Vegānisko produktu pieprasījums Rimi audzis par 65%

15. Februāris, 2023
Atbalstot savus pircējus viņu paradumu izmaiņās, kopš vegāniskā sortimenta ieviešanas 2019. gadā tas audzis vairāk nekā divkārt, bet vegānisko produktu pārdošanas apjomi ir kāpuši par 65%.

Pieaugot interesei par videi draudzīgu dzīvesveidu, ar katru gadu palielinās pieprasījums pēc augu valsts produktiem. Latvijas pircēju iecienītākās izvēles ir augu valsts piena alternatīvas, vegāniskie deserti un saldējums, bet straujāk augošais segments – gaļas alternatīvas.

Pieprasījums pēc augu valsts produktiem ar katru gadu pieaug par vismaz 60%, tāpēc gan starptautiskie, gan vietējie piegādātāji pastāvīgi piedāvā pircējiem arvien jaunus augu izcelsmes produktus. Šobrīd Rimi veikalos pieejami jau apmēram 200 dažādi vegāniskie produkti gan no pašmāju, gan ārvalstu pārtikas ražotājiem. Savukārt visstraujāk augošais segments ir gaļas alternatīvas – salīdzinot ar 2019. gadu, fiksēts 825% pieprasījuma kāpums, un šī niša gadu no gada piesaista arvien vairāk piegādātāju. Iespaidīga 374% izaugsme šajā periodā novērota arī saldētās pārtikas segmentā.  

“Augu valsts produkti ir aktuāli ne tikai vegāniskā un veģetārā dzīvesveida piekritējiem – dažādas tradicionālo produktu alternatīvas izvēlas arī tie, kuri vēlas uzlabot pašsajūtu, atsakoties no konkrētiem produktiem, cenšas samazināt savu CO2 nospiedumu, ierobežojot dzīvnieku izcelsmes produktus ikdienas uzturā, vai vienkārši meklē jaunas garšas. Ražotāji aktīvi attīsta šo virzienu, lai veselīgākas un dabai draudzīgākas izvēles kļūtu arvien pieejamākas. Jo lielāks ir pieprasījums pēc vegāniskiem produktiem, jo vieglāk mazumtirgotājiem piedāvāt tradicionālo produktu kategorijām ierastās cenas, un jau šobrīd augu valsts un dzīvnieku izcelsmes produktu cenas vairs būtiski neatšķiras,” novērojumos dalās Rimi Gardēdis, kulinārijas entuziasts un vegāniskā dzīvesveida piekritējs Edgars Sanders.

Vispopulārākie augu valsts produkti Latvijas Rimi veikalos ir augu izcelsmes piena alternatīvas, piemēram, sojas un mandeļu dzērieni, kas Rimi sortimentā ir jau daudzus gadus. Arvien pieaugoša ir tendence kafijai pievienot augu izcelsmes dzērienus, jo salīdzinājumā ar parastajiem piena produktiem tie bagātina kafiju ar dažādām garšas niansēm. Salīdzinot ar 2019. gadu, šobrīd Rimi piedāvā aptuveni divkārt plašāku klāstu ar dažādiem augu izcelsmes – mandeļu, auzu, rīsu, sojas, kokosriekstu, Indijas riekstu, zirņu, kvinojas, Brazīlijas riekstu un rudzu – dzērieniem, un šis piedāvājums veidots, ņemot vērā pircēju vēlmes un atsauksmes. Tāpat pieprasītāko vegānisko produktu pirmajā trijniekā ir vegāniskie deserti un saldējumi.

“Mūsdienu pārtikas rūpniecībā redzam, ka arvien vairāk restorānu un ātrās ēdināšanas uzņēmumu savās ēdienkartēs iekļauj augu izcelsmes ēdienus. Iespēja iegādāties ne vien mandeļu dzērienu pie kafijas, bet arī pilnvērtīgu maltīti tikai no augu izcelsmes sastāvdaļām vairs nav greznība, tā ir norma. Domāju, ka ar laiku redzēsim vēl straujāku sortimenta paplašināšanos gaļas un siera alternatīvu nišā, popularitāti noteikti nezaudēs arī gatavie ēdieni un deserti, piemēram, jau šobrīd viens no Rimi populārākajiem desertiem ir panna cota tipa gardēžu krēms ar ogu mērci, kas ir vegānisks produkts no kokosriekstu piena. Tas šobrīd ierindojas piecu pirktāko desertu vidū,” stāsta Edgars Sanders.

Rūpējoties par plašu augu valsts produktu pieejamību, vairumā Rimi veikalu (gan lielajos veikalos, gan mazāka formāta piemājas Rimi) izvietoti īpaši vegānisko produktu ledusskapji un saldētavas. Latvijā Rimi jau trešo gadu pēc kārtas ir atzīts par vegāniem draudzīgāko piemājas veikalu, novērtējot pieejamā sortimenta klāstu un kvalitāti.*


Populārākie raksti