Oktobrī pie Rimi veikaliem sešās Latvijas pilsētās notiks tekstila šķirošanas akcija

14. Oktobris, 2021
Rimi un Latvijas Zaļais punkts no 18. līdz 30. oktobrim jau otro gadu rīko tekstila šķirošanas akciju.

Kaut arī līdz ar pandēmiju pēdējos pāris gados sabiedriskā dzīve ir nedaudz zaudējusi tempu un daudziem cilvēkiem jauna apģērba iegādes aktualitāte ir mazinājusies, tomēr simtiem tūkstošu skapju Latvijā cieš no liekā svara – apģērba, kas aizmirsts, apnicis, izgājis no modes vai kļuvis par mazu. Tāpēc lielveikalu tīkls Rimi un Latvijas Zaļais punkts no 18. līdz 30. oktobrim jau otro gadu rīko tekstila šķirošanas akciju. Tās laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts palīdzēt savam skapim atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un nodot nevajadzīgos tekstilizstrādājumus īpaši organizētos Latvijas Zaļā punkta tekstila atkritumu savākšanas mašīnu izbraukumos pie Rimi veikaliem Rīgā, Mārupē, Siguldā, Tukumā, Bauskā un Liepājā. Ikdienā tekstila šķirošanas konteineri pieejami pie 21 Rimi veikala.    

Tā vietā, lai apnikušajam un vairs nevajadzīgajam apģērbam rastu atkārtotu pielietojumu, tie vēl arvien lielā apjomā nonāk poligonos, veidojot 3-5% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma. Lai risinātu tekstila apsaimniekošanas izaicinājumus Latvijā un apzinātu iedzīvotāju pieprasījumu pēc tekstila šķirošanas iespējām, jau 2019. gada nogalē Latvijas Zaļais punkts kopā ar SIA Eco Baltia vide Rīgā un Pierīgā uzsāka tekstila šķirošanas pilotprojektu. Tā ietvaros kopā ar Rimi rīkotajā savākšanas akcijā pērn pāris nedēļās savākti 5505 kilogrami tekstilizstrādājumu jeb apmēram tikpat, cik vienā tekstila šķirošanas konteinerā sakrājas vidēji pusgada laikā.

“Pagājušā gada akcijas rezultāti apliecināja, ka Latvijas sabiedrībā iespēja šķirot tekstilatkritumus ir ļoti aktuāla un pieprasīta, turklāt jāņem vērā, ka akcijas norisi pārtrauca Covid-19 ierobežojumi, tāpēc iespaidīgie rezultāti bija tikai daļa no kopējā potenciāla. Arī ikdienā redzam lielu iedzīvotāju aktivitāti, piepildot tekstila šķirošanas konteinerus pie Rimi veikaliem. Arī šoruden aicinām šķirot tekstila atkritumus un nodot tos Latvijas Zaļā punkta un partneru tekstila konteineros, lai skapja liekie kilogrami nenospiež dabas asinsriti un valkātāja sirdsapziņu!” saka Rimi Latvia sabidrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Katras preces vai produkta ražošana prasa zināmus resursus, tāpēc atbildīga atkritumu apsaimniekošana ir svarīgs vides ilgtspējas un iedzīvotāju pašsajūtas priekšnoteikums. Divu nedēļu garumā – no 18. līdz 30. oktobrim – speciālās tekstila savākšanas mašīnas viesosies pie atsevišķiem Rimi veikaliem Rīgā, Mārupē, Siguldā, Tukumā, Bauskā un Liepājā, aicinot uz Skapja šķirošanas dienām. Par katriem 10 nomestajiem jeb nodotajiem tekstila kilogramiem ikviens saņems dāvanu no Rimi.

“Statistika rāda, ka eiropiešu skapjos vidēji trešā daļa apģērbu stāv bez pielietojuma. Taču jaunas drēbes tāpat turpinām pirkt, un apģērbu patēriņš visā pasaulē aug. Tāpēc ir svarīgi, ka savās izvēlēs kļūstam daudz ilgtspējīgāki un atbildīgāki: ikdienā sekojam 5P principiem – pateikt nē, atsakoties no nevajadzīgu  lietu iegādes, pielietot vēlreiz, atdodot kādam, kuram tā var vēl noderēt, pārskatīt savas izvēles, dodot priekšroku videi draudzīgām alternatīvām, pārveidot un pārstrādāt. Tekstila šķirošana palīdz tekstilizstrādājumiem nonākt atkārtotā apritē, tādējādi samazinot poligonos noglabājamo atkritumu apjomu un veicinot otrreizējo izejvielu lietderīgu izmantošanu,” skaidro Kaspars Zakulis, Latvijas Zaļā punkta direktors.

Viens no veselīga skapja dzīvesveida pamatprincipiem ir regulāra drēbju skapja satura pārskatīšana un atbildīga atbrīvošanās no liekā apģērba. Kā zināt, ko paturēt un ko nest uz konteineru? Modes mākslinieks Kašers iesaka:

  1. Regulāri pārskati savu skapi. Ja kādu apģērba gabalu neesi vilcis pusgadu – bez žēlastības liec maisā. 
  2. Nodod drēbes labdarībai vai atdod draugiem.
  3. Kādreiz vecās drēbes pārveidoja par jaunām, bet tagad laika trūkuma dēļ gandrīz neviens vairs to nedara. Varbūt ir vērts izskatīt arī šādu iespēju un paildzināt iemīļotā apģērba mūžu?
  4. Neizmet drēbes, kur pagadās, bet nogādā tās speciālajā konteinerā – tīras un, vēlams, nesabojātas, lai tās varētu izmantot otrreizējai pārstrādei.

Meklē tekstila šķirošanas konteinerus pie Rimi un atbrīvojies no liekajiem drēbju kilogramiem atbildīgi! Veikali, kas piedalās tekstila šķirošanas akcijā:

  • 18. oktobrī plkst. 18.00–20.00 Rimi Zaļajā ielā 3, Bauskā
  • 18. oktobrī plkst. 18.00–21.00 Rimi Ziemeļu ielā 13, Liepājā
  • 23. oktobrī plkst. 13.00–16.00 Rimi Daugavas ielā 31, Mārupē
  • 23. oktobrī plkst. 13.00–16.00 Rimi TC “Šokolāde” Strēlnieku ielā 2, Siguldā
  • 25. oktobrī plkst. 18.00–21.00 Rimi Pasta ielā 14, Tukumā
  • 30. oktobrī plkst. 13.00–16.00 Rimi TC “Valdemārs” K. Valdemāra ielā 112, Rīgā

Ikdienā tekstilu iespējams šķirot un nodot pie Rimi veikaliem izvietotajos tekstila šķirošanas konteineros. Sev tuvāko tekstila šķirošanas punktu iespējams meklēt Rimi mājas lapā


Populārākie raksti