Dzēriens skarbiem pirātiem un līksmiem bohēmistiem

Padomi • 19. Marts, 2020
RUMS IR ALKOHOLISKS DZĒRIENS, KO GATAVO, DESTILĒJOT MELASI JEB CUKURĀ PĀRSTRĀDĀTU CUKURNIEDRU SULU. IEGŪTO SPIRTU VISBIEŽĀK IZTUR OZOLKOKA MUCĀS.

LIELĀKOTIES ŠO DZĒRIENU GATAVO KARĪBU JŪRAS REĢIONA VALSTĪS, TAČU ARĪ CITĀS PASAULES DAĻĀS TAS IR LIELĀ CIEŅĀ UN TIEK ARĪ GATAVOTS.

Šis ir viens no leģendām apvītākajiem dzērieniem ar visinteresantāko vēsturi. Cukurniedres vispirms tika kultivētas Jaungvinejā, no kurienes uz Karību jūras valstīm tās aizveda kolonizatori. Eiropieši tās augstu vērtēja, jo Karību laikapstākļi bija izcili šī auga kultivēšanai, turklāt cukurniedre noderēja daudzām tā laika koloniju un pašu kolonizatoru saimnieciskajām vajadzībām.

Ruma darīšana bija tikai viena no tām. Lai koptu plantācijas, bija vajadzīgs liels skaits strādnieku, un kolonizatori kā valūtu izmantojot alkoholu – alu, miestiņu vai rumu. Un, protams, bez ruma nav iedomājama neviena kārtīga pirātu leģenda ar Karību jūras pirātiem, kapteini Džeku Sperovu, dziesmām, līksmību un nebeidzamiem piedzīvojumiem priekšgalā.

Izšķir vairākas ruma kategorijas un veidus.

GAIŠO RUMU, KAS VAI NU VISPĀR NAV IZTURĒTS MUCĀS, VAI ARĪ IZTURĒTS DAUDZ ĪSĀKU LAIKU, PARASTI IZMANTO KOKTEIĻU GATAVOŠANAI. TURPRETĪ ILGĀK IZTURĒTOS TUMŠOS RUMUS VISBIEŽĀK DZER TĪRĀ VEIDĀ.

Salīdzināsim dažādus ruma stilus.

ANGĻU STILA RUMS ir industriāli lielākajos apjomos ražotais rums, kas top Jamaikā, Barbadosā, Trinidadā un Tobago. Tā garšu var raksturot kā bagātīgu un izteiktu, ar garšvielām (spiced), tumīgu un ļoti spilgtu. Pazīstamākie šī stila zīmoli ir Appleton Estate, Kraken, Foursquare, Bumbu un Plantation. Izteikts stila pārstāvis ir Kraken Black Spiced Rum – saldens, garšās bagātīgs rums, kas ir lieliski piemērots kokteiļa Dark N’ Stormy (rums, ingvera limonāde, laims) vai ballīšu klasikas rumkolas (tikai neaizmirsti pielikt svaigu laimu!) pagatavošanai.

FRANČU STILA RUMU jeb Agricole Rhum ražo Haiti un Martinikā. To visbiežāk raksturo augļainas, eļļainas un ziedainas garšu notis. Zīmīgi, ka šajās valstīs rumu lielākoties gatavo nevis no melases, bet gan no svaigi spiestas cukurniedru sulas. Šo stila niansi apzīmē uzraksts Agricole.

SPĀŅU STILA RUMU gatavo no melases, tas ir biezs, eļļains, tumšs un garšās ļoti bagātīgs. Taču daudzas bijušās spāņu kolonijas, piemēram, Kuba, ražo arī viegli baudāmus un kokteiļiem piemērotus rumus, piemēram, Havana Club, Diplomatico, Zacapa un Matusalem.

Rums ir bārmeņiem izcili draudzīgs dzēriens.

TO VAR VIEGLI JAUKT DAŽĀDOS KOKTEIĻOS, LAI IEGŪTU KO ATSVAIDZINOŠU UN VIEGLI BAUDĀMU KĀ KLASISKAIS MOJITO VAI CITRUSĪGAIS UN SVAIGAIS DAIQUIRI.

Šie kokteiļi ir viegli pagatavojami, vajadzīgi tikai daži Karību reģionam raksturīgi augļi un augi. Daudzi klasiskie kokteiļi satur rumu, jo vēsturiski ruma izcelsmes zemes bijušas tās, kas piedāvājušas bagātīgas izklaides un kur tūristi labprāt atstājuši savu naudu. Tāpēc daudzi bārmeņi devās strādāt uz Kubu, piemēram, uz slaveno bāru El Floridita, kur izgudrots klasiskais Kubas Daiquiri. Šo bāru apmeklējis arī ievērojamais rakstnieks Ernests Hemingvejs, kura vārdā nosaukts kokteilis Hemingway Daiquiri.

MŪSDIENĀS RUMS PIEDZĪVO ĪSTU RENESANSI, RAŽOŠANĀ ATTĪSTOTIES JAUNĀM TEHNOLOĢIJĀM UN GARŠĀM.

Notiek eksperimenti ar mucām, kurās dzēriens tiek izturēts. Karību reģions pamazām kļūst atvērtāks pārējai pasaulei un labāk attīstīts ražošanas tehnoloģiju jomā. Turklāt, ņemot vērā zemās izmaksas un ruma daudzveidību, šis dzēriens ir daudz pieejamāks pircējiem. Izcils un kvalitatīvs rums ir krietni vieglāk nopērkams nekā Eiropā no graudiem ražotie brūnie spirti. Salud!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti