Ar Rimi atbalstu darbu sāk Latvijā pirmā Mātes piena banka

24. Marts, 2022
Šodien, 24. martā, Bērnu slimnīca kopā Rimi un citiem ar sadarbības partneriem svinīgi atklāja Latvijā pirmo Mātes piena banku. Tā izveidota pateicoties ziedotāju atbalstam vairāk nekā 150 000 EUR apmērā un Bērnu slimnīcas ieguldījumam 40 000 EUR apmērā.

Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta finansējums 69 000 EUR apmērā segs ikgadējo uzturēšanu un darbības nodrošināšanu. Savukārt Rimi, atzīmējot Mātes piena bankas atklāšanu, tās nodrošināšanai papildus vēl dāvina 10 000 EUR.

“Mēs visi - priekšlaikus dzimušo bērnu vecāki un Bērnu slimnīcas komanda - sirsnīgi pateicamies sabiedrībai un uzņēmumiem par būtisko atbalstu. Mātes piens padara jaundzimušo ārstēšanu pilnīgu. Katra ziedotāja ieguldījums ir palīdzējis radīt sakārtotu sistēmu un ieviest modernākās tehnoloģijas, lai, līdzīgi kā donoru asinis medicīnā, arī mātes pienu pārbaudītu, pirms droši izmantojam zīdainīšu uzturam. Jūsu ieguldījums palīdzēs daudzām ģimenēm, atbalstot viņu trauslos bērniņus pirmajās dzīves nedēļās,” norāda Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Šobrīd Mātes piena banka ir aprīkota ar tādām iekārtām kā:

  • piena analizators un sonifikators;
  • CO2 inkubators laboratorijai, kas nodrošinās nepieciešamos apstākļus donoru piena mikrobioloģiskajai testēšanai;
  • automātisks mātes piena pasterizators, kas nodrošinās pilnīgi automatizētus un drošus donoru piena pasterizācijas ciklus;
  • piena pudeļu aizvalcētājs, lai hermētiski noslēgtu pasterizējamās pudelītes;
  • laboratorijas ledusskapis un trīs saldētavas piena uzglabāšanai;
  • bioloģiskās drošības laminārās plūsmas skapis;
  • aukstumelementi un aukstumsomas piena transportēšanai;
  • trauki piena uzglabāšanai un citi mazi, bet ne mazāk svarīgi priekšmeti darbības nodrošināšanai.

Kā radās Latvijā pirmā mātes piena banka?

Līdz šim Latvija ir bijusi vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav Mātes piena banka, mums kaimiņos Igaunija izveidoja pirmo Piena banku Tallinā (2010), savukārt Lietuvā ir jau divas Piena bankas: Viļņā (2017) un Kauņā (2016).

Ceļš uz Mātes piena bankas izveidi Bērnu slimnīcā sākās pirms vairākiem gadiem, kad 2017. gadā domu par tās nepieciešamību Latvijā aktualizēja Latvijas Neonatologu biedrība kopā ar priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrību Esmu klāt! Skaidri redzot nepieciešamību, Bērnu slimnīca un Bērnu slimnīcas fonds turpināja sarunas ar Rimi un citām iesaistītajām pusēm, lai radītu šādu iespēju arī Latvijā.

Pēc detalizētas vajadzību apzināšanas, Bērnu slimnīcas fonds, partneri un individuālie ziedotāji 2021. gada labdarības kampaņā “Katra lāsīte palīdz augt” savāca nepieciešamos līdzekļus vairāk nekā 150 000 EUR apmērā iekārtu un aprīkojuma iegādei Mātes piena bankas kabineta iekārtošanai.

”Sirsnīgs paldies katram ziedotājam! Kopā esam īstenojuši ļoti vērtīgu ieceri un parūpējušies, lai turpmāk Latvijā pašiem mazākajiem bērniņiem būtu labākas iespējas izaugt veseliem un viņu vecākiem būtu mierīgāka sirds par sava bērniņa nākotni. Tagad svarīgs būs jauno māmiņu ziedojums, lai Mātes Piena banka varētu pildīt savu misiju un uzdevumu,” prieku par paveikto pauž Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

