Ne asakas!

Padomi • 14. Februāris, 2020
Kā veikalu vitrīnās atrast atbildīgi zvejotas zivis

Pārtikas iepakojums ir ceļvedis, kas palīdz noskaidrot produkta sastāvu, īpašības un izcelsmi. Īpaši marķējumi norāda, ka produkta ražotājs izturas atbildīgi pret apkārtējo vidi un rūpējas par ilgtspējīgu attīstību. Noskaidrosim, ko šādi simboli nozīmē uz zivju produktu iepakojumiem!

KAS IR “ILGTSPĒJĪGA ATTĪSTĪBA”? JĒDZIENS TIEK SKAIDROTS KĀ “ATTĪSTĪBA, KAS NODROŠINA ŠODIENAS VAJADZĪBU APMIERINĀŠANU, NERADOT DRAUDUS NĀKAMO PAAUDŽU VAJADZĪBU APMIERINĀŠANAI”.

Salīdzinot ar lopkopību, zivju un jūras velšu zvejošana un audzēšana ir dabai draudzīgāks veids, kā iegūt dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Nozare rada krietni mazāku ekoloģiskās pēdas nospiedumu, kas ir sevišķi nozīmīgi, pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam. Turklāt zivis ir vērtīgs produkts, jo tās satur visas neaizvietojamās aminoskābes, kas nepieciešamas normālai organisma augšanai un attīstībai. 100 grami zivs gaļas satur aptuveni 20 gramus olbaltumvielu, kas ir galvenais organisma “būvelements”, kā arī zivīs ir omega-3 taukskābes, kas nodrošina pareizu nervu sistēmas darbību un stiprina imūnsistēmu. Saskaņā ar Veselības ministrijas rekomendācijām pieaugušam cilvēkam nedēļā būtu jāapēd ap 300–600 gramu zivs.

Tomēr, ja netiek ievērota atbildīga prakse, arī jūras produktu iegūšana var radīt lielu kaitējumu dabai un cilvēkiem. Ik gadu tiek nozvejots vairāk zivju, nekā to populācija spēj atjaunoties. Neatbildīgas zvejošanas dēļ izzūd savvaļas zivju sugas un tiek radīts kaitējums arī citiem ūdens iemītniekiem.

Lai ražotāji tiktu atzīti par atbildīgiem, tiem jāiegūst atbilstoši sertifikāti, kas tiek piešķirti tikai tad, ja uzņēmums atbilst noteiktām prasībām. Pircēji šādus ražotāju produktus var viegli atpazīt pēc simboliem, kas izvietoti uz iepakojuma. Rimi veikalos uz jūras produktu iepakojumiem var atrast marķējumus MSC un ASC.

MSC ir Marine Stewardship Council jeb Jūras uzraudzības padome. Tā ir bezpeļņas organizācija, kas sertificē ilgtspējīgus zvejas uzņēmumus.

Iegādājoties produktus ar MSC marķējumu, tu atbalsti savvaļas zivju resursu saglabāšanu dabiskā līmenī, ekosistēmas saglabāšanu, kā
arī uzņēmumus, kas ar savu darbību mazina nelabvēlīgu ietekmi uz vidi. Organizācijas izstrādātie standarti veicina arī piezvejas samazināšanu. Piezveja ir bruņurupuču, delfīnu un citu dzīvnieku ieraušana zvejas tīklos, tā apdraudot ekosistēmu.

Vai zināji, ka vairāk nekā puse visu pasaulē saražoto zivju produktu nāk no audzētavām jeb akvakultūrām? Tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt pastāvīgi augošo pieprasījumu, tādēļ paredzams, ka akvakultūru loma turpinās palielināties.

ASC ir Aquaculture Stewardship Council jeb Akvakultūras uzraudzības padome. Šī organizācija sertificē ilgtspējīgus zivju un jūras velšu audzētājus. Iegādājoties produktus ar ASC marķējumu, tu atbalsti pozitīvas pārmaiņas vidē un sabiedrībā: mazāk piesārņojuma, ekosistēmu saglabāšanu, kā arī labus darba apstākļus audzētavās strādājošajiem. Sertificētu akvakultūru darbinieki saņem pienācīgu atalgojumu, strādā drošos apstākļos, netiek diskriminēti, un tajās ir aizliegta bērnu nodarbināšana.

Nav iespējams atrisināt visas vides problēmas uzreiz, taču katrs dabai draudzīgāks lēmums ikdienā ir solis pretī pozitīvām pārmaiņām!


Populārākie raksti