Šķiro pa tīro un saņem vērtīgas dāvanas no Rimi

12. Maijs, 2011

Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar pilsētu pašvaldībām un reģionālajiem atkritumu uzņēmumiem no maija organizē atkritumu šķirošanas kampaņu „Šķiro pa tīro!”, kas norisināsies 25 Latvijas pilsētās līdz pat augusta beigām. Akcijas mērķis ir iztīrīt Latviju un ierādīt iedzīvotājiem, ka šķirot PET pudeles, stikla taru, elektrokrāmus, kā arī sulu un piena pakas ir vienkārši. Kampaņas rezultātā viss savāktais iepakojums un nolietotās elektropreces tiks pārstrādātas, tādējādi piešķirot lietām „otru dzīvi” un taupot neatjaunojamos dabas resursus.

Pavasarī cilvēki arvien vairāk pievēršas dažādiem sakopšanas darbiem - savas mājas, tuvējās apkārtnes satīrīšanai un labiekārtošanai. Tīrīšanas darbos cilvēki iespējams atklās, ka kāda elektroprece ir nolietojusies, vai arī pa ziemu apēstā ievārījuma burciņas kļuvušas liekas. Savukārt dzērieni PET pudelēs tieši vasaras mēnešos tiek patērēti vairāk salīdzinot ar citiem gadalaikiem. Tādēļ, lai izlietotais iepakojums nemētātos dabā,, Latvijas Zaļais punkts jau astoto gadu tieši vasaras mēnešos organizē atkritumu šķirošanas veicināšanas kampaņu.

Šogad akcija norisināsies: Liepājā, Jelgavā, Bauskā, Dobelē, Talsos, Tukumā, Ventspilī, Saldū, Kuldīgā, Rēzeknē, Preiļos, Ludzā, Aknīstē, Subatē, Siguldā, Jūrmalā, Jēkabpilī, Krāslavā, Ilūkstē, Rojā, Balvos, Alūksnē, Gulbenē, Ogrē un Rīgā.

Latvijas Zaļā punkta valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs min 5 galvenos iemeslus, kāpēc piedalīties kampaņā un šķirot atkritumus: „Šķirojot atkritumus, mēs nodrošinām to pārstrādi un piešķiram lietām otru dzīvi, būtiski samazinām neatjaunojamo dabas resursu izmantošanu, kā arī nākotnē samazinām iepakojuma patēriņu. Jo tikai šķirojot mēs reāli redzam, cik daudz materiāla izmetam atkritumos un nākamreiz, iegādājoties preci liekā iepakojumā, padomāsim, vai tas ir lietderīgi. Pilsētas, kurās atkritumu šķirošana jau kļuvusi par neatņemamu iedzīvotāju ikdienas paradumu, ir daudz tīrākas un sakoptākas nekā pilsētas, kurās nešķiro. Svarīgi arī iedzīvotājiem atgādināt, ka šķirojot atkritumus, mēs samazinām atkritumu izvešanas pakalpojumu izmaksas.”

Kopumā kampaņas „Šķiro pa tīro!’ ietvaros iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties četrās akcijās: saplacinātas plastmasas pudeles, stikla taru, sulu piena un kartona pakas, kā arī nolietotās elektropreces jānogādā un jāpiereģistrē kādā no akcijā iesaistītajiem šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumiem. Pilsētās, kur PET pudeles akcijas laikā tiek vāktas arī šķirošanas konteineros, anketa ar dalībnieka kontaktinformāciju ir jāievieto PET pudelē. Svarīgi atcerēties, ka piena un sulu pakas pirms nodošanas atkritumu apsaimniekotājam nepieciešams izskalot un mājās izžāvēt, turklāt akcijā iedzīvotājs varēs piedalīties tikai tādā gadījumā, ja pakas (vismaz 5) būs tīras. Detalizētāka informācija par akciju norisi un pieņemšanas laukumiem katrā pilsētā atrodama www.zalais.lv.

Reizi mēnesī katrā akcijas pilsētā tiks izlozētas veicināšanas balvas – 6 mēnešu abonements vienam no desmit „Dienas žurnāli” izdevumiem pēc laimētāja izvēles. Savukārt pēdējā izlozē no visiem veicināšanas balvu ieguvējiem katrā pilsētā tiks izlozēts viens dalībnieks, kurš saņems akcijas galveno balvu – dāvanu karti 200 Ls vērtībā no veikalu tīkla Rimi.


Gan atbalstot kustības „Lielā Talka” vides sakopšanas aktivitātes, gan Latvijas Zaļā punkta atkritumu šķirošanas kampaņu, Rimi ir pierādījis, ka ir sociāli atbildīgs uzņēmums, kam rūp, kas notiek ar iepakojumu, kad pircējs ir izlietojis tā saturu. Tāpēc 12 Latvijas pilsētām Rimi nodrošina akcijas galveno balvu – dāvanu karti Ls 200 vērtībā.

"Jebkurš cilvēks un arī uzņēmums ar savu darbību vai bezdarbību atstāj ietekmi uz apkārtējo vidi, ekonomiku un sabiedrību. Mēs gan aicinām iedzīvotājus rūpēties par atkritumu šķirošanu, gan arī paši to darām ik dienas. Piemēram, Rimi dalīti savāc un nodot otrreizējai pārstrādei izlietotos iepakojumus. Arī pārtikai, kam beidzies derīguma termiņš jeb pārtikas atkritumiem esam raduši pielietojumu, nododot tos Rīgas Cirkam, Rīgas Zooloģiskajam dārzam, vairākām dzīvnieku patversmēm un audzētavām, kopumā - vairāk nekā 30 partneriem Latvijā, tādējādi būtiski samazinot pārtikas produktu daudzumu, kas citādi būtu jāizmet ārā", stāsta Zane Eniņa, Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Atkritumu otrreizējā pārstrāde ir veids, kā piešķirt lietām otru dzīvi un samazināt dabas resursu izmantošanu iepakojuma ražošanai. Visas akcijā savāktās PET pudeles pārstrādās rūpnīcā „PET Baltija”, kas atrodas Jelgavā; stikla taru pārkausēs un izgatavos jaunas pudeles un burkas uzņēmumā „Warta Glass” Paņevežā; sulu un piena kartona pakas – papīrfabrikā „Līgatne”, bet nolietotās elektropreces tiks pārstrādātas rūpnīcā „EMP” Viļņā.


Populārākie raksti