas. Šī gada rezultātu negatīvi ietekmēja Covid pandēmija . Mēs šo gadu noslēdzām tādā pašā līmenī kā 2019. gadu. Salīdzinot ar 2016. gada bāzes gadu, pārtikas atkritumi joprojām ir par 9% lielāki.

Zaļā enerģija

Iegādājoties zaļo enerģiju savām ēkām un iegūstot izcelsmes garantijas sertifikātus elektroenerģijai, kas tiek izmantota īrētās ēkās, Rimi ir izdevies samazināt radīto CO2 emisiju daudzumu vairāk nekā 60 reizes. 2020. gadā Rimi samazināja elektroenerģijas patēriņu par 34% uz kvadrātmetru, salīdzinot ar 2006. gadu. Šis rezultāts ir sasniegts, ieviešot energoefektīvu LED apgaismojumu, automatizāciju, jaunas dzesēšanas, gaisa kondicionēšanas sistēmas utt.

Sarkanā saraksta zivis

Rimi visās Baltijas valstīs pārtrauca iepirkt zivis no Pasaules Dabas Fonda izstrādātā “Zivju gida” Sarkanā saraksta. Tādejādi kļūstot par pirmo mazumtirgotāju Baltijā, kas vairs netirgos zivis no sarkanā saraksta, tā atbalstot atbildīgas zvejas principus. Sarkanā marķējuma zivju un jūras velšu iegādes pārtraukšana un sadarbība ar Pasaules Dabas Fondu ir būtisks pirmais solis ceļā uz ilgtspējīgu zivju piedāvājumu Rimi sortimentā un ilgtermiņa ieguldījums, kas dos iespēju arī Rimi klientiem atbalstīt ilgtspējīgu zvejniecību un uzlabot nākotnes situāciju pasaules okeānos un jūrās.

 

Uzzini vairāk

Plastmasas samazinājums

2020. gadā Rimi ieviesa jaunu iepirkumu maisiņu klāstu, tostarp atkārtoti lietojamu maisiņu, kas izgatavots no 100% pārstrādātas plastmasas. Mēs izņēmām no sortimenta vienreizējās lietošanas plastmasas izstrādājumus un aizstājām tos ar papīra alternatīvām, kas ļaus ietaupīt līdz 100 tonnām plastmasas gadā. Rimi vēlas nodrošināt, ka mūsu uzņēmuma produkti tiek iepakoti plastmasas iepakojumos, kurus ir viegli pārstrādāt, tādējādi veicinot aprites ekonomiku. Pat mazākās izmaiņas nes milzīgus rezultātus, piemēram: pāreja uz 100% papīra maisiņiem maizei ļaus visās trīs Baltijas valstīs ietaupīt līdz pat 70 tonnām plastmasas gadā.

 

Uzzini vairāk

Rimi Labākai dzīvei

Rimi piedāvā plašu veselīgu produktu klāstu ar marķējumu Rimi Labākai dzīvei (Rimi Good for You (RGFY)). 2020. gadā mēs piedāvājām 1350 RGFY produktus ar vairāk šķiedrvielām, pilngraudiem, mazāk cukuru, sāli, labākiem taukiem, bez ĢMO, bez sintētiskām pārtikas piedevām. Šie produkti tiek izvēlēti, pamatojoties uz kritēriju kopumu, atsaucoties uz Keyhole, Baltijas, Ziemeļvalstu uztura ieteikumiem un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselīga uztura vadlīnijām.

Veselīgs dzīvesveids

Papildu labiem ēšanas paradumiem Rimi vēlas iedvesmot veselīgam dzīvesveidam. Rimi Latvia daudzus gadus sadarbojas ar Rimi Rīgas maratonu, Rimi Estonia atbalsta Tallinas maratonu, bet Rimi Lithuania sponsorē Viļņas maratonu, kura nosaukums 2021. gadā būs Rimi Vilnius maratons.

Rimi Bērniem

Lai iedvesmotu Latvijas vecākus un bērnus, veikalu tīkls Rimi ir apvienojis spēkus ar medicīnas, veselīgas ēšanas, sporta un citu nozaru bērnu veselības ekspertiem, radot īpašu platformu Rimi Bērniem, kas noder gan pašiem bērniem, gan vecākiem, rūpējoties par savu labklājību un veselību.

Rimi Gardēži

Garša nav tikai bauda, tas ir dzīvesveids. Caur to tu uztver pasauli ik dienu - vai tā būtu rīta kafija, ģimenes pusdienas, draugu vakariņas, svētku maltīte, virtuves eksperimenti vai labākas dzīves meklējumi. Lai kuras garšas būtu tavējās, ikviens ir Gardēdis. Tāpēc Rimi ir sapulcinājis ekspertu komandu - Rimi Gardēžus, kuri dalās ar visu vērtīgo un noderīgo tieši tev.

