Raimonds Selga
Rimi barista

Melnās kafijas un augu valsts produktu uzvaras gājiens

Padomi • 07. Septembris, 2021
Kafijas nozarē ir strauji un pamanāmi parādījušās divas jaunas, interesantas tendences, par kurām informāciju apkopojuši vairāki lieli kafejnīcu tīkli.  Pirmkārt, tiek ziņots, ka ir ļoti samazinājies pienaino kafijas dzērienu apjoms un uzvaras gājienā dodas espreso, amerikano un filtra kafija. Tas parāda, ka tīras kafijas baudītāju klubiņš aug, un arvien vairāk baudītāju tiecas izjust kafijas garšas smalkās nianses. Otrkārt, jaunas tendences skārušas arī kafijas un piena dzērienus: aptuveni katrs piektais kapučīno, caffe latte vai flat white tiek pagatavots nevis ar govs pienu, bet ar alternatīvo “pienu” jeb, pareizāk sakot, ar augu izcelsmes piena dzērieniem.
 

Melnā kafija

Kaut arī daudzu valstu kultūrās tas ir jaunums, espreso dzimtenē Itālijā jau gadiem ilgi kafijas un piena dzēriens kapučīno tiek baudīts reizi dienā, no rīta, tradicionālajā izmērā, piena daudzumam nepārsniedzot vidēji 100–140 mililitru. Un svarīgi – ne vēlāk kā līdz plkst. 11.00. Pēc tam itāļi dzer tikai espreso. Nelietojot kafiju ar pienu pēc plkst. 11.00, tiek minimizēta gremošanas slodze uz organismu un kontrolēta kofeīna uzņemšana rīta cēlienā. Espreso ir īss, koncentrēts dzēriens, piesātināts ar garšu, ar zemu kofeīna līmeni un mazu tilpumu, tādējādi ātri un efektīvi panākot vēlamo kafijas efektu. Līdz ar to itāļi jau sen “atkoduši”, ka no daudzajām ikdienas kafijas baudīšanas reizēm piena dzērienam vieta ir tikai vienā.

Augu izcelsmes piena dzērieni

Otrās tendences, kas saistīta ar augu izcelsmes piena dzērienu ienākšanu kafijas kultūrā, iemesli katram ir savi – veselība, pašsajūta, klimata ietekme vai vienkārši garša. Daudzās mājsaimniecībās liels daudzums piena tiek patērēts tieši kombinācijā ar kafiju. Sekojot tendencei, ražotājiem tas dod iemeslu radīt jaunus produktus – piena alternatīvas, lai kafijas baudītājiem pavērtu jaunas garšas. Šie produkti faktiski ir dzērieni – sojas, auzu, mandeļu, zirņu, kokosriekstu un kādi tik vēl ne. Izcelsmes ir daudz un dažādas, taču uzdevums visiem ir viens – tiem jābūt ar pienam līdzīgu tekstūru un ideālā gadījumā arī garšu.

Te sākas lielie meklējumi – kurš labākais? Rimi plaukti ir pilni ar dažādu ražotāju un izcelsmju augu dzērieniem. Tas lielā mērā ir gaumes jautājums, jo vienam garšo, piemēram, kokosrieksti, bet citam – nē. Mans ieteikums ir šāds: ja vēlies izbaudīt galvenokārt kafijas garšu, meklē maksimāli neitrālu piena alternatīvu, piemēram, zirņu vai auzu dzērienu; bet īpašu raksturu tavai kafijai dos augu dzērieni ar izteiktu garšu. Mans favorīts ir kokosriekstu dzēriens, bet daudziem vislabāk garšo mandeļu.

Bez garšas ir vēl viena nianse, kam pievērst uzmanību, izvēloties piena aizvietotāju. Ja dzērienu lietosi kopā ar kafiju, vienmēr uz iepakojuma meklē atslēgas vārdu “barista”. Šie produkti ir paredzēti kafejnīcām, kur tie tiks putoti un lietoti kafijas dzērienu pagatavošanai. Tādēļ “barista” versijas ir stabilizētas – kombinācijā ar kafiju šie dzērieni neradīs nogulsnes un kunkuļus. Nogulsnes rodas, kad kafija ar skābu pH līmeni sastop dzērienu ar sārmainu pH līmeni – tas ir gluži kā saldā krējuma mērcei pievienot citrona sulu. Dzērieniem, kas paredzēti lietošanai ar kafiju, ir pievienoti stabilizatori, lai rīta kafijas krūzē neveidotos biezpienam līdzīga tekstūra.

Es melotu, ja teiktu, ka augu dzērieni radīs tādu pašu kafijas un piena garšas kombināciju kā govs piens. Taču gan manis paša, gan kafejnīcas viesu pieredze liecina, ka mums jāsāk pierast pie jaunām garšām. Ja esi gatavs melnai kafijai, tagad ir lielisks laiks pārejai uz šādu dzērienu, jo pieejamās kafijas kvalitāte ir augusi it visur! Taču, ja kafiju redzi tikai sinerģijā ar pienu, baudi savu tradicionālo ikrīta kapučīno kā itālis – līdz plkst. 11.00, bet pusdienās izvēlies kafiju ar kādu no augu izcelsmes dzērieniem.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti