Šogad paredzama laba kartupeļu, kāpostu un burkānu raža

08. Septembris, 2010

Kooperatīvā Mūsmāju dārzeņi šobrīd aktīvi notiek ražas novākšana un ieziemošana. Jau vasaras mēnešos gandrīz visa (90%) izaudzētā dārzeņu, garšaugu un ogu raža tikko no dobes nonāca Rimi veikalu plauktos. Tā kā pircēji sevišķi iecienījuši Mūsmāju dārzeņi produkciju, tā Rimi veikalos sastāda lielāko daļu no dārzeņu sortimenta. Pircēju interesi īpaši piesaista un ļoti ātri tiek iztirgoti jaunās ražas paši pirmie pievedumi. Saimnieki atzīst, ka šogad īpaši labi augušas kultūras, kas mīl siltu laiku un mitrumu, piemēram, gurķi, kabači, cukini, patisoni un ķirbji.

“Kopumā raža šogad ir ļoti laba, taču vairākām dārzeņu kultūrām laika apstākļi nebija piemēroti. Lai arī mums ir visa nepieciešamā tehnika laistīšanai, tomēr ļaujam ražai nogatavoties dabīgā ceļā. Tieši dabiskās vides dēļ Latvijā audzētie dārzeņi ir tik garšīgi un veselīgi. Prieks, ka arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju saprot, ka vietējā produkcija ir vislabākā izvēle ģimenes maltītei,” stāsta Edīte Strazdiņa, Mūsmāju dārzeņi valdes priekšsēdētāja un z/s Galiņi saimniece.

Problēmas šovasar bijušas ar ziedkāpostu un brokoļu ražu, kas karstā laika ietekmē nogatavojās pāragri un neizauga pietiekami lieli, līdz ar to augustā paredzētā raža nesasniedza audzētāju cerības un radīja zaudējumus.

Kopumā Mūsmāju dārzeņi saimniecības audzē vairāk nekā 40 dažādas kultūras. Deviņās saimniecībās šogad iestādīti gandrīz 300 ha kartupeļu, 81 ha burkānu, 66 ha sīpolu, 219 ha kāpostu, 31 ha ziedkāpostu, 60 ha galda biešu, kā arī 475 ha graudaugu. Tāpat tiek audzēti arī kāļi, rāceņi, kabači, ķirbji, zirņi, kukurūza, gurķi, tomāti un garšaugi – pētersīļi, dilles, lociņi u.c. Lai arī precīzu ražas apjomu pirms novākšanas nav iespējams noteikt, taču tiek prognozēts, ka visās saimniecībās kopā tiks novāktas apmēram 12 000 tonnas kartupeļu un kopējā sīpolu raža mērāma aptuveni 1575 tonnās.

“Pašmāju produkcija Rimi pircēju vidū ir ļoti iecienīta. Tiklīdz parādās jaunā raža, piemēram, pirmie gurķi, kabacīši un jaunie kartupeļi, pircēji to pamana un tie uzreiz nonāk teju katrā iepirkumu grozā, tādēļ jauno ražu šogad veikalu vidē izceļam ar īpašu preču zīmi. Cilvēki ir arī ļoti iecienījuši dārzeņus, kuriem nav importa analogu, piemēram, kāļus un rutkus,” par pircēju paradumiem stāsta Zane Eniņa, Rimi mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Izteikti pārdošanas līderi Rimi un Supernetto veikalos ir Mūsmāju dārzeņi kartupeļi, kāposti, bietes, burkāni un sīpoli. Savukārt lielākais pārdošanas apjomu pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad ir bijis cukini un kabačiem (pārdots 6 reizes vairāk), bet sīpolu un burkānu pārdošanas apjoms pieaudzis gandrīz par 50 %. Rimi pircēji ļoti iecienījuši arī safasētās dilles. Kā ļoti veiksmīgs jaunums Rimi veikalos ir svaigā kukurūza, kuru sāka tirgot augustā un mēneša laikā tika nopirktas vairāk kā 15 000 kukurūzas vālītes.

Mūsmāju dārzeņi apvieno deviņas saimniecības, kuras kopā apstrādā vairāk nekā 1000 ha lielu zemes platību visā Latvijā. Kooperatīvā izaudzētā produkcija atbilst visām Eiropas Savienības normām, turklāt, ņemot vērā Rimi Baltic kvalitātes standartus, dārzeņi ir ļoti augstas kvalitātes un tiek realizēti Rimi veikalu tīklā arī citās Baltijas valstīs. Katru gadu tiek meklēti arvien jauni fasēšanas un ražas uzglabāšanas risinājumi, lai veikalu plauktos dārzeņi arī ziemas mēnešos būtu svaigi un labi izskatītos.

Mūsmāju Dārzeņi sadarbību ar veikalu tīklu Rimi sāka 2007. gadā, bet kooperatīva dibinātāji un biedri (z/s Bračas, SIA Dimdiņi Agro un z/s Dārzi) sadarbojas ar Rimi jau no pirmās veikalu tīkla darbības dienas Latvijā 1996. gadā.
 


Populārākie raksti