Ilmārs Munkevics

Džins un ne tikai – ikdienai un romantikai

Padomi • 08. Jūnijs, 2021
Džins ir alkoholisks dzēriens, kas ražots, destilējot spirtu kopā ar dažādām zālītēm un garšvielām pēc attiecīgās ražotnes un zīmola receptes. Lai šo spirtoto dzērienu drīkstētu dēvēt par džinu, pamatā gan noteikti jābūt kadiķim vai kadiķogām.

Kā jau daudzi mūsdienās populāri alkoholiskie dzērieni, arī džins sakotnēji radīts medicīniskiem nolūkiem. To lietoja, lai ārstētu dažādas ar vēdera un kuņģa sāpēm saistītas kaites. Par džinu, kādu to zinām mūsdienās, varam pateikties holandiešiem, bet angļi “vainojami” pie šī dzēriena lielās popularitātes pasaulē.

Mūsdienās džins uz pārējo alkoholu fona kļūst arvien pieprasīāks, un tā patēriņa pieaugums ir milzīgs. Ja agrāk džins asociējās ar omītēm, kuras, pasēžot pie pēcpusdienas tējas un cepumiem, mēdza iemalkot pa glāzītei džina, mūsdienās to patērē liela daļa jauniešu un tas ir pazīstams kā pamats atsvaidzinošiem kokteiļiem nesteidzīgai baudīšanai dažādās garšu variācijā, lielisks miksēšanai un neaizstājams ikvienā mājas bāriņā.

Viens no džiniem, kam sakāms lielākais paldies par šī dzēriena popularitāti, ir Bombay Sapphire, kas savu uzvaras gājienu sāka pagājušā gadsimta otrajā pusē. Tieši elegantā, zilā pudele to padarīja stilīgu un labprāt patērējamu jauniešu acīs. Šī džina garša ir viegla un maiga, bez izteikti asām un nepatīkamām kadiķa notīm.

Arī Latvijā ražo džinu! Viens no ievērības cienīgiem jaunpienācējiem ir džins Obdo. Ražotne – pavisam maza darītava ar uzsvaru uz kvalitāti – atrodas tepat, Rīgā, un ir ievērības cienīga ar savu vara katlu, kurā džins tiek ražots. Varš kopš senām dienām zināms kā dabisks attīrītājs, kas atbrīvo dzērienu no dažādiem “netīrumiem” un padara to baudāmu un maigu.

Lielu popularitāti ieguvuši arī flavoured jeb džini ar garšām. Tas skaidrojams ar šo dzērienu milzīgo popularitāti Spānijā un citās Eiropas dienvidu zemēs. To ražo jau daudzas Eiropas valstis un arī klasiskā džina rūpnīcas, kas agrāk neko tādu nedarīja. Viens no šādiem džiniem ir Gordons, kas ražo garšpilnu džinu ar Sicīlijas citronu notīm.

Ļoti daudz džina rūpnīcu atrodas Anglijā, tā ir viena no senākajām šī dzēriena zemēm. Savulaik angļu jūrniekiem daļu algas mēdza maksāt džinā, un tā nav tikai folklora. Uz kuģa šim spirtam bija krietni lielāks pielietojums nekā naudai, to varēja tirgot un apmainīt pret citām precēm. Džins Plymouth ir sens, ar floti saistīts dzēriens, kura emblēma uz pudeles par to liecina vēl šodien. Tas ir klasisks London dry stila džins. Mulsinošs var būt uzraksts uz pudeles London dry, zinot, ka šis produkts nav ražots Londonā. Taču London dry nozīmē nevis ģeogrāfisko izcelsmi, bet gan pagatavošanas stilu. Tas nozīmē, ka šim džinam pēc destilācijas nekas netiek pievienots. Piemēram, Hendricks džinam pēc destilācijas pievieno bulgāru rožu ekstraktu, tāpēc to vairs nesauc par London dry.

Arī viskija destilērijas ražo izcilus džinus – viskiju ražojot, ir jāgaida vairāki gadi, kamēr tas noturēts mucās, tāpēc džina ražošana ir ekonomiski krietni izdevīgāka, jo to var tirgot uzreiz. Piemēram, Bruichladdich destilērija gatavo džinu Botanist. Uz kūdrainās Islay salas daba piedāvā arī dažādas zālītes ko izmantot šī gaišā spirta ražošanā.

Iesaku atrast savu džinu un īsto toniku – šis izcilais dzēriens ir lieliski atvaidzinošs siltās vasaras dienās un vakaros. Aicinu pašiem izmēģināt kādu džina kokteili, piemēram, Midsummer Gin Tonic, Cucumber Spritz vai Gin & It! Receptes atradīsi blakus/nākamajā lappusē!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti