Diētiskā pārtika

04. Marts, 2011

Garda maltīte ir viens no mazajiem, patīkamajiem ikdienas notikumiem. Tomēr ir cilvēki, kuru ēšanas ieradumi nav mērāmi kategorijās “garšo” vai “negaršo”, jo daudz mums tradicionālie produkti var kaitēt viņu veselībai.

Lielākoties alerģiskajiem un atsevišķas produktu sastāvdaļas slikti panesošajiem ir iespēja apzināt savu kaiti un dažiem veikala stendiem iet ar līkumu, izslēdzot no ēdienkartes pavisam nedaudzus produktus. Taču ko iesākt, ja ir noliegts ēst parastu maizi vai arī nopietnus sarežģījumus veselībai var radīt produktā klātesošais cukurs? Rimi ir padomājis arī par šiem cilvēkiem, un produkti viņu uzturam ir nopērkami visos tīkla veikalos: tie izvietoti īpaši izveidotā diētiskās pārtikas stendā. Preču klāsts šajā speciālajā stendā aizvien tiek paplašināts. “Mūsdienās, kad laika deficīts ir kļuvis aizvien izteiktāks, ir ļoti būtiski, lai ģimene visu nepieciešamo maltītei varētu iegādāties vienā tirdzniecības vietā,” speciālās pārtikas nepieciešamību Rimi veikalos skaidro Rimi kategorijas vadītāja Ingrīda Millere.

Diabētu diagnosticē aizvien jaunākiem
Vislielākā produktu izvēle diētiskās pārtikas stendā ir cukura diabēta slimniekiem. Rimi kategorijas vadītāja Ingrīda Millere: “Sākot attīstīt diētisko produktu kategoriju Rimi tīklā, vispirms tika domāts par cukura diabēta slimniekiem, kuru skaits Latvijā ir diezgan liels, un tam diemžēl ir tendence pieaugt.” Tie, kuru diētas neatņemama sastāvdaļa ir produkti bez cukura, Rimi atradīs dažādus našķus ar cukura aizstājējiem: cepumus, vafeles, pat šokolādi, konfektes un ievārījumu. Sortiments ļaus izdarīt izvēli atbilstoši gaumei un finansiālajām iespējām. Produktu klāstā neiztrūkstoši, protams, ir arī dažādi saldinātāji. Cukura aizvietotāja Candarel izplatītāju SIA Oriola Rīga tirgzinības un tirdzniecības speciāliste Iveta Lāce stāsta, ka šis produkts ir piemērots ne tikai dzērienu saldināšanai, bet arī konditorejas izstrādājumu cepšanai un ievārījumu gatavošanai mājas apstākļos. “Candarel saldinātājā nav saharīna, tādēļ tas nav salkans. Saldā viela šajā produktā ir aspartāms. Salduma intensitāte Candarel cukura aizstājējam ir tāda pati kā parastajam cukuram.”

Celiakija diktē īpašu diētu
Pagājušā gada jaunums Rimi diētiskās pārtikas stendā ir produkti celiakijas slimniekiem – cilvēkiem ar kviešu, rudzu un miežu olbaltumvielu (glutēna) nepanesamību. Šī saslimšana liedz lietot uzturā tradicionālo baltmaizi un rupjmaizi, arī mums ierastie kviešu milti celiakijas slimnieka organismam nodara kaitējumu, jo glutēns, nonācis šāda cilvēka organismā, bojā tievo zarnu un kavē uzturvielu uzsūkšanos.
Celiakijas slimniekiem kaitīgais glutēns ir ne tikai maizē, mīklas izstrādājumos, makaronos un miltos, bet arī daudzās desās, buljona kubiņos, konfektēs, čipsos, sojas mērcēs, augu eļļā, krējuma un sviesta izstrādājumos, jogurtos, zivs atdarinājumos, pat lūpukrāsās un medikamentos. Slēptie glutēna avoti bieži vien ir pārtikas piedevas, piemēram, modificētā pārtikas ciete, konservanti un stabilizatori, kas iegūti no graudiem. Tādēļ celiakijas pacientiem ir svarīgi lasīt marķējumus gan pārtikas, gan arī nepārtikas produktiem.

Pret celiakiju nav zāļu – vienīgais šīs slimības ārstēšanas veids ir bezglutēna diēta. Lielākajai daļai cilvēku diētas ievērošana palīdz justies labi, sadziedēt zarnu bojājumus un pasargā viņus no tiem arī turpmāk. Apzinoties celiakijas slimnieku būtiskos diētas ierobežojumus, Rimi piedāvā vairāku ražotāju bezglutēna miltu maisījumus, arī dažādus maizes izstrādājumus un našķus bez glutēna. “Somijas ražotājs Raisio celiakijas slimniekiem piedāvā divu veidu miltu maisījumus, kas ir lietojami tāpat kā mums pierastie milti – gan maizes, gan arī saldo un sāļo miltu izstrādājumu cepšanai. Šo maisījumu sastāvā ir kviešu ciete, kartupeļu pārslas, burkānu pārslas u.c.,” stāsta SIA Raisio Latvija direktore Vita Zariņa. “Piedāvājumā ir arī kūku mafinu maisījums, kuram pirms pildīšanas formiņās un likšanas cepeškrāsnī atliek tikai pievienot ūdeni un eļļu.”

