Kā zaļā domāšana un atkritumu šķirošana var uzlabot Tavu ikdienu

Padomi • 14. Februāris, 2020
Katrs Latvijas iedzīvotājs gada laikā rada apmēram 430 kg atkritumu. Lai gan Latvija neatrodas atkritumu šķirošanas teicamnieku saraksta augšpusē, statistika rāda, ka pēdējo gadu laikā atkritumu šķirošana ir pieaugusi. Pēc Latvijas Zaļā punkta aptaujas datiem Latvijā to dara jau 59,6 % iedzīvotāju. Vai tu zini, kāpēc šķirot atkritumus ir svarīgi?

GLOBĀLAS VIDES PROBLĒMAS UN TO CĒLOŅI

Ik dienas planēta piedzīvo jaunus izaicinājumus, kas prasa no tās arvien jaunus resursus. Pārapdzīvotības dēļ aizvien vairāk tiek izcirsti meži, izzūd dzīvnieku un augu sugas un palielinās gaisa, augsnes un ūdens piesārņojums.

Vides problēmām ir atšķirīgi sociāli un ekonomiski cēloņi. Piemēram, gaisa piesārņojumu un ilgtermiņā bīstamās klimata pārmaiņas veicina intensīva rūpnieciskā ražošana, kā arī transporta kustība; nepieciešamība pēc dabā sastopamiem ražošanas izejmateriāliem pastiprina dažādu dzīvnieku sugu izzušanu utt.

“TAČU CILVĒCES SARAŽOTIE ATKRITUMI IR VIENS NO SVARĪGĀKAJIEM GLOBĀLĀ UN LOKĀLĀ VIDES PIESĀRŅOJUMA ELEMENTIEM..”

KUR PALIEK ATKRITUMI?

Nešķirotie atkritumi pēc izmešanas nekur nepazūd – tie joprojām atrodas uz planētas.

• atkritumu poligonos. Izmestās mantas izgāztuvēs var pavadīt vairākus simtus gadu, aizņemot vietu, veicinot piesārņojumu un nonāvējot dzīvniekus, kas pārtikas meklējumos mēdz apēst vai sapīties plastmasas iepakojumā.

• tuvējā apkārtnē. Bezatbildīgi apsaimniekoti atkritumi var savu dzīvi beigt arī mežos, laukos un pļavās vai tikt sadedzināti, tādējādi veicinot gaisa piesārņojumu (dedzinot plastmasas atkritumus, izplatās veselībai kaitīgā tvana gāze un citas vielas).

• ūdenstilpnēs. Atkritumi, kas nonākuši ūdenstilpnēs, nodara lielu ļaunumu ekosistēmai. Piemēram, Klusajā okeānā gadu gaitā ir izveidojusies milzīga atkritumu sala, kas sastāv lielākoties no plastmasas iepakojuma un aizņem līdz pat 0,8 % no kopējās okeāna teritorijas. Plastmasa bioloģiski nenoārdās, tās mikrodaļiņas nonāk zivju un citu jūras iemītnieku un līdz ar to arī cilvēku barības ķēdē, atstājot sekas uz dzīvo būtņu veselību.

KĀ ATKRITUMU ŠĶIROŠANA VAR PALĪDZĒT?

Atkritumu šķirošana ir labākais veids, kā samazināt poligonos esošo atkritumu daudzumu. Šķirotie atkritumi tiek nogādāti uz pārstrādes rūpnīcām, un pārstrādes rezultātā tiek iegūti izejmateriāli jaunu noderīgu lietu ražošanai. Latvijā arī ir šādas pārstrādes rūpnīcas, piemēram, PET Baltija, kur tiek pārstrādātas plastmasas pudeles, kā arī Nordic Plast, kas pārstrādā lauksaimniecības plēves un cieto plastmasas iepakojumu, piemēram, vējstiklu šķidruma kanniņas, šampūna pudeles utt. No sašķirotā plastmasa iepakojuma var saražot, piemēram:

• plastmasas pudeles;
• rotaļlietas;
• apģērbu;
• paklājus;
• mēbeles,
• būvniecībai nepieciešamās izejvielas un materiālus.