Automātiskie defibrilatori

Lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku un efektīvāku palīdzību nelaimes gadījumos, Rimi ne tikai veic darbinieku apmācību pirmās palīdzības sniegšanā, bet arī 38 Rimi hipermārketos visā Latvijā jeb veikalos ar lielāko cilvēku plūsmu 2019. gadā tika izvietoti ārējie automātiskie defibrilatori. Tos nepieciešamības gadījumā var izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan Rimi darbinieki, gan lielveikalu apmeklētāji.

Dzimumu dažādība

Nielsen aptaujā novembrī Rimi ierindojās pirmajā vietā Igaunijā un Latvijā, otrajā Lietuvā, kad respondenti tika lūgti nosaukt tos pārtikas preču mazumtirgotājus, kas darbojas saskaņā ar paziņojumu “Atbalsta dažādību uzņēmumā un sabiedrībā”. Rimi augstākās vadības dzimumu dažādība 2020. gadā bija 41% vīriešu / 59% sieviešu. Rīks dzimumu līdztiesības mērīšanai Gender Equality Ruler novērtēja dzimumu līdztiesības situāciju un Rimi Lithuania saņēma augstāko vērtējumu līdz šim – 9,2 no 10 punktiem.

Rimi komanda

Rimi Latvia jau kopš 2016. gada īsteno darba devēja tēla veicināšanas kampaņu un uzrunā cilvēkus vecumā virs 50. Rimi tic, ka vecumam nav nozīmes – mūsu pieredzes bagātie kolēģi ir lieliski darbinieki, viņu prasmes tiek ļoti augstu novērtētas, un gados vecāki cilvēki ir laipni gaidīti pievienoties Rimi komandai.

Rimi Latvia jau  2019. gadā apliecināja savu atbalstu Latvijas Dažādības hartas parakstīšanas ceremonijā. Tas nozīmē, ka Rimi atbalsta 15 hartas principus, lai tiektos uz dažādību atbalstu un vienlīdzīgām iespējām darba vidē.

Kvalitātes standarti

Visiem Rimi korporatīvo zīmolu piegādātājiem ir trešās puses veikta sertifikācija saskaņā ar noteiktu pasaules kvalitātes standartu, un 2020. gadā 94% (mērķis 90%) piegādātāju šo prasību ir izpildījuši. Mūsu iepircējiem ir ISO 9001 un 14001 sertifikācija, savukārt izplatīšanas centri ir izgājuši BRC auditu 2020. gadā. Šogad Rimi ir veicis vairāk nekā 8000 kvalitātes testu, lai nodrošinātu produkta drošību, uzturvērtību vai iepakojumu.

Ētiskā tirdzniecība

Rimi nepieļauj diskrimināciju, atbalsta trūkumu,  tiesību neievērošanu uz biedrošanās brīvību un koplīgumu slēgšanu, bērnu nodarbinātību, piespiedu darbu, jaunu darbinieku pakļaušanu riskantiem uzdevumiem vai jebkādu citu cilvēktiesību neievērošanu. Rimi nodrošina to, lai korporatīvo zīmolu piegādātāji augsta riska valstīs izpildītu ICA sociālās revīzijas prasības,  87% (mērķis ir 100%) piegādātāju šo prasību ir izpildījuši 2020. gadā.

Dzīvnieku labturība un pārtikas viltojumi

Rimi 2020. gadā veica pārbaudi piegādātāju saimniecībās un lopkautuvēs, koncentrējoties uz dzīvnieku labturību, un uzsāka riska analīzes procesu un dialogu ar trešajām personām, lai 2021. gadā veiktu pārbaudes. Tāpat 2020. gadā Rimi īstenoja īpašu programmu pārtikas viltojumu novēršanai, iekļaujot to privātās preču zīmola produktu riska analīzē, īstenoja izglītības iniciatīvas un 34 produktu analīzes pabeigšanu.

Kvalitātes pārbaudes un iekšējās kontroles

Lai veikalos nodrošinātu augstus kvalitātes, drošības un higiēnas standartus, Kvalitātes departaments veic regulārus auditus, kas paredz koncentrēšanos uz pareizu veikala procesu nodrošināšanu, ietver arī pareizus produktu uzglabāšanas apstākļus, produktu uzglabāšanas laika uzraudzību vai atkritumu apsaimniekošanu. 2020. gadā visus veikalus pārbaudīja Kvalitātes departaments, tādejādi 258 no 275 Rimi veikalos visā Baltijā notika audits.

Mūsu korporatīvās atbildības plāni 2021