Maiga un garda jēra gaļa

Izsmalcināti pavāri mīl jēra gaļu tās augstās kvalitātes un izmeklētās garšas dēļ.

Jēra gaļai nav jābūt kārtīgi izceptai. Tā par visgaršīgāko tiek uzskatīta vidēji cepta – rozīga. Vispiesātinātākā garša ir jēra taukiem. Jēra gaļas garša ir atkarīga no tā, ko jērs ir ēdis, visi patīkamie zāles un garšaugu aromāti saglabājas tad, ja ēdiena gatavošanas laikā tiek saglabāti arī tauki. 

Tomēr jēra gaļa tiek ēsta maz. Cilvēks gadā apēd tikai vienu kilogramu. Izvēloties jēra gaļu, ir būtisks gan dzīvnieka vecums, gan šķirne.

Vilnas iegūšanas šķirnes nav tik garšīgas un vēl joprojām pastāvošais mīts, ka jēra gaļa garšo kā kažoks, ir visticamāk radies tādēļ, ka agrāk tika kauti vecāki dzīvnieki.

Mūsdienās jēra gaļai ir maiga un izmeklēta garša. Ieteicams izvēlēties gaļu ar kauliem – gatavojot tā paliks sulīgāka.

Kā izvēlēties jēra gaļu?

  • Jēra pakaļējais stilbs

Delikatese. Ilgāk gatavojot, gaļa gandrīz pati atdalās no kaula. Lieliskam garšu piedzīvojumam pēc vārīšanas grilēt. Jēra pakaļējais stilbs ir ļoti iecienīts.

  • Jēra cepetis

Tradicionāls svētku ēdiens. Rudens ir īstais laiks, kad iegādāties jēra gaļu, jo veikalos nonāk rudens jēri. Tiem ir atbilstošs tauku saturs un izteikta garša pēc uzturēšanās vasaras ganībās.

  • Jēra šķiņķis

Ļoti labi piemērots cepšanai krāsnī ar atlikušajiem taukiem, kas pastiprina garšu.

Jēra antrekots

Izmeklēts jēra gaļas gabals. Augstais tauku saturs padara šo daļu par ļoti maigu un garšīgu, tādēļ tā ir īpaši piemērota grilēšanai.

 

Jēra muguras karbonāde

Maiga gaļa, kuras cepšana neaizņem daudz laika. Esi uzmanīgs, jo to var ātri pārlieku apbrūnināt. Lai panāktu izteiktāku garšu, izvēlies muguras karbonādi ar taukumu.

Jēra pleca daļa

Lieliska gaļa vārīšanai. Šī ir piemērotākā daļa, ja vēlies pagatavot jēra gaļas sautējumu. Sautējumam būs izteiktāka garša, ja izmantosi arī kaulus. Nesadali gaļu pārāk mazos gabaliņos, jo tad pastāv risks, ka tā var zaudēt savu sulīgumu un kļūt sausa.

Jēra ribiņas

Tās nāk no vidusdaļas un ir īpaši maigas un gardas. Jēra ribiņas tiek sauktas arī par jēra karbonādi, šī gaļa ir lieliski piemērota arī grilēšanai. Jēra ribiņas var pagatavot vienā gabalā krāsnī vai uz grila un sadalīt pirms ēdiena pasniegšanas.

Jēra šķiņķis bez kaula

Rimi Īru jēra gaļa ir ļoti vērtīga ar to, ka jēri ganās brīvā dabā un barojās tikai ar augiem, tāpēc gaļa ir īpaši maigāka, sulīgāka un satur daudz vitamīnu, minerālvielas un olbaltumvielas. Īru jēra gaļa ir ļoti mīksta un sulīga, to ir ieteicams pasniegt karstu uzreiz pēc pagatavošanas, jo jēra tauku kušanas temperatūra ir augsta. Atšķirībā no liellopu gaļas, ko var un vajadzētu pasniegt pusjēlu un vidū vēl sarkanu, jēra gaļa ir kvalitatīvi pagatavota tikai tad, kad tās virsma ir vienmērīgi apcepusies un kad tā ir viscaur gatava. Lai maksimāli izbaudītu šo bagātīgo un ekskluzīvo gaļu lieliskās īpašības, atcerieties pāris vienkāršus padomus! No kaula atdalītu jēra šķiņķi vislabāk gatavot krāsnī vai lēni cept zemā temperatūrā, sadalītu strēmelēs. Toties jēra pleca gaļu, lai tā būtu īpaši garda, vislabāk sautēt neatdalītu no kaula, kā arī līdzīgā veidā to var lēnām cept krāsnī, lai gaļa būtu vēl mīkstāka un patīkamāka.

Jēra gaļas sadalīšanas shēma

1. Kakla daļa 2. Muguras daļa 3. Antrekots 3.–4., 6. Muguras karbonāde    
4–5. Karē 6.–8. Ribiņas (Butterfly) 8. Muguras fileja 3.–8. Viduklis
9. Astes gabals 10. Šķiņķa iekšējā daļa     11. Šķiņķa augšējā daļa 12. Pakaļējā kāja
13. Ribas 14. Karē 15. Krūts 16. Priekšējais stilbs    
17. Priekšējā kāja      

 

Ar kādu iekšējo temperatūru gaļa ir gatava?

Antrekots, karē, astes gabals, muguras fileja
58–70 °C
Muguras karbonāde, šķiņķa augšējā daļa
58–70 °C
Maltā gaļa
70 °C