Aptauja: gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju mēdz darbināt televizoru arī tad, ja to neskatās.

25. Marts, 2022
Jau pavisam drīz, 26. martā, norisināsies ikgadējā Zemes stunda, kas atgādina par nepieciešamību pārskatīt savus dabas resursu patēriņa paradumus.
 

Kā liecina Rimi veiktā aptauja,* vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka visnotaļ uzmanīgi attiecas pret elektroenerģijas patēriņu savos mājokļos, izslēdzot gaismu telpās, kurās neuzturas, izvēloties LED spuldzes un iegādājoties energoefektīvas elektroierīces. Vienlaikus gandrīz puse atzīst, ka ir ieradumi, kurus varētu uzlabot - piemēram 45% atzīst, ka mēdz darbināt televizoru arī tad, kad to cītīgi neskatās.

Saskaņā ar sniegto pašvērtējumu Latvijas iedzīvotāji ir tīri veiksmīgi elektroenerģijas taupītāji. 89% norāda, ka ikdienā vienmēr izslēdz gaismu, izejot no telpas. Gandrīz tikpat daudzi (86%), dodoties prom no mājām, vienmēr pārliecinās, vai ir izslēgtas visas elektroierīces. Mājokļu apgaismošanai Latvijas sabiedrība dod priekšroku augsti energoefektīvajām LED spuldzēm un tikai 16% aptaujāto iedzīvotāju joprojām lieto kvēlspuldzes. Savukārt iegādājoties jaunas elektroierīces, 79% iedzīvotāju pievērš uzmanību energoefektivitātes marķējumam.

Rimi aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju izdarīt atbildīgas, dabai draudzīgas izvēles ikdienā, gudri iepērkoties, atsakoties no vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem un savu iespēju robežās taupot dabas resursus. Lai varētu runāt par tiešām ilgtspējīgu dzīvesveidu, jāapzinās, ka ikvienai izvēlei ir nozīme. Zemes stunda katru gadu atgādina – lai saražotu elektrību, jāpatērē daudz dabas resursu, un mēs katrs varam šo patēriņu mazināt. Ikviens iedzīvotājs, uzņēmums, pašvaldība vai organizācija tiek aicināti uz vienu stundu simboliski izslēgt apgaismojumu, un arī Rimi atbalstīs šo aicinājumu Zemes stundas laikā izslēdzot apgaismojumu sava biroja un loģistikas centra fasādēm, banneriem un gaismas reklāmām,” saka Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Rūpējoties par klimata izaicinājumu risināšanu, Rimi ir veicis virkni uzlabojumu savā birojā un veikalos, lai mazinātu elektroenerģijas patēriņu. Ieviešot energoefektīvu LED apgaismojumu, automatizāciju, jaunas dzesēšanas un gaisa kondicionēšanas sistēmas, kā arī citus risinājumus, 2021. gadā Rimi elektroenerģijas patēriņš saglabājies praktiski 2006. gada līmenī, kaut arī darbības platība palielinājusies par 50%. Turklāt uzņēmums savām ēkām iegādājas zaļo enerģiju, bet nomātajām ēkām, kur tas nav iespējams, – zaļās elektroenerģijas izcelsmes sertifikātus (Guarantee of Origin), kas apliecina, ka šajās ēkās patērētā “parastā” elektroenerģija ir kompensēta ar zaļo enerģiju līdzvērtīgā apjomā.

2022. gadā Zemes stunda norisināsies 26. martā plkst. 20.30. Vairāk informācijas https://lv-pdf.panda.org/virzieni/klimats/zemes_stunda/


Populārākie raksti