Single image Single mobile image

Kā liecina Rimi Latvia veiktais pētījums par pārtikas atkritumiem*, ikviena Latvijas mājsaimniecība varētu ietaupīt aptuveni 336 eiro gadā, samazinot atkritumos izmesto pārtikas produktu daudzumu. Aptuveni 70% kopējo pārtikas atkritumu izmaksu veido gatavie vai mājās pagatavotie ēdieni, bet pārējos 30% – augļu, dārzeņu, maizes, piena un gaļas produktu atkritumi. Ielūkojies mūsu ieteikumos, kāpēc un kā samazināt pārtikas atkritumu apjomu ikdienā!

*Pētījumu par sabiedrības paradumiem attiecībā uz pārtikas akritumiem pēc Rimi Latvia pasūtījuma veikusi kompānija Solid Data 2022.gada augustā, aptaujājot 809 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18-69 gadiem.

Kā samazināt pārtikas atkritumu apjomu un ietaupīt?

Plāno savas maltītes

Izmanto iepirkšanās sarakstu Rimi lietotnē - maltīšu plānošana palīdzēs izvairīties no neplānotiem pirkumiem.

Uzzini, kā labāk plānot maltītes

Iztukšo savu ledusskapi

“Iztukšo savu ledusskapi” rīks Tev palīdzēs neizmest produktus ārā, bet pagatavot gardu maltīti no produktiem, kas ir Tavā ledusskapī. 

Izmēģini un samazini atkritumus

Izpēti derīguma termiņus

Iepērcies gudri! Izproti atšķirību starp 'izlietot līdz' un 'ieteicams līdz' derīguma termiņa norādēm.

Lasīt vairāk

Patērē uzreiz un ietaupi

Izvēlies produktus, kuru derīguma termiņš tuvojas beigām un ietaupi! Meklē veikalos nocenotos produktus ar īpašu marķējumu.

Uzgalabā pārtiku pārdomāti

Uzzini, kā pareizi uzglabāt pārtiku, lai tā ilgāk paliktu svaiga un neradītu kaitējumu ne veselībai, ne maciņam.

Pārtikas uzglabāšanas ABC

Kāpēc nepieciešams samazināt izmestās pārtikas apjomus?

Vai Tu vari iedomāties, ka Eiropas Savienībā katru gadu tiek izmests atkritumos ap 88 miljoniem tonnu pārtikas? Ja padomā par to naudas izteiksmē, tas nudien ir daudz. To var salīdzināt ar visām dalībvalstīm kopā atvēlēto ikgadējo budžetu dažādām palīdzības programmām.

Mazāk izniekotas pārtikas ir lielāki ietaupījumi

Vai esi aizdomājies, ka, izmetot ārā sabojājušos pārtiku, mēs burtiski izmetam ārā arī naudu? Vidējie ik mēnesi viena mājsaimniecība Latvijā zaudē aptuveni 29 eiro, kas ir aptuveni 350 eiro gadā.

Uzzini vairāk 

Mazāk izmestas pārtikas ir vairāk pārtikušu cilvēku

Pārtikas atkritumi ir arī sociālās nevienlīdzības problēma, jo tieši valstīs ar augstākiem ienākumiem iedzīvotāji izmet atkritumos pilnībā derīgu pārtiku. Pārtikas atkritumu apjoms tikai Eiropā, nodrošinātu maltīti 200 miljoniem cilvēku, kas ik dienu ir badā.

Uzzini vairāk 

Mazāk izniekotas pārtikas ir lielāks labums planētai

Pārtikas atkritumi veicina siltumnīcas efekta gāzu emisijas un klimata pārmaiņas. Tiek lēsts, ka pārtikas atkritumi rada aptuveni 8% līdz 10% no globālajām siltumnīcas efekta gāzu emisijām.

Uzzini vairāk

Rimi Baltic apņemšanās samazināt pārtikas izšķērdēšanu

Mūsu mērķis ir samazināt pārtikas atkritumus mūsu veikalos un noliktavās par 50% līdz 2025.gadam.

Rimi investē tehnoloģijās, lai uzlabotu plānošanu.

Sadarbojamies ar “Pārtikas Bankas” organizācijām. Visā Baltijā šogad esam saziedojuši jau vairāk nekā 2100 tonnas pārtikas maznodrošinātām ģimenēm.

Sadarbība ar jaunizveidotiem uzņēmumiem, piemēram., Iztukšo ledusskapi, lai atrastu jaunus un inovatīvus veidus,aicināt pircējus pievērst uzmanību pārtikas atkritumu problēmai.

Informācija no pārtikas atkritumu mazināšanas rokasgrāmatas “Ar cieņu pret pārtiku”, kas izveidota projektā “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā” (СSO-LA/2017/388-342). Ar pilno rokasgrāmatas versiju iespējams iepazīties organizācijas Zaļā Brīvība mājaslapā.