Signe Meirāne

Dateles uzturā!

Padomi • 27. Februāris, 2019
Uzzini, kā izvēlēties labākās un kāpēc tās ir teicams lietot uzturā!

Saldas, sulīgas un ķepīgi kārdinošas

Lielas un mazas, tumšas un gaišākas. Saldas jo saldas, bet tik labas, ka tās var ēst vienu pēc otras, kamēr visa pasaule liekas dateļu saldā nektāra izkrāsota. Dateles – šodienas kulta žāvētais auglis. Kāpēc? Pavisam vienkārši – tās ir saldas un neitrālas savā saldumā, tāpēc tās iemīļojuši svaigēdāji visā pasaulē.

Dateles ir kaut kas, ko šodien zina visi, turklāt zina, ka to dažādība ir liela. Tie, kas pagaršojuši svaigas dateles kādā no siltajām zemēm, zina, ka tām ir maģiska medus, saules un augsnes sajaukuma garša. Tie, kas tās ēd tepat Latvijā, zina, ka tās var atšķirties no sausi sačervelējušās līdz svaigi sulīgai, lielai un tik iespaidīgai, ka ar vienu dateli pat pietiek.

Kā jau daudzi saldie augļi žāvētā formā, arī dateles nāk no siltākām zemēm, kur tām patīk vislabāk, jo tieši saule un skarbais karstais klimats veido to unikālo garšu. Jau 4000 gadu dateļu dzimtene ir dienvidu zemes Eifratas un Nīlas ielejā, un tieši tur tās senāk uzskatīja par bagātības un auglības simbolu. Varētu jau teikt, ka arī mūsdienās, īpaši medjool dateles (tās lielās, sulīgās un ļoti dārgās), ir bagātības simbols, jo ne katrs var atļauties dateles tādā cenā, bet, ak vai, tiklīdz mēs tās pagaršojam, atpakaļceļa vairs nav – roka pati veikala plauktā sniedzas pēc medjool dateļu kastītes.

Āzijā un Āfrikā dateles bija vietējo iedzīvotāju pamatēdiens. Lēnām savvaļā augošās dateļpalmu šķirnes izzuda, un tika iestādītas tās, no kurām dateles iegūstam šodien, bet ne sliktākas. Mūsdienās lielākās plantācijas izveidotas Marokas un Indijas teritorijā, kur tās spēlē lielu lomu vietējā ēst gatavošanas kultūrā un desertos.

Ja mēs saliktu kopā vairākas dateles, tad pat no viena veikala plauktiem paņemtas, tās tik ļoti atšķirtos pēc formas un krāsas, ka nebūtu aptverams, kādas vēl šķirnes pieejamas pasaulē. To nokrāsa variē no gandrīz melnas līdz gaiši dzeltenai, ieskaitot pat tādu krāsu kā gaiši zili pelēka. Gan svaigas, gan žāvētas dateles ir ļoti salds un pašas par sevi lielisks deserts, un tieši tāpēc daudzās kultūrās ļoti slavens un tradicionāls ir no dateļu sulas iegūtais cukurs un dateļu sīrups. Burvīgi produkti!

Ne tikai garšīgas, bet arī veselīgas

Pavisam godīgi un atklāti – kā enerģijas avots dateles pārspēj visus citus žāvētos augļus. Augsts cukura, eļļas, proteīnu, šķiedrvielu un mikroelementu procents, īpaši daudz B5 vitamīna (paaugstina darbaspējas un stiprina koncentrēšanos). Tāpat dateles satur salicilātus, kas ir viena no aspirīna izejvielām, tāpēc datelēm piemīt arī sāpju un drudzi samazinoša iedarbība. Regulāri lietojot (īsti gan nav skaidrs, cik daudz un cik bieži skaitās regulāri), tās veicina redzes un dzirdes saglabāšanos. Vēl dateles satur dzelzi, fosforu, minerālsāļus un visus A un B grupas vitamīnus. Ja ar to vēl nepietiek, tad atceries, ka dateles ieteicams lietot asinsvadu slimību gadījumā, jo tās satur ļoti daudz kālija. Tā kā tajās ir daudz olbaltumvielu, tās aizsargā organismu pret slimībām, infekcijām, uzlabo šūnu atjaunošanās procesu un vienmērīgi izlīdzina šķidruma daudzumu organismā. Un pats galvenais – tās ir neiedomājami garšīgas!

Lietošana uzturā

Šī ir visjautrākā sadaļa, jo dateļu lietošana ir tik ļoti plaša. Sākot no brokastīm līdz vakariņām, no saldā līdz sāļajiem ēdieniem, no augļiem līdz gaļām. Tās ir tik unikālas savā struktūrā un garšā, ka der it visam. Marokā tās pievieno tadžīnās gatavojamiem ēdieniem, un arī es vienmēr tās lieku klāt, jo tieši tas piedod to ķepīgo saldenumu. Es tās pievienoju jēra gaļas sautējumam kopā ar ķirbi un turku zirņiem vai pupiņām. Brokastu putra nav iedomājama bez smalki sakapātām vai sablendētām datelēm, ko tajā iemaisu un kas piedod tieši to saldenumu, kas vajadzīgs, lai sāktu darboties smadzenes, būtu enerģija un lieliski iesāktos diena.

Noteikti būtu jāpiemin svaigēdāju kūkas un saldumi, kurās kā saldinātājs un masas saturētājs ir dateles, kā arī kūkas un konditorejas izstrādājumi, piemēram, dateļu pudiņš (sticky date pudding, kas radies Anglijā), dateļu karamele, smalkmaizītes ar datelēm (kur cukurs tiek aizstāts ar sablendētām datelēm), burkānkūka ar datelēm, mafini, pankūkas un vafeles. Sarakstu varētu turpināt vēl un vēl, jo tās iederas tik daudz kur, tāpēc nākamreiz veikalā nepaej garām ledusskapim, kurā stāv kastīte ar sulīgām datelēm (esmu ievērojusi, ka tās atrodas pie salātiem), un pamēģini daļu cukura aizstāt ar datelēm gan ikdienas uzkodās, gan gatavojot. Tu redzēsi – tev patiks!

P. S. Izvēlies svaigas, mitras, sulīgas dateles plūmju izmērā. Uzglabā ledusskapī līdz divām nedēļām, ievietojot dateles plastmasas maisiņā. Saldētavā tās var uzglabāt līdz sešiem mēnešiem.

Lai garšo!

Signe


Populārākie raksti