Skapja šķirošanas akcijā pirmās dienas laikā iedzīvotāji nodod vairāk nekā 1,6 tonnas tekstila

03. Novembris, 2020
Skapja šķirošanas akcijā trīs dienu laikā iedzīvotāji nodod vairāk nekā 5,5 tonnas tekstila.

Akcijas pirmajās divās dienās, 1. un 2. novembrī, pie t/c “Damme” un t/c/ “Valdemārs” “Rimi” veikaliem iedzīvotāji sešu stundu laikā nodevuši jau 1610 kilogramu ar saviem vecajiem apģērbiem un apaviem. Salīdzinājumam – šāds apjoms vienā tekstila šķirošanas konteinerā tiek savākts vidēji divu mēnešu laikā.

Akcijas laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts atbrīvoties no liekajiem kilogramiem savā skapī un nodot nevajadzīgos apģērbus, apavu un citus tekstilizstrādājumus īpaši organizētos “Latvijas Zaļā punkta” tekstila  savākšanas mašīnu izbraukumos pie sešiem “Rimi” veikaliem Rīgā, Siguldā un Tukumā. Nododot 10 un vairāk kilogramus tekstila ikviens dāvanā saņem “Rimi” Labākai Dzīvei produktus.

Statistika rāda, ka vidēji 30% apģērba eiropiešu skapjos stāv bez pielietojuma. Taču jaunas drēbes tāpat turpinām pirkt, un apģērbu patēriņš visā pasaulē aug. Tekstila atkritumi, tāpat kā iepakojums vai citi atkritumi, nonākot vidē vai sadzīves atkritumos, var radīt bīstamu piesārņojumu. Lai savās izvēlēs mēs kļūtu ilgtspējīgāki un atbildīgāki, tostarp attiecībā uz tekstilizstrādājumiem, kas kļuvuši lieki, ir svarīgi ievērot veselīgu skapja dzīvesveidu un regulāri pārskatīt tā saturu, atbildīgi atbrīvojoties no liekā apģērba.

“Liels prieks par cilvēku atsaucību šajā akcijā, bet apģērbu un apavu daudzums, kas mums katram izrādās lieks, patiešām pārsteidz. Tas tikai nozīmē, ka patiesībā mēs pērkam ļoti daudz nevajadzīgu lietu, kuru ražošanā tiek patērēti lieli resursi. Ceru, ka turpmākajos gados cilvēku atsaucība saglabāsies nemainīga, bet savāktā apjoms mazināsies, jo mēs vairs nepirksim lieku! Palīdzam saviem skapjiem notievēt!” aicina Latvijas Zaļā punkta šķiratlona trenere un kampaņas vēstnese Viktorija.

Lai risinātu tekstila atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūras izaicinājumus Latvijā un apzinātu iedzīvotāju pieprasījumu pēc tekstila šķirošanas iespējas, pagājušā gada nogalē “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar SIA “Eco Baltia vide” Rīgā un Pierīgā sāka tekstila šķirošanas pilotprojektu. Iedzīvotājiem pieejamās vietās tika izvietoti 20 tekstila šķirošanas konteineri, tostarp seši konteineri pie “Rimi” lielveikaliem, aicinot iedzīvotājus nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus. Jau pirmā pusgada laikā katrā konteinerā tika ievietoti vidēji 883 kg tekstīliju mēnesī, bet pie “Rimi” veikaliem novietotajos konteineros pat divreiz vairāk – 1500 kg jeb 1,5 tonnas mēnesī. Šogad septembrī SIA “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” tekstila šķirošanas tīkls tika paplašināts jau līdz 60 vietām, tostarp tekstila šķirošanas konteineri pieejami pie 14 “Rimi” veikaliem.    


Populārākie raksti