"Rimi un Bērnu slimnīcas fonda sadarbība Mātes piena bankas izveidei sākās jau pirms pieciem gadiem: 2017. gadā kopīgiem spēkiem savācām pirmās svarīgās iekārtas – piena sonifikatora – iegādei nepieciešamo summu. Roku rokā esam gājuši arī tālāk, un pērn esam paveikuši īpaši daudz, apvienojot spēkus ar mūsu domubiedriem, piegādātājiem un citiem atbalstītājiem, lai savāktu visu 150 000 EUR nepieciešamo summu un pat vēl vairāk.  Šobrīd Mātes piena bankas darbs tikai sāksies, tāpēc, lai sniegtu atbalstu tālākajā bankas attīstībā, līdz ar tās atklāšanu no Rimi dāvinām papildus 10 000 EUR, lai Mātes piena banka palīdzētu izdzīvot un veidot kvalitatīvas dzīves pamatus mazuļiem, kas steidzas šajā pasaulē ienākt pirms noteiktā laika. Milzīgs paldies visiem, kas šajā projektā bijuši kopā ar mums – jūsu palīdzībai ir dzīvības vērtība!" saka Rimi Latvia ārējās komunikācijas vadītāja Inga Bite. 

Kāpēc mātes piens ir labākais uzturs jaundzimušajiem?

Bērnam, kurš dzimis pirms laika, ir daudz lielākas uztura vajadzības nekā laikā dzimušam mazulim. Piemērotākais uzturs priekšlaikus dzimušo bērniņu dzīves sākumposmā ir mātes piens, tomēr objektīvu apstākļu dēļ ne visām māmiņām, mazulim piedzimstot pirms laika, uzreiz veidojas mātes piens. Tāpēc pasaulē ir izveidotas un darbojas Mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas, kurām veiktas nepieciešamās veselības pārbaudes, var brīvprātīgi, bez atlīdzības, ziedot savu pienu Piena bankā. Donoru mātes piens tiek rūpīgi pārbaudīts, apstrādāts un pēc tam izsniegts priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem slimnīcā.

Mātes piens satur visas nepieciešamās uzturvielas, nostiprina mazuļa imūnsistēmu un pasargā no infekcijām, alerģijām, veicina bērna fizisko un garīgo attīstību. Neviens piena maisījums neaizstās mātes pienu uzturvērtības un veselības nostiprināšanas ziņā.  Savukārt donores ziedotais mātes piens drošā veidā, pēc tā pārbaudes, apstrādes un sastāva analīzes Mātes piena bankā, aizstāj mammas pašas pienu, un tas ir ļoti svarīgi, lai priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem ar vājāko imūnsistēmu mazinātu iespējamās veselības problēmas nākotnē. 

Priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem ikkatra mātes piena lāse ir svarīga. Pirmajās dzīves nedēļās vien daži desmiti mililitru vērtīgā mātes piena priekšlaikus dzimušam bērniņam ļauj būt paēdušam uz visu dienu. Dažreiz donoru mātes pienu bērnam dod tikai pirmajās dzīves nedēļās, līdz māmiņai pašai mazinās trauksme vai veselības problēmas, un mātes piens veidojas pietiekami daudz, bet dažreiz donoru mātes piens ir nepieciešams visu laiku - vairākus mēnešus slimnīcā, kamēr bērniņš izaug lielāks un kļūst stiprāks. Tāpēc ir svarīgi Mātes piena bankā veidot ziedotā donoru piena rezerves, lai nepieciešamības gadījumā slimnīcās esošie mazuļi saņemtu vērtīgo uzturu.

Kā var kļūt par mātes piena donoru?

Māmiņas, kuras šobrīd rūpējas par saviem mazuļiem un jūt, ka piens veidojas pietiekoši un būtu iespēja regulāri ziedot mātes pienu, aicinām apsvērt domu kļūt par Mātes piena bankas donorēm.

Plašāku informāciju par Mātes piena banku varat iegūt Bērnu slimnīcas mājaslapā www.bkus.lv. Pieteikties uz pirmo sarunu, lai kļūtu par donori Jūs varat, gan aizpildot Mātes piena donores pieteikuma anketu mājaslapā, gan rakstot Mātes piena bankas ārstēm uz e-pastu: piena.banka@bkus.lv vai zvanot pa tālr. +371 25 680 089.


Populārākie raksti

Piedalies Lielajā talkā!
14. Aprīlis, 2024