5 idejas, kā taupīt elektrību mājās

Izglītība • 31. Maijs, 2021
Lai līdz mūsu mājām nonāktu elektrība, kas mums nodrošina gan siltu ūdeni tējkannā, gan vēsu saldējumu ledusskapī, tiek patērēts milzum daudz dabas resursu. Elektrība ir enerģija, bet enerģijas taupīšana ir zaļā dzīvesveida pamatā. Tāpēc – jo mazāk resursu patērējam, jo mazāk tie no dabas mums jāpaņem.
 

Tāpēc elektrības taupīšana nav tikai tukši vārdi – tas saudzē gan vidi, gan nāk par labu ģimenes budžetam. “Labākais veids, kā sākt ietaupīt uz elektroenerģiju, ir zināt, kā jūs izmantojat elektrību. Ir svarīgi arī ietaupīt enerģiju un elektrību, jo tas mazāk posta dabu. Veiciet šīs 5 izmaiņas bez maksas savās mājās, un jūs varētu ietaupīt līdz pat 300 eiro gadā,” mudina “Rimi Bērniem” jauniešu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.

1. Izslēdz nevajadzīgās gaismas un izmanto dabisko apgaismojumu. Divas 100 vatu kvēlspuldzes, kas izslēgtas papildu divas stundas dienā, gada laikā varētu ietaupīt līdz pat 10 eiro gadā. Vēl labāk – pārejiet uz LED spuldzēm. Atsevišķs uz dienvidiem vērsts logs var apgaismot 20–100 reižu lielāku platību nekā viena spuldze.

2. Pavadi mazāk laika dušā. Karstais ūdens ir dārgs. Ja divi cilvēki jūsu mājās samazinātu dušas laiku par vienu minūti, jūs varētu ietaupīt tuvu 20 eiro gadā. Ūdens uzsildīšana prasa ļoti lielu enerģiju, kas visbiežāk nāk no neatjaunojamiem dabas resursiem.

3. Atslēdz no elektrības ierīces, kuras tu neizmanto. Gaidīšanas režīma enerģija var sastādīt 10% no vidējā mājsaimniecības gada elektroenerģijas patēriņa. Atslēdzot šīs ierīces, tu ne tikai palīdzi dabai, bet arī savam makam.

4. Izmanto dabisko vēdināšanu, nevis kondicionētāju. Ja vien tu nedzīvo pašā pilsētas centrā, kur izplūdes gāzu ir vairāk nekā svaigā gaisa, izdevīgāk ir logu atstāt vēdināšanas režīmā un nemaksāt par gaisa kondicionēšanu. Šis ir īpaši svarīgi tieši vasarā.

5. Lieto ekonomiski veļasmašīnu un trauku mašīnu. Svarīgi ir piepildīt šīs ierīces pilnas. Izdevīgāk ir visu vai lielāku apjomu mazgāt vienā reizē, nevis sadalīt daudzās reizēs. Svarīgi arī izmantot auksto ūdeni, jo šādā veidā tiek patērēts mazāk enerģijas un beigu beigās tev arī jāmaksā mazāk.

Raksta tapšanā izmantota informācija no:

https://www.bchydro.com/ un https://www.ecofriendlyhabits.com/.


Populārākie raksti