10 lietas, kuras tu nezināji par pastu!

Padomi • 25. Janvāris, 2019
Pasta pakļaujas dažādām gaumēm - vienalga, vai tie ir mājas makaroni flotes gaumē vai eksotiska pasta smalkā restorānā. Lūk, 10 fakti par Itālijas kulta ēdienu, kurus tu visdrīzāk nezināji!

1. Pasta nemaz nav radusies Itālijā!

Vēsturnieku pētījumi vēsta, ka šo brīnumu no Ķīnas atvedis Marko Polo. Šo teoriju savukārt apstrīd grieķi, jo senajos rakstos pasta minēta kā dievu ēdiens.

2. Pasta bijusi zemnieku ēdiens.

Makaroni sākotnēji bijuši diezgan lēts un viegli pieejams ēdiens, tādēļ ar to pārsvarā mielojās zemnieki.

3. Makaroni bija pastas pirmais nosaukums.

Pastu sākotnēji dēvēja par macaroni, kas latīņu valodā nozīmē “atmiekšķēt”. Tikai vēlāk, parādoties vairākiem to paveidiem, macaroni aizstāja vārds pasta.

4. Spageti nebija pirmais pastas veids!

Mūsdienās visizplatītākais pastas paveids visnotaļ ir spageti, taču tas pirmoreiz parādījās salīdzinoši vēlu, jo bez īpašām ierīcēm to nemaz nevarēja pagatavot.

5. Pasta ir veselīga!

Pastas augstajā uzturvērtībā ietilpst daudz ogļhidrātu, kas sniedz visvairāk enerģijas. Tas īpaši noder sportistiem pirms aktivitātēm.

6. Pavisam ir 350 dažādu pastas formu!

Izrādās, ka pastas formas neaprobežojas ar tagliatelle, taurenīšiem un spageti. Kopā to ir pavisam 350! Vienkāršākās orrecchiette, gnocchi un sfoglia iespējams pagatavot ar rokām. Minētajiem taurenīšiem, kā arī bucatini, cavatappi un daudziem citiem nepieciešami speciāli instrumenti. Protams, šajā skaitā nav iekļauti arī dažādi oriģināli veidi - dzīvnieki, priekšmeti, burti.

7. Spageti ar gaļas bumbiņām NAV itāļu ēdiens

Itāļi pastas pirmsākumos gaļu ēda ļoti reti un mazos daudzumos. Kad pastu ieviesa Amerikā, tur šis ēdiens tika izgudrots, lai apmierinātu amerikāņu lielo pieprasījumu pēc gaļas.

8. Vidējais Itālis gadā apēd aptuveni 25 kg pastas!

… Kamēr citviet pasaulē katrs iedzīvotājs gadā vidēji pieveic vien 6 kg pastas.

9. Pastu ēda ar rokām

Sākotnēji pasta tika ēsta ar rokām. Tikai vēlāk, kad tā kļuva populārāka augstākās aprindās, tai sāka pievienot klāt arī mērces. Tādēļ radās nepieciešamība pēc ēdamrīkiem.

10. Nosaukuma izcelsme

"Pasta" latīņu valodā nozīmē "mīkla", kas raksturo pastas sākuma stadiju pirms vārīšanas, kad tā atgādina vijīgu picas vai konditorejas mīklu.


Populārākie raksti