32 Rimi hipermārketos visā Latvijā pieejamas dzīvības glābšanas ierīces – defibrilatori

20. Novembris, 2019
Kopš novembra vidus visos Rimi hipermārketu informācijas centros ir pieejami ārējie automātiskie defibrilatori.

Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) reģistrējis 279 izsaukumus pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība un bijusi nepieciešamība veikt atdzīvināšanas pasākumus.  81 pacientam pirmo palīdzību snieguši līdzcilvēki, veicot atdzīvināšanu vēl pirms mediķu ierašanās. Lai nodrošinātu vēl ātrāku un efektīvāku palīdzības sniegšanu situācijās, kad cilvēkam pēkšņi apstājusies sirds darbība, kopš novembra vidus visos Rimi hipermārketu informācijas centros ir pieejami ārējie automātiskie defibrilatori. Tos nepieciešamības gadījumā varēs izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan Rimi darbinieki, gan lielveikalu apmeklētāji.

“Katru dienu ar ieslēgtām bākugunīm mēs traucamies palīgā cilvēkiem, kuriem apstājusies sirdsdarbība. Lielākā daļa no šiem pacientiem parasti atrodas mājās, taču tas notiek arī uz ielas, lielveikalos vai kādā citā vietā. Sabiedriskās vietās tie ir apmēram 5–6 izsaukumi ik nedēļu. Šādos gadījumos līdzcilvēku iesaiste ir ļoti svarīga, jo tās ir situācijas, kad izšķirošas ir pirmās minūtes, un tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana dod lielākas iespējas glābt cilvēka dzīvību. Tieši tāpēc sabiedrības iesaiste ir tik būtiska. Aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību. Veikt sirds masāžu nav sarežģīti, jo nepieciešamas vien rokas un griba rīkoties,” norāda NMPD neatliekamās medicīnas ārsta palīgs Ervīns Šmatčenko.

To, ka līdzcilvēku iesaiste ir ļoti svarīga un nereti pat izšķiroša, apliecina arī nesen publiskajā telpā plašu rezonansi guvušais gadījums, kad Rimi darbinieka Emīla ātra reaģēšana un savlaicīga iesaiste atdzīvināšanas pasākumos lielveikalā ļāva glābt dzīvību kādai sievietei. 

Rimi veikalus ik dienas apmeklē tūkstošiem cilvēku. Lai arī Latvijas likumdošanā nav noteikta obligāta defibrilatoru uzstādīšana sabiedriskās vietās, līdzcilvēku drošība un veselība vienmēr ir bijusi Rimi prioritāte. Tāpēc, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku un efektīvāku palīdzību nelaimes gadījumos, esam ne tikai apmācījuši mūsu darbiniekus pirmās palīdzības sniegšanā, bet arī 32 Rimi hipermārketos visā Latvijā jeb veikalos ar lielāko cilvēku plūsmu izvietojuši ārējos automātiskos defibrilatorus,” norāda Rimi Latvia valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais, piebilstot, ka tuvākajā nākotnē ar defibrilatoriem plānots aprīkot visus Rimi tīkla veikalus. 

Defibrilatori izvietoti Rimi hipermārketu info centros, tie ir publiski redzami un atpazīstami pēc zaļas krāsas norādes ar uzrakstu AED un baltas krāsas sirds attēlu. “Nepieciešamības gadījumā defibrilatorus varēs lietot un dzīvības glābšanas pasākumus veikt ne tikai Rimi darbinieki. Palūdzot defibrilatoru Rimi info centra darbiniekam, tos varēs izmantot arī ikviens veikala apmeklētājs, kurš būs gatavs iesaistīties pirmās palīdzības sniegšanā,” stāsta Rimi Latvia hipermārketu tīkla direktors Gatis Pakalnieks.

Šādu atdzīvināšanas ierīču izveidošana sabiedriskās vietās ir ierasta prakse daudzviet pasaulē, un tas ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem gadījumos, kad cilvēkam ārpus slimnīcas apstājusies asinsrite un primāri ir defibrilējams sirds ritms. Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas datiem noteiktās situācijās defibrilatoru izmantošana dubulto pacienta izdzīvošanas iespējas un katra minūte, kad netiek veikta defibrilācija, pacienta izdzīvošanu samazina par 7–10%. 

Ārējie automātiskie defibrilatori ierīkoti šādos Rimi hipermārketu veikalos:

Rimi Spice, Jaunmoku ielā 21, Rīgā.
Rimi Alfa, Brīvības gatvē 372, Rīgā.
Rimi Valdemāra, Kr.Valdemāra ielā 112, Rīgā.
Rimi Damme, Kurzemes prospektā 1a, Rīgā.
Rimi Stirnu, Stirnu ielā 26, Rīgā.
Rimi P.Brieža, P.Brieža ielā 33a, Rīgā.
Rimi Gramzdas, Imantas 15. līnijā 7, Rīgā.
Rimi Biķernieku, Biķernieku ielā 160, Rīgā.
Rimi Zoom, Maskavas ielā 400, Rīgā.
Rimi Deglava, A.Deglava ielā 110, Rīgā.
Rimi Mīlgrāvja, Mīlgrāvja ielā 14, Rīgā.
Rimi Mols, Krasta ielā 46, Rīgā.
Rimi Olympia, Āzenes ielā 5, Rīgā.
Rimi Mārupe, Daugavas ielā 31, Mārupē.
Rimi Apelsīns, Rīgas gatvē 5, Ādažos.
Rimi Strēlnieku, Strēlnieku ielā 2, Siguldā.
Rimi Kauguri, Talsu šosejā 29, Jūrmalā.
Rimi RAF, Rīgas ielā 48, Jelgavā.
Rimi Skolas, Skolas ielā 4e, Salaspilī.
Rimi Vivo, Katoļu ielā 18, Jelgavā.
Rimi Rietumu centrs, Jaunā Ostmalā 3/5, Liepājā.
Rimi Ostmala, K.Zāles laukumā 8, Liepājā.
Rimi Rīgas, Rīgas ielā 33, Ogrē.
Rimi Vienības, Vienības ielā 7, Jēkabpilī.
Rimi Pasta, Pasta ielā 14, Tukumā.
Rimi Pionieru, Pionieru ielā 2, Bauskā.
Rimi Cietokšņa, Cietokšņa ielā 70, Daugavpilī.
Rimi Tobago, Lielajā prospektā 3/5, Ventspilī.
Rimi Atbrīvošanas, Atbrīvošanas Alejā 138, Rēzeknē.
Rimi Brīvības, Brīvības ielā 30, Dobelē.
Rimi A7, "Džutas", Krustkalnos, Ķekavas novadā.
Rimi Ozols, Mazā Rencēnu ielā 1, Rīgā.


Populārākie raksti