Signe Meirāne

Neaizstājamais čili - kā, ar ko un kādēļ to ēst!

Padomi • 08. Janvāris, 2020
Mazliet asumiņa?

Tas asums, par kuru tu pat nenojaut, pirms čili nav pagaršots. Tas asums, kas piedod ēdienam vēl vienu dimensiju. Tas asums, kas padara dzīvi nedaudz interesantāku. Tas ir tas, kas man patīk čili. Tas ir cits garšu līmenis, kurā var atklāt tik daudz. Mums ledusskapī vienmēr ir burciņa ar čili, precīzāk sakot, peperončīni eļļā. Ne par daudz, jo tad nav jēga ēdienam, bet tieši tā, lai sajustu un izceltu visas garšas.

Tie, kas uzauguši ar čili asinīs

Dažreiz, šķiet, neticami, ka vieni ēd čili kā maizi, bet citi nespēj to ieēst, aizbildinoties ar to, ka viņiem negaršo. Tur jau nav, kam garšot vai negaršot, drīzāk tas ir pieradums un ģenētika. Meksikā un Āzijas valstīs bērni čili ēd jau no bērnības, un tas ir tāpat kā apēst kukurūzas tortilju vai rīsus. Pārējiem, kam čili nav asinīs, jāmācās to ēst. Bet, ak, cik forši ir, kad iemācies!

Meksikā, skaistajā čili dzimtenē, to ir tik daudz un gandrīz katra ome un mamma zinās nosaukt neskaitāmas čili šķirnes, bet citur pasaulē tie ir mazāk izplatīti. Par čili piparu dzimteni uzskata Dienvidamerikas zemes, kurās to audzē un izmanto kā dārzeni, un pirmās ziņas par pipariem saglabājušās no 1494. gada. Indiāņi dārzeni, kuru sauca par ahi, lietoja sāls vietā.

Čili iekaro pasauli

Eiropā čili ilgu laiku lietoja kā eksotisku garšvielu, šķiet, ka dažās valstīs un mājās nekas nav mainījies arī mūsdienās. Itāliju pipari sasniedza ap 1526. gadu, un pēc pāris gadiem tie nokļuva arī līdz Vācijai, Ungārijai un citām valstīm. Nav noslēpums, ka čili pipari ātri iekaroja to tautu mīlestību, kas jau pazina citas asās garšvielas, īpaši Ungārijā. Asās garšas un dažādu dezinficējošo īpašību dēļ tie ir augstu novērtēti daudzās kultūrās.

Čili veidi un labās īpašības

Ceļojot ir redzēti dažnedažādi, daudzkrāsaini, lieli, mazi un vidēji čili asuma skalā no 1 līdz 10 (un, tici man, ar 10 aizraujas tikai daži), bet kopumā ir pieejamas trīs čili krāsas – zaļa, sarkana, dzeltena. Tālāk jau viss pārējais ir nokrāsas. Lai gan, protams, lielai daļai cilvēku visu nosaka garša, īpaši, ja skatāmies uz mūsdienu restorānu kultūru un šefpavāru vēlmi izmantot dažādus piparus, daudzām tautām, kas tos lieto ikdienā, čili ir kas vairāk.

Tas lieliski palīdz uzturēt formā cilvēka fizisko veselību un modru garu, jo šīs ģints augiem ir sava veida saikne ar cilvēka nervu sistēmu. Saikne, ko sauc par kapsaicīnu (ir arī paprikā), un kapsaicīna nervi, ko aktivizē tieši Capsicum ģints augu lietošana. Saprotams, ka, lietojot čili pirmo reizi, ir jābūt uzmanīgiem. Nevajag šaut pār strīpu un sabojāt visu prieku. Jāsāk ar mazumiņu, un vienmēr vajag atcerēties, ka, lietojot tos ilgstoši, čili asumu izjūt arvien mazāk un tas vairs nav tikai dedzinošs, bet ēdienu partneris ar tik daudzām dimensijām un garšām. Der arī atcerēties, ka kapsaicīns palīdz novērst kuņģa čūlu, sirds un asinsvadu slimības, kā arī tam ir sāpes mazinoša iedarbība. Turklāt čili ir A, B, C un E vitamīna, beta-karotīna un šķiedrvielu avots. Un vēl viens pluss – čili spēj iznīcināt nelabvēlīgās kuņģa vides baktērijas.

Noderīgi!

Jau pamanīji, ka iepriekš minēju skaitļus 1–10. Tā ir Skovila skala, pēc kuras mēra čili asumu un kura tika izveidota 1912. gadā ASV. Skalā norādītais skaitlis nozīmē, cik reizes čili ekstrakts jāatšķaida ar cukurūdeni, līdz kapsaicīnu vairs nevar sagaršot. Saldus un maigus piparus apzīmē ar 0, halapenjo piparus skalā apzīmē ar 2500–5000, Tabasco un Kajennas piparus – ar 30 000–50 000, bet skalas augšgalā (tātad – visasākie) ir habanero pipari, kurus apzīmē ar 100 000–300 000.

Izmantošana

Čili ir kā tāda mistērija. Tu nopērc, bet nekad nezini, cik ass tas būs. Plus mīnus katrai šķirnei asums ir līdzīgs, bet nekad īsti nezini. Bet tas, kas tev jāzina, – čili, neskaitot to, ka piešķir ēdienam skaistu garšu, arī veicina apetīti. Tāpēc nākamreiz, kad kaut ko gatavo, atceries par čili. Nē, patiesībā atceries par to veikalā vai tirdziņā, to nopērkot. Nebaidies, paņem, pagaršo un pievieno ēdienam. Un, ja mājās ir bērni, tad ideāli derēs čili eļļa, ko var uzpilināt pēc ēdiena pagatavošanas. Vai arī dažiem ēdieniem var pievienot halapenjo piparus.

Iegāde un uzglabāšana

Izvēlies svaigus čili piparus, kuri ir spilgtā krāsā un ar spīdīgu, bet ne sakrokojušos miziņu, nepērc jau pastāvējušus piparus (jo tu ej pēc svaiguma un labākā). Zaļajam kātiņam jābūt sulīgam un izturīgam. Nepērc čili, kas ir saskrāpēts vai ar melniem plankumiem. Pēc iegādes piparus nav ieteicams uzglabāt plastmasas maisiņā, jo tas maina dabisko mitrumu un veicina bojāšanos.


Populārākie raksti