Latvijā zināmi pavāri iepazīst senākos Dziesmu un deju svētku kolektīvus

23. Aprīlis, 2018

“Iepazīstot dažādos Dziesmu un Deju svētku kolektīvus, iespējams uzzināt daudz jauna par mūsu tradīcijām. Tautas deju kolektīvs Jaunība man rādīja lielisku priekšzīmi, kāds tad ir īstens Dziesmusvētku patriots. Jaunība šogad dejojot aizvada jau savu 73. sezonu. Man bija gods kopā ar tik tradīcijām bagātiem dejotājiem apgūt deju soļus īpašajai Kāzu dejai, kā arī kopīgi pagatavot svētku maltīti – kolektīva mīļāko ēdienu – meduscāli," stāsta Liene Zemīte, kas Dziesmu un deju svētku vēstnešus lūkot bija devusies uz Zemgales pusi.

Viens no senākajiem kolektīviem Latvijā un pats senākais Jelgavā – tautas deju kolektīvs Jaunība dibināts 1945. gadā. Tolaik tajā bija vien daži dejotāju pāri, bet šobrīd kolektīvs izaudzis līdz 23 pāriem un kvalificējas augstākajā tautas deju kolektīvu grupā. Jaunība kopā ir ne tikai uz skatuves – kolektīvs ir ļoti saliedēts un kopīgi gatavo, šuj tērpus Dziesmu un deju svētkiem, kā arī pieturās pie kādas ļoti senas tradīcijas – jauno dalībnieku iesvētībām, kur katram jaunpienācējam jāpārvar vairāki pārbaudījumi, kā arī jāzina kolektīva vēsture.  Kad pārbaudījumi izturēti, jaunais dejotājs tiek ierakstīts Jaunības dalībnieku grāmatā, kļūstot par pilntiesīgu kolektīva sastāvdaļu.

Kā jau ziņots, laikā no 27. maija līdz 8. jūlijam ikviens Rimi veikals pārtaps par Dziesmu un Deju svētku vēstniecību, tāpēc kopā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru Gardēži tuvāko nedēļu laikā dosies meklēt Svētku vēstnešus – staltus tautu dēlus un tautu meitas. Vēstneši būs goda viesi Svētku vēstniecību atklāšanas pasākumos, kas notiks reģionu centros. Tāpat vēstnešus aicinās piedalīties profesionālā fotosesijā, lai viņu fotogrāfijas Svētku gaidīšanas laikā iepriecinātu Rimi veikalos atklāto Svētku vēstniecību  apmeklētājus.

Rimi Gardēži viesošanās tūri pie senākajiem kolektīviem turpinās visu aprīlī – Mārtiņš Sirmais apciemos Rēzknes kori Medicus, Signe Meirāne – tautu deju kolektīvu Gauja Valmierā, pie Liepājas kora Līva viesosies Ilze Jurkāne, savukārt pie kora Dziedonis Rīgā dosies Normunds Baranovskis. Viesošanās laikā paredzēta savstarpēja zināšanu apmaiņa – Rimi Gardēži iemācīs kolektīvam, kā viņu iecienīto ēdienu pagatavot vēl garšīgāk, savukārt kolektīvs nodos savas prasmes Gardēžiem.

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, Rīgu pieskandinās no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi Swedbank, Elektrum, Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kā arī atbalstītāji Rimi, Squalio, Circle K Latvia, KPMG, Wess.

 


Populārākie raksti