Oficiāli atklāta dzērienu iepakojumu depozīta sistēma

01. Februāris, 2022
Otrdien, 1. februārī, Liepājā pie depozīta sistēmas āra kioska Ziemeļu ielā 13, “Rimi” teritorijā tika oficiāli atklāta dzērienu iepakojumu depozīta sistēma.

Atklāšanā piedalījās Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, Ekonomikas ministra biroja vadītājs, ministra padomnieks Artūrs Butāns, Valsts vides dienesta ģenerāldirektores vietniece Laura Anteina, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” padomes loceklis un Tērvetes alus darītavas vadītājs Valters Paškausks un “Rimi Latvia” Depozīta ieviešanas projekta vadītājs Pēteris Sidorenko. Pasākuma laikā pārstāvji svinīgi nodeva pirmos depozīta iepakojumus taromātā, tādējādi atklājot Latvijas depozīta sistēmas darbību arī Liepājā. Paralēli depozīta sistēma tika atklāta arī citās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī un Rūjienā.

Kā atklāšanas pasākumā norādīja Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, depozīta sistēmas ieviešana gan Liepājā, gan visā valstī ir bijis ļoti gaidīts notikums, jo tas ir uzskatāms par soli tuvāk tīrākai, ilgtspējīgākai un patīkamākai ikdienas pilsētvidei, kurā paši dzīvojam. “Es ļoti ceru, ka šāda depozīta sistēma arī Latvijā kļūs par vēl vienu risinājumu, kā samazināt izmesto plastmasas pudeļu, stikla taras un citu iepakojuma materiālu daudzumu, ko atstājam savām nākamajām paaudzēm. Redzam, ka sekmīgi šī sistēma jau kopš 2005. gada darbojas kaimiņvalstī Igaunijā, kopš 2016. gada arī Lietuva pievienojusies šai kustībai, un rezultāti ir tiešām iedvesmojoši – atgriezto dzērienu iepakojumu proporcija kaimiņvalstīs sniedzas pāri 90 procentiem. Domāju, ka no šiem piemēriem varam mācīties arī mēs,” norādīja G. Ansiņš. 

“Vēlos pateikties visām iesaistītajām pusēm – tirgotājiem, depozīta iepakotājiem, iekārtu piegādātājiem, būvniekiem un citiem, kuri palīdzējuši mums nonākt līdz šim vēsturiskajam mirklim. Esmu ļoti gandarīts, ka, neskatoties uz pandēmijas radītajiem apstākļiem, sistēmas ieviešana netika atlikta un gada laikā paveicām lielu darbu, lai sabiedrībai no šodienas būtu pieejama ilgi gaidītā depozīta sistēma. Mūsu depozīta sistēma vienīgā Baltijā sniegs iespēju iedzīvotājiem nodot tukšo taru arī lielākajās degvielas uzpildes stacijās, turklāt būsim viena no retajām depozīta sistēmām pasaulē, kas nodrošinās universālo stikla pudeļu centralizētu savākšanu un nodošanu plašam ražotāju lokam atkārtotai uzpildei,” stāsta SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Kā norāda “Rimi Latvia” depozīta sistēmas ieviešanas projekta vadītājs Pēteris Sidorenko, atbilstošas infrastruktūras pieejamība ir viens no galvenajiem faktoriem, kas līdz šim bremzējis sabiedrības iesaisti efektīvākā atkritumu apsaimniekošanā: “Beidzot arī Latvija pievienosies tām valstīm, kurās tiek fundamentāli risināti atkritumu šķirošanas jautājumi. Ilgtspējīga pieeja ir daļa no Rimi uzņēmuma DNS, jo mums kā vadošajam mazumtirgotājam ir plašas iespējas veicināt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā. Tāpēc uzskatu, ka šobrīd esam tikai ceļa sākumā un līdz ar infrastruktūras ieviešanu mums ir kopīgiem spēkiem jāizglīto sabiedrība, motivējot savā ikdienā aktīvi ieviest jaunus, videi draudzīgus paradumus. Jā, pasauli vienā dienā neizmainīsim, bet katra taromātā nodotā pudele ir solis ceļā uz to.”

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visa veida alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni, bet pats iepakojums ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīta maksa 0.10 EUR apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ. 

Visu par depozīta sitēmu vari uzzināt ŠEIT


Populārākie raksti