Bērnus aicina kļūt par Supervaroņiem internetā

28. Septembris, 2018
Internets ir kļuvis par neatņemu sastāvdaļu mūsu ikdienas dzīvē, un tā patēriņš aug kā pieaugušo, tā arī bērnu vidū.

Salīdzinot ar pieaugušiem, bērniem nav tik lielu zināšanu, dzīves pieredzes un kritiskās domāšanas, lai internetā rīkotos droši un spētu sevi pasargāt. Lai informētu un izglītotu bērnus un viņu vecākus par iespējām un riskiem, kas sastopami internetā, vakar, 27. septembrī, tika atklāta sociālā kampaņa “Supervaroņi internetā”.

Medijpratības un bērnu drošības internetā kampaņa “Supervaroņi internetā” ir Valsts policijas 2017. gadā aizsāktās kampaņas "Supervaronim nepazust!" turpinājums, kurš veidots, spēkus apvienojot vairākiem partneriem – Valsts policijai, Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Drošāka interneta centram, mazumtirdzniecības veikalu tīklam „Rimi Latvia”, apdrošināšanas akciju sabiedrībai „Balta” un komunikācijas vadības aģentūra „Deep White”.

Šogad cīņā par bērnu drošību internetā sociālās kampaņas galvenie tēli – supervaroņi SuperAnna un SuperToms –  piesaka jaunu misiju un piecas jaunas superspējas, ko apgūt katram Latvijas bērnam. Piecas jaunās superspējas skaidro vienkāršus drošības un medijpratības pamatnoteikumus, kas jāpatur prātā, kļūstot par interneta lietotājiem: Ko internetā nedrīkst teikt svešiniekam? Kad saukt palīgā pieaugušo, kam uzticies? Kas internetā var būt mānīgs? Kā uzvesties internetā? Kā internets var palīdzēt?. Lai drošības un medijpratības pamatnoteikumus būtu vieglāk apgūt, tie attēloti multiplikācijas filmiņu sērijā, kur katram no drošības aspektiem veltīts viegli iegaumējams un ar supervaroņu tēliem ilustrēts dzejolis. Turklāt superspēju iegūšanai bērniem talkā nāks arī citi sociālās kampaņas materiāli – darba lapas, rokasgrāmata, supervaroņa diploms, vairogi, brilles un plakāti.

“Rimi Bērniem” eksperts un skolēns Klāvs Smildziņš ir viens no pirmajiem bērniem, kas ieguvis visas piecas superspējas un iemācījies piecus drošībai veltītos dzejoļus, un viņš aicina to darīt arī citiem. “Internets ir ļoti aizraujošs, un mēs visi to lietojam, taču svarīgi saprast, kā mēs to izmantojam. Internets var daudz palīdzēt, piemēram, skolā, es bieži izmantoju interneta enciklopēdijas, lasu ziņu portālus, sevišķi par sportu. Vienīgais, ir jāskatās līdzi, kādas lapas ir droši apmeklēt, bet par to es bieži runāju ar vecākiem. Ja es nezinu, vai kāda lapa ir droša, labāk viņiem pajautāt. Mēs vispār mājās daudz pārrunājam, ko drīkst un nedrīkst darīt internetā, kādu informāciju drīkst likt, kurus cilvēkus var filmēt un fotografēt. Lai mēs visi internetā darbotos droši, iesaku ikvienam bērnam – ja kaut ko nezini, pats svarīgākais ir jautāt palīdzību vecākiem,“ apgalvo Klāvs Smildziņš.

Sociālās kampaņas atklāšanas pasākumā piedalījās gan “Rimi Bērniem” eksperts un kampaņas atbalstītājs Klāvs Smildziņš, gan Valsts policijas priekšnieka vietnieks Artis Velšs, Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, Latvijas drošāka interneta centra un “Drošs internets” vadītāja Maija Katkovska un apdrošināšanas akciju sabiedrības “Balta” atlīdzību direktors Ingus Savickis. Pasākumu apmeklēja arī vairāki kampaņas vēstneši – Māra Upmane-Holšteine, “Mēs ar brāli kolosāli” veidotāji Ieva un Emīls Ķiģeļi, Laura un Toms Grēviņi, Paula Roze. Savukārt atklāšanas pasākuma vadīšanu īstenoja paši supervaroņi – SuperAnnas lomā iejutās aktrise Ance Muižniece, bet SuperTomu atveidoja aktieris Uldis Siliņš.


Populārākie raksti