Aptauja: Katrs trešais biroju darbinieks Latvijā ir mazkustīgs un maltītes ietur neregulāri

10. Maijs, 2012

Latvijas biroju darbinieku dzīvesveids ir mazkustīgs – katrs trešais neiesaistās nekādās sportiskās aktivitātēs vai ar tām nodarbojas ļoti reti, kā arī neizmanto pusdienu pārtraukumus un maltītes ietur neregulāri, liecina Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo veiktā aptauja par biroju darbinieku dzīvesveida ieradumiem. Turklāt biroju darbinieki lielākoties strādā vairāk nekā astoņas darba stundas dienā, bieži vien pusdienu pārtraukumu atvēlot nevis ēšanai, bet gan aktuālo darbu veikšanai un atelpai ļaujas vien brīžos, kad nav steidzamu darbu.

Biroja darbinieku uztura paradumi

Savukārt tie biroja darbinieki, kuriem izdodas izbrīvēt laiku pusdienām, galvenokārt izvēlas doties pusdienot ārpus savas darba vietas vai pusdienās iestiprinās turpat birojā ar no mājām līdzi paņemto ēdienu. Turklāt sievietes daudz biežāk (42%) nekā vīrieši (28%) par pusdienām rūpējas jau iepriekšējā dienā un ēdienu ņem līdzi no mājām. Savukārt vīrieši lielāku vērību pievērš sātīgam uzturam un pusdienu pārtraukumos ietur bagātīgas un siltas maltītes, kamēr dāmām vairāk raksturīgs pusdienās apēst vien vieglus salātus. Kā liecina aptaujas rezultāti, vīrieši kopumā daudz paviršāk izturas pret savu veselību un pusdienas darba laikā ietur teju trīs reizes retāk nekā daiļais dzimums.

Biroja darbinieku pusdienošanas paradumus nenoliedzami iespaido katra naudas maka biezums. Respondenti ar augstiem mēneša ienākumiem daudz biežāk maltītes ietur ārpus biroja – kādā no biroja tuvējām ēdnīcām, kafejnīcām vai pat restorāniem. Savukārt darbinieki ar vidēji augstiem vai zemiem ienākumiem izvēlas ekonomiskāku alternatīvu un siltas pusdienas iegādājas lielveikalos vai ņem līdzi mājās pagatavoto maltīti. Pusdienu iegāde lielveikalu kulināriju nodaļās raksturīga kā Rīgā, tā arī ārpus galvaspilsētas strādājošajiem.

Biroja darbinieku sportiskās aktivitātes

Lai uzturētu sevi formā, aktīvākie biroju darbinieki visbiežāk nodarbojas ar velobraukšanu un skritoļošanu. Šīm sportiskajām nodarbēm ārpus darba laika ļaujas teju ceturtā daļa (23%) aptaujāto. Tāpat biroja darbinieki nereti mājās vingro vai reizi nedēļā apmeklē sporta zāli, kā arī aerobikas nodarbības. Vīrieši daudz biežāk nekā sievietes iecienījuši skriešanu un sporta treniņus kopā ar draugiem. Pārvietošanās ar velosipēdu biežāk raksturīga ārpus Rīgas strādājošiem (29%), tāpat mazpilsētu iedzīvotāji aktīvāk vingro mājās un biežāk apmeklē baseinu. Kā liecina Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo veiktās aptaujas rezultāti – sportiskāki ir gados jaunāki biroja darbinieki, savukārt palielinoties vecumam, ievērojami samazinās viņu fiziskā aktivitāte.

Aicinot arvien vairāk biroja darbiniekus ikdienā izvēlēties veselīgāku uzturu, kļūt aktīvākiem un sportiskākiem, Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo mājaslapā www.www.rimi.lv/aikagarso apkopoti vairāki noderīgi ieteikumi. Tostarp īpaši izcelti produkti, kurus ieteicams lietot uzturā, gatavojoties Nordea Rīgas maratonam, kā arī iespējams iepazīties ar šefpavāra Normunda Baranovska receptēm, kas piemērotas tieši sportistu ēdienkartei. Turklāt mājaslapā pieejami arī padomi, kas interesantā un jautrā veidā atklāj, ka maratonam gatavoties iespējams arī birojā.

 

Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo aptauja tika veikta aprīļa beigās sadarbībā ar Snapshots, un tajā piedalījās vairāk nekā 500 biroju darbinieki visā Latvijā.


Populārākie raksti