Rimi Latvia priekšlikumu samazināt lielo mazumtirgotāju tirgus daļu uzskata par prettiesisku

03. Februāris, 2009
Premjera izteikumi ir acīmredzami politisks paziņojums "piena nemieru" kontekstā, jo juridiski tie vērtējami kā absurdi. Izskatās, ka, nespējot piedāvāt reālus risinājumus, tiek meklēts kāds, uz kuru novirzīt atbildību.

Tirgus daļu piespiedu samazināšana ir uzskatāms īpašuma ekspropriācijas piemērs, kas ir pretrunā ar Latvijai saistošajiem investīciju aizsardzības līgumiem un Eiropas Kopienu dibināšanas līgumu. Tātad, šāds lēmums Latvijai nozīmētu nopietnu tiesvedību, jo mazumtirgotāji vērstos pret valsti ar investīciju aizsardzības prasību.


Jāatzīmē, ka konkurence mazumtirdzniecībā tiek regulēta striktāk, nekā jebkurā citā nozarē. Oktobrī stājās spēkā Konkurences likuma grozījumi, kur mazumtirdzniecībai tiek noteikts īpašs regulējums, ko Rimi arī ievēro.


Tāda pārkāpuma kā "pārāk liela tirgus daļa" konkurences tiesībās nav. Atbilstoši Eiropas Kopienu tiesu un līdzšinējai Konkurences padomes praksei pat 100% tirgus daļa nav sodāma. Rimi tirgus daļa ir nedaudz virs 20%. Ekonomisti ir aprēķinājuši, ka mazumtirdzniecības koncentrācija Latvijā ir zemākā Baltijas valstīs. Konkurences padomei nav kompetences lemt par Rimi sadalīšanu.


Turklāt vēl tikko Konkurences padomes publiskotajā Ziņojumā par piena sektoru atzīts, ka mazumtirgotāji rīkojas neatkarīgi viens no otra, nosakot gala pārdošanas cenas. Tātad, to starpā nav Konkurences likumam pretēju vienošanos.


Ja Rimi tiktu sadalīts, mazumtirdzniecības cenas pieaugtu, jo mazāks tirgotājs nespēj vienoties ar piegādātājiem par tikpat izdevīgām iepirkuma cenām. Cenu pieauguma pamatā būtu arī fakts, ka uzņēmums ar mazāku tirgus daļu nespēj nodrošināt tikpat augstu izmaksu efektivitāti.

 


Atgādinām, ka valdība šodien uzdeva Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Konkurences padomi (KP) sagatavot priekšlikumus lielo pārtikas veikalu tīklu ietekmes mazināšanai.

Premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) uzsvēra, ka veikalu tirgus daļai nevajadzētu būt lielākai par 10% no tirgus un pie šādiem normatīvu grozījumiem arī uzdots strādāt.

Konkrēti priekšlikumi būs jāsagatavo mēneša laikā un jāiesniedz izskatīšanā valdībā.

 

 

Papildu informācija:

Zane Eniņa

SIA Rimi Latvia Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

Tālrunis: +371 7045526;

e-pasts: zane.enina@rimibaltic.com


Populārākie raksti

Piedalies Lielajā talkā!
14. Aprīlis, 2024