Lielā Talka nākamgad 30. aprīlī

01. Novembris, 2010

Oktobra nogalē ikgadējās vides sakopšanas akcijas Lielā Talka organizatori tikās ar pasākuma patronu, Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Tikšanās laikā tika nolemts, ka nākamgad visas Latvijas tīrīšana notiks 30. aprīlī un tās akcents būs vides izglītība.

“Uz jautājumu “kāda jēga rīkot sakopšanas talkas, ja cilvēki turpina mēslot tik un tā?” man kā Talkas vadītājai nākas atbildēt diezgan bieži. Nenoliedzami, ikviens no mums zina, ka mēslot dabā ir slikti, jo tas ir neestētiski un kaitīgi. Taču tikai retais saprot, cik lielu un precīzi kādu ļaunumu atkritumi nodara dabai un cilvēka veselībai - cik m3 augsnes saindē viena mazā baterija? kādas vielas nonāk cilvēka organismā, ja mēs dedzinām plastmasu vai gumiju? kas uzsūcas augsnē, sadaloties vienai PET pudelei? Lai mazinātu to cilvēku skaitu, kuri ar vieglu roku atstāj savus atkritumus dabā, un liktu sabiedrībai aizdomāties par vides attīrīšanas nozīmi, 2011.gada Lielās Talkas akcents un prioritāte būs profesionāli un atraktīvi vides izglītības pasākumi, ko īstenosim kopā ar Latvijas ārstiem un augstskolu mācību spēkiem”, stāsta Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme.

Nākamā gada Talkas jaunums būs arī marķēti atkritumu maisi – tie būs īpašā krāsā un tos nevarēs iegādāties veikalos. Tādējādi akcijas organizatori cer izvairīties no negodprātīgiem cilvēkiem, kuri vēl ilgi pēc Talkas turpina izmest savus personīgos atkritumus ceļmalās un bijušajās talkošanas vietās. Vēl pasākuma organizatori cer sadarbībā ar Latvijas poligoniem un pašvaldībām izveidot bioloģiskā komposta vietas, lai Talkā savāktās koku lapas nenonāktu sadzīves atkritumu kaudzēs, bet gan pārtaptu vērtīgā augsnes mēslojumā.

Tāpat Lielā Talka 2011 turpinās jau aizsākto pagalmu labiekārtošanas kustību – konkursa kārtībā no katra Latvijas reģiona tiks izvēlēts viens vai vairāki daudzdzīvokļu nama pagalmi, kuru labiekārtošanai Talkas organizatori piesaistīs sponsorus un profesionālus ainavu arhitektus.

Lielās Talkas kustības mērķis ir līdz 2018.gadam, Latvijas 100. dzimšanas dienai, padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē – dot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem, kā arī mudināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot un rūpēties par vidi sev apkārt.

Lielo Talku organizē Projekts Pēdas, Latvijas Valsts prezidenta kanceleja, Latvijas Pašvaldību savienība, domubiedru grupa Tīri meži sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem, LASUA, kompāniju L&T, Rīgas brīvostas pārvaldi, Vides ministriju, Rimi, Komunikāciju aģentūru/ Edelman Affiliate, Latvijas Valsts ceļiem, Latvijas Zaļo punktu, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu, Eiropas Kultūras galvaspilsētas direkciju, Latvijas Radošo savienību padomi un interneta portālu www.kurtuesi.lv.
 


Populārākie raksti