Šķirot var arī pārējo iepakojumu – tīras stikla pudeles un burkas, tīru un saplacinātu kartona un papīra iepakojumu un citu makulatūru, kā arī videi kaitīgās un cilvēkiem bīstamās nolietotās baterijas un elektrotehniku.

Šķirojot atkritumus, tu vari būt drošs, ka tava iniciatīva ir palīdzējusi gan citiem cilvēkiem, gan planētai! Uzzini vairāk par to, kā un kāpēc šķirot, Latvijas Zaļā punkta mājaslapā www.zalais.lv.

PIECI PRAKTISKI “LATVIJAS ZAĻĀ PUNKTA” PADOMI, KĀ DZĪVOT DABAI DRAUDZĪGĀK.

1. IEGĀDĀJIES PRECES BEZ IEPAKOJUMA VAI PĀRSTRĀDĀJAMĀ IEPAKOJUMĀ!

Dodoties iepirkties, ņem līdzi savu iepirkumu maisiņu un traukus sveramajai pārtikai. Piemēram, Rimi veikalos ir iespējams palūgt pārdevējai iesvērt kulinārijas produktus līdzpaņemtajā iepakojumā, bet augļu un dārzeņu nodaļā ir pieejami vairākkārt lietojami auduma maisiņi dārzeņiem un augļiem.

Kā alternatīvu veikala plauktos vari izvēlēties pārstrādājamu iepakojumu, kuru pēc izlietošanas noteikti izmet atkritumu šķirošanas tvertnē. Vairāk par to vari uzzināt, iepazīstoties ar Latvijas Zaļā punkta iniciatīvu Zaļi pakots.

2. INVESTĒ DAUDZREIZ IZMANTOJAMĀS LIETĀS!

Nomaini ikdienā nepieciešamos vienreizlietojamos priekšmetus ar atkārtoti izmantojamiem, piemēram:

• auduma iepirkumu maisiņu plastmasas maisiņa vietā;

• plastmasas galda piederumus aizstāj ar līdzi paņemamiem koka vai cita materiāla piederumiem;

• iegādājies atkārtoti lietojamu krūzi, termosu vai ūdens pudeli;

• aizstāj trauku švammes ar sagrieztiem veciem dvieļiem vai no bioloģiski noārdāma materiāla veidotām birstītēm utt.

3. RADI LIETAS PATS!

Internetā pieejams ne mazums pamācību, kā mājas apstākļos pagatavot dažādas lietas pašam, piemēram:

• dezodorantu;
• ziepes;
• mājokļa tīrīšanas līdzekļus; • sveces utt.

Varbūt ir vērts pat apmeklēt kādu meistarklasi klātienē?

4. SNIEDZ LIETĀM OTRO IESPĒJU!

Pirms ko izmest, padomā, varbūt vari to izmantot atkārtoti. Iespējams, no vecajiem T-krekliem sanāks lupatu deķis, bet no stikla pudeles – svečturis. Vai zināji, ka tekstila industrija videi nodarītā kaitējuma ziņā ieņem otro vietu aiz naftas industrijas? Kad iespējams, labāk iepērcies lietotu mantu un apģērbu veikalos! Tādējādi samazināsi pieprasījumu pēc jaunu preču ražošanas.

5. ŠĶIRO ATKRITUMUS!

Atkritumu šķirošana ir neatņemama zaļa un mūsdienīga dzīvesveida sastāvdaļa – šķirojot papīru, stiklu, plastmasu un citus materiālus,
tu palīdzi radīt noderīgas lietas, kas citādi būtu jāražo no nulles, tērējot jaunus dabas resursus. Seko līdzi Šķiratlona treneres Viktorijas padomiem, kā trenēt presīti un iesildīt roku mešanā, Facebook profilā @zalais.punkts.

VAIRĀK INFORMĀCIJAS, KĀ VEICAMA PAREIZA ATKRITUMU ŠĶIROŠANA, MEKLĒ LATVIJAS ZAĻĀ PUNKTA INTERNETA VIETNĒ WWW.ZALAIS.LV.


Populārākie raksti