Šogad Eņģeļi pār Latviju aicinās palīdzēt arī bērniem ar autismu

14. Novembris, 2017

Ne visas veselības problēmas ir acīmredzamas, un bērniem ar autiskā spektra traucējumiem ir dažādas uzvedības grūtības, kas bieži vien tiek iztulkotas kā neaudzinātība vai nemācēšana uzvesties. Taču patiesībā šiem bērniem ikdienā nepieciešama palīdzība, lai viņi varētu pilnvērtīgi attīstīties un iekļauties sabiedrībā.

Šobrīd bērnības autisma cēloņi līdz galam vēl nav zināmi. AST izpaužas ar noteiktu pazīmju un funkcionēšanas īpatnību kopumu, kas katram indivīdam atšķiras, piemēram, ir apgrūtinātas sociālās mijiedarbības un komunikācijas spējas, šaurs interešu loks, rutīna, atkārtojoša uzvedība, biežāka žestu un neverbālās komunikācijas izmantošana, izteikts sensorais jūtīgums un neierasta iztēle, idejas un radošums.

Bērniem ar AST diagnozes noteikšana ilgst vidēji divus gadus, un vienīgais veids, kā integrēt šos bērnus sabiedrībā, ir terapija un pedagoģija. Novembra sākumā bērniem ar AST Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Gaiļezera novietnē tika atklāts autisma kabinets, jo tika secināts, ka ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt profesionālu, mūsdienīgu un valsts apmaksātu pakalpojumu.

Lai turpinātu veicināt sabiedrībā izpratni par to, kas ir autisms, kā arī sniegtu palīdzību bērniem, kuriem uzstādīta šī diagnoze, akcijas Eņģeļi pār Latviju organizatori uzņemas jaunu iniciatīvu. Kā atzīst Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa: “Eņģeļi pār Latviju ietvaros joprojām turpināsim palīdzēt bērniem ar dažādām veselības problēmām, taču šogad vēlējamies atbalstīt arī bērnus ar AST, nodrošinot savlaicīgu diagnostiku un terapiju. Tas nozīmē, ka apmaksāsim arī tos terapijas veidus, kas ir valsts apmaksāti, bet uz kuriem bērnam ir jāgaida rindā ievērojami ilgāk nekā to ir rekomendējis un nozīmējis ārsts.”

Latvijā bērnības autisms šobrīd ir reģistrēts 333 bērniem. Ņemot vērā 2017. gada Pasaules Veselības organizācijas datus, kas liecina, ka AST ir 1 no 160 bērniem, visdrīzāk, diagnoze skar ievērojami lielāku skaitu bērnu.

Akciju atbalsta LNT, Rimi, Norvik banka un Bērnu slimnīcas fonds.


Populārākie raksti