Edgars Sanders
Rimi Gardēdis - Edgars Sanders

Grilēšana vegāniem

Padomi • 20. Aprīlis, 2021
Kas varbūt labāks par sauli, aukstu alu, karstām oglēm un labu draugu kompāniju privātmājas dārzā vai pie ezera ar ugunskuru un teltīm! Pats galvenais, kas to visu apvieno, ir uz dzīvas uguns pagatavots ēdiens. Vai tie būtu burgeri, šašliks vai vienkārši cepti dārzeņi, tā, manuprāt, ir neatņemama vasaras un labas dzīves sastāvdaļa. Tas ir notikums, kas rada labas atmiņas, daudz smieklu un lielu jautrību. Protams, arī vegāniem šis prieks nav liegts! Lai gan grils daudziem asociējas ar šašliku, liellopa burgeriem vai desiņām, ir daudz dažādu augu valsts produktu, ko var grilēt ar izciliem panākumiem.
 

Ēdiena grilēšana uz atklātas uguns ir tikpat sena prakse kā pati cilvēce. Iespējams, mēs šodien esam cilvēki tieši tāpēc, ka iemācījāmies gatavot ēdienu uz uguns. Iespējams, tieši šī pirmatnējā saikne padara grilētus ēdienus, piemēram, hamburgerus, tik ļoti apetīti rosinošus. Varbūt pateicoties tieši evolūcijai, mums tik ļoti saistošs un komfortu raisošs šķiet grila karstums, dūmu smarža un uz atklātas liesmas gatavota ēdiena garša.

Grilēšanai es laikam izvēlētos ogles, nevis malku. Oglēm ir daudz priekšrocību: tās sadeg tīrāk nekā malka, tās deg vienmērīgāk un ilgāk, un tās var izgatavot no citiem materiāliem, ne tikai no koka. Ogles atstāj aiz sevis mazāk pelnu, tāpēc deg daudz karstāk. Tiesa, lai arī kādas ogles vai malku mēs izvēlētos, ēdiena aromātu un garšu tas neietekmē. Grilēta ēdiena unikālās garšas īstais noslēpums ir nevis degmateriāls, bet gan pilēšana. Ēdienu pilieni, kas piesātināti ar dabiskiem cukuriem, olbaltumvielām un eļļām, krīt uz karstām oglēm un pārvēršas liesmā un dūmos. Kamēr šie sarežģītie ķīmiskie šķīdumi sadeg, tie produktus pārklāj ar aromātiskiem un garšīgiem savienojumiem. Proti, katalizējot neskaitāmas ķīmiskās reakcijas, intensīvais karstums sakausē sulas pilienus molekulās, kas pārnēsā ēdiena aromātus. Jaunās molekulas burtiski nonāk dūmos, kuri savukārt pārklāj produktus ar grilēta ēdiena garšu.

Lai gan ēdiena grilēšana šķiet vienkārša un mūsu senčiem tā labi padevās jau pirms daudziem gadu simtiem, tomēr apgūt gatavošanu uz grila ir visaugstākās klases kulinārijas izaicinājums. Grilēt, manuprāt, var visu – sākot ar dārzeņiem, sojas izstrādājumiem un visa veida sēnēm, beidzot ar augļiem. Attīstoties gaļas produktu aizstājēju industrijai, arī vegāniska dzīvesveida piekritējiem vairs nav jāatsakās no burgeriem vai desiņām. Iesaku nebaidīties un eksperimentēt, jo augu valsts gaļas aizstājējproduktu cepšana uz grila nedaudz atšķiras no īstas gaļas grilēšanas – šie produkti mēdz ātri apdegt vai drīzāk kust, nekā cepties. Taču bieži vien augu valsts produkti jau ir gatavi ēšanai, tiem nav kārtīgi jāizcepas, tāpēc dažreiz pietiek tos uz grila tikai nedaudz apkraukšķināt un caursildīt. Ja tomēr baidies riskēt un gribi būt drošs, ka neviens vegāns tavā ballītē necietīs badu, es ieteiktu grilēt sēnes vai tofu. Pievieno tiem kaudzi dārzeņu, un tavu draugu tukšie vēderi būs laimīgi!


Populārākie raksti