Itālijā un Vācijā ražotos Schär bezglutēna produktus Rimi tīklam piegādā SIA Oriola Rīga. Schär sortimentā ir dažādi miltu maisījumi, arī vairāku veidu maize, cepumi, vafeles, kēksiņi, sausās brokastis (musli), makaroni, sausiņi u.c. “Schär miltu maisījumu pamatā ir griķu vai kukurūzas milti,” stāsta SIA Oriola Rīga speciāliste Iveta Lāce. “No tiem var lieliski cept maizi, pankūkas un citus izstrādājumus.”

Nereti glutēnu saturošo produktu klāstā tiek iekļautas arī auzas. “Parastās auzas tik tiešām var saturēt kviešu glutēna piemaisījumu, tomēr tas ir iegūts audzēšanas, transportēšanas vai pārstrādes procesa laikā,” ir pārliecināta SIA Raisio Latvija direktore Vita Zariņa. “Tīru auzu sastāvā glutēna nav, tādēļ Raisio ražotās Provena sērijas auzu pārslas, auzu milti un biezputras ir piemērotas arī celiakijas slimnieku diētai. Provena produkcija tiek rūpīgi kontrolēta un uzraudzīta jau no sēklu atlases līdz pat ražošanas cikla noslēgumam. Tiek darīts viss, lai auzām nebūtu nekāda piejaukuma. Neskaitāmas pārbaudes un analīzes ļauj droši apgalvot, ka gala produkts tik tiešām ir tīras auzas.” Vita Zariņa iesaka Provena kā iespēju ieviest zināmu dažādību celiakijas slimnieku ēdienkartē, tomēr aicina arī nezaudēt piesardzību: “Ikviens celiakijas gadījums zināmā mērā ir individuāls, tādēļ, pirms sākt lietot Provena auzas vai jebkuru citu jaunu produktu, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu.” Pārtikas un veterinārā dienesta veselīgas pārtikas informatīvajā portālā izvietotajos diētas ieteikumos celiakijas slimniekiem ir minēts, ka fakti par auzu iekļaušanu celiakijas pacientu ēdienkartē esot pretrunīgi: “Daži pētījumi tomēr apgalvo, ka ir droši lietot uzturā nelielu auzu daudzumu, galvenais, lai tās pārstrādes vai gatavošanas laikā netiktu piesārņotas ar kviešu glutēnu,” raksta portāls.

“Tas ir lieliski, ka šāda speciālā pārtika tiek tirgota arī Rimi. Tā kā Rimi veikalu tīkls aptver visu Latviju, bezglutēna produkti kļūst pieejamāki, kas daudziem vecākiem ir ļoti būtiski,” uzskata Oriola Rīga speciāliste Iveta Lāce.

Zīdaiņiem – pārsvarā alerģijas
Celiakija sevišķi bīstama ir zīdaiņiem un bērniem, jo pirmajos dzīves gados ir ļoti svarīgi uzņemt noteiktu uzturvielu daudzumu, lai notiktu bērna normāla augšana un attīstība. Zīdaiņu un bērnu pārtikas ražotāji tādēļ piedāvā plašu klāstu bezglutēna biezputru, kas Rimi veikalos atrodas stendā pie bērnu pārtikas. Dažādu veidu bezglutēna biezputras ir bērnu pārtikas visu lielāko ražotāju sortimentā, tādēļ ir no kā izvēlēties. Bērnu pārtikas Aptamil un Milupa izplatītāju SIA Nutricia medicīnas direktore, daktere Gita Ervika tomēr zina stāstīt, ka mazuļu ar celiakijas diagnozi Latvijā ir salīdzinoši nedaudz. “Krietni biežāk bērni pirmajos dzīves gados cieš no dažādām pārtikas alerģijām un govs piena olbaltumvielu nepanesības,” skaidro Gita Ervika. “Aptamil piena maisījumu klāstā ir gan tādi, kas paredzēti alerģijas profilaksei, ja alerģija ir kādam ģimenes loceklim (marķējums HA), gan arī vairāku veidu piena aizstājēji mazulīšiem, kas jau cieš no alerģijas, atsevišķi maisījumi paredzēti zīdaiņiem ar laktozes nepanesību, govs piena olbaltumvielu nepanesību un citām gremošanas problēmām.” Alternatīvas piedāvā arī ražotājs Nestle. Dažāda veida piena maisījumi NAN paredzēti gan bērniem ar kolikām, aizcietējumiem un caureju, gan arī alerģiju profilaksei. Arī tad, ja pastāv risks saslimšanai ar cukura diabētu, zīdainītim ģimenes ārsts var ieteikt speciālu maisījumu no ražotāju piedāvātā mātes piena aizvietotāju klāsta. Savukārt mazuļiem ar alerģijām, celiakiju un laktozes nepanesību Nestle piedāvā biezputru Sinlac.

SIA Nutricia medicīnas direktore Gita Ervika skaidro, ka mazuļiem, kas saņēmuši atbilstošu uzturu, govs piena olbaltumvielu nepanesība lielākoties pāriet laika posmā no gada līdz trīs gadu vecumam un turpmākajā dzīvē vairs problēmas nesagādā. Savukārt lai bērni nākotnē izvairītos no saslimšanas ar cukura diabētu, vecākiem vajadzētu rūpīgi sekot viņu ēdienkartei. Lietojot uzturā pārāk daudz treknu, sāļu vai saldu našķu, pastāv gan aptaukošanās, gan cukura diabēta un citu saslimšanu risks, tādēļ ievērot maksimāli sabalansētu ēdienkarti, kuru veido dabiski produkti, ir ne mazāk svarīgi kā atturēt bērnu no smēķēšanas.


Populārākie raksti