Liene Zemīte

Saldās garšvielas

Padomi • 07. Aprīlis, 2022
Bez garšvielām ēdiens būtu bezgaršīgs. Esmu liela garšvielu mīļotāja, un manā virtuvē to ir ļoti daudz.

No saldajām garšvielām mana visiecienītākā ir kanēlis. Mans rīts sākas ar kārtīgu glāzi silta ūdens, svaigi spiestu seleriju sulu, un nākamais dzēriens manā rīta rituālā ir kakao, kuram pievienoju pustējkaroti kanēļa, kokosa pienu bez cukura, un tad to piena putošanas trauciņā uzputoju. To vēl var papildināt ar kardamonu un krustnagliņām. Kanēlis kā garšviela pazīstams jau vairāk nekā 5000 gadu, un vēl pirms tam to izmantoja īpašās ceremonijās – ziedoja dieviem kā sevišķu dāvanu. Kanēlim tiek piedēvētas maģiskas spējas neatkārtojamās smaržas un garšas, kā arī dziedinošo īpašību dēļ. Kanēļa dzimtene ir Šrilanka, kādreiz dēvēta par Ceilonu. Šrilankas kanēlis tiek uzskatīts par visaugstvērtīgāko, tācu tas aug arī Birmā (Mjanmā), Dienvidindijā, Ķīnā, Dievidamerikā, Seišelu salās un citur. Pirms vairākiem gadsimtiem ikviens, kura īpašumā bija kaut dažas īsta kanēļa miziņas, tika uzskatīts par īstu bagātnieku, kanēlis bija vērtīgāks par zeltu. Pēc kanēļa daudzuma ēdienos varēja spriest par ģimenes labklājību.

Es kanēli pievienoju desertiem, saldajām maizītēm, kliņģeriem, cepumiem, biskvītiem, krēmiem, kūkām, saldējumam. Kanēlis lieliski sader ar āboliem, bumbieriem, plūmēm, rabarberiem, visu veidu šokolādi. Kanēli vienmēr izmantoju, gatavojot veselīgos mušļu batoniņus, granolu, brokastu putras. Bez kanēļa nav iedomājami Ziemassvētki un piparkūkas, dažādi kēksi.

Kad vāru kaulu buljonu, vienmēr pielieku nedaudz kanēļa, kas novērš vārītu kaulu nepatīkamo smaržu un dod buljonam īpašu garšas niansi.

Kanēlis ļoti labi sader ar putnu ēdieniem, gaļas ēdieniem, to noteikti vajag pievienot, gatavojot čatnijus, marinādes, pikantus salātus, tomātu un ķirbju zupas. Grieķu filosofi kādreiz slavējuši kanēli kā izcilu vīna garšas uzlabotāju, tāpēc to mēdza pavisam nelielos daudzumos pievienot vīnam. Ne velti karstvīns nav iedomājams bez kanēļa garšas nianses.

Otra mana vismīļākā saldā garšviela, bez kuras nevaru iztikt, ir vaniļa. Tā tiek uzskatīta par visaristokrātiskāko garšvielu un dēvēta par garšvielu karalieni. Vaniļa ir orhideju dzimtas augs, kas zied ar lieliem, dzeltenīgi baltiem ziediem, no kuriem veidojas 15–30 cm garas pākstis. Vaniļas dzimtene ir Meksika. Senie acteki uzskatīja, ka vaniļa un šokolāde ir nešķiramas, un es noteikti varu viņiem piekrist. Vaniļu gadu simtiem pievieno šokolādes dzērieniem un ēdieniem. To mēdz dēvēt par laimes un labsajūtas simbolu. Kad vaniļas pāksts nonāk pārdošanā, tā ir tumši brūna, spīdīga, mīksta, elastīga. Pāksts iekšpusē atrodas simtiem mazu melnu punktiņu, kas veido tumši brūnu mīkstumu. Veids, kā noteikt, vai ēdienam patiešām ir pievienota īsta vaniļa, ir šie vaniļas mīkstuma melnie punktiņi, kas noteikti būs pamanāmi. Nemet ārā arī pašu pāksti, ieliec to cukura vai kakao burkā un iegūsti brīnišķīgu aromātu. Es izmantoju ļoti daudz vaniļas biskvītos, kūkās, krēmos un saldējumos. Tā pastiprina un bagātina desertu garšu un smaržu.

Kā trešo virtuves karali starp saldajām garšvielām varu minēt safrānu. Tā ir visdārgākā garšviela pasaulē. Taču labā ziņa ir tā, ka safrāns ir ļoti viegls un to vajag pavisam maz. Safrāns ir krokusu dzimtas augs, tā audzēšanā tiek ieguldīts ļoti daudz roku darba, tāpēc tā cena ir tik augsta. Lai ievāktu 100 gramu safrāna, nepieciešami vairāki tūkstoši krokusu ziedu. Īsta safrāna pavedieni ir aptuveni 2–3 centimetrus garas stīgas. Safrānu pirms lietošanas saberž piestiņā, jo, lai ēdiens iegūtu safrāna garšas un smaržas īpašības, garšvielai jābūt saberztai. Kad safrānu pievienoju kliņģera mīklai, to saberžu un atšķaidu ar siltu pienu vai ūdeni. Safrāns ne labprāt draudzējas ar citām garšvielām, tam patīk dominēt. Visbiežāk safrānu pievieno saldajiem ēdieniem – desertiem, krēmiem, kliņģeriem, cepumiem, pudiņiem, smalkmaizītēm. Tas papildina ēdienu ne tikai ar savu īpašo garšu, bet arī iekrāso ēdienu skaisti dzeltenā krāsā.

Safrāns lieliski sader ar zivs un jūras produktu ēdieniem, sevišķi zupām un mērcēm. Esmu iecienījusi safrānu pievienot, fritējot mocarellu. Man ļoti patīk safrānu pievienot arī ziemas karstajiem dzērieniem – ābolu vai cidoniju grokam, augļu tējām. Safrāns tiek uzskatīts par garastāvokļa uzlabotāju, tas ar savu skaisto krāsu aizstāj tik ļoti trūkstošo saulīti.


Populārākie raksti