Signe Meirāne

Piknika anatomija: padomi, ko likt piknika grozā

Padomi • 21. Marts, 2018
Īstais piknika laiks tuvojas straujiem soļiem, tamdēļ sniegsim praktiskus padomus, kādus pamatprincipus būtu jāievēro, veidojot savu gardumu grozu atpūtai brīvā dabā.

Dienā ar sauli un priecīgiem +19 grādiem esmu izņēmusi piknika grozu un segas, lai dotos brīvā dabā, taču jau nākamajā dienā to visu varu pakot atpakaļ skapī, jo nekas neliecina, ka aiz loga ir vasara. Lai gan pikniks ir kas tāds, ko var rīkot arī ziemā (to darām, protams, iztiekot bez segas un sēdēšanas uz zemes un to ietilpinot 15 minūtēs), īstais piknika laiks ir tieši vasara un rudens. Laiks, kad var izklāt segu tā, lai var uz tās gan sēdēt un gulšņāt, gan arī salikt ēdienus un svinēt dzīvi. Un svinēt tāpēc, ka dienu, kad mūsu platuma grādos var pasniegt maltīti brīvā dabā, ir maz, un tās dienas ir jābauda.

Karsts pret siltu
Dodoties piknikā, tomēr ir jāievēro dažas lietas, jo, lai gan karstā dienā sēdēt saulītē un ēst sendviču ir forši, jāatceras – ja nebūs aukstumsomas vai arī piknika grozā pārsvarā būs piena produkti vai pašgatavota majonēze ar jēlu olas dzeltenumu, var gadīties, ka pikniks būs visai drīz jāpārtrauc. Svarīgi ir atcerēties dažus piknika groza gatavošanas pamatprincipus un priecāties par katru mirkli, kuru kopā pavadāt brīvā dabā ar gardu maltīti.

Karstais pikniks
Iedomājieties – ārā ir +27 grādi un jūs dodaties piknikā, lai sēdētu pie jūras vai pļavas vidū un baudītu sauli. Šīs divas lietas vien uzliek pienākumu padomāt, kā, piemēram, pasargāt ēdienu no smilšu invāzijas mutē. Bet patiesībā tas jau ir sīkums. Vairāk jāuztraucas par to, kas ir piknika grozā un kā to nosargāt no tiešiem saules stariem un karstuma postījumiem. Pirmkārt, es ieteiktu šādā dienā pikniku labāk pārcelt uz pievakari, kad ir ļoti patīkami silts, bet nav tik svelmaini karsts, taču, ja tas nav iespējams, tad, lūk, daži padomi, ko ņemt vērā, pirms kārtot piknika grozu un plānot ēdienkarti piknikam ļoti karstā dienā.

  • Nodrošini, ka līdzi ir ledusskapītis, aukstumkaste vai aukstumsomas ar daudz, daudz aukstumu uzturošo elementu.
  • Nodrošini, ka virs galvas ir kāds sauli aizturošs elements – lietussargs, pajumte, koks vai kas cits, lai saule nespīd tieši uz ēdiena.
  • Centies ēdienos nelietot svaigos piena produktus – jogurtus, svaigos sierus, pienu. Var izmantot sierus, kas ir izturēti, vai arī tādus kā brī, kamambērs, bet tie jātur aukstumkastē, jāizņem, kad ēd, un tad atkal jāliek atpakaļ.
  • Neizmanto svaigas gaļas – nevajag ņemt līdzi tartaru vai pusjēlu gaļu. Tā vietā labāk pasniedz vītinātās gaļas un pat kūpināto (ja nu kārojas tik karstā laikā).
  • Izmanto dārzeņus, miksējot svaigos ar marinētajiem vai pašu sagatavotiem. Olīvas, paprika eļļā, kaperi, viss, kas ir konservēts. Vai sacep dārzeņus mājās un izmanto salātos tādus.
  • Visas salātu mērces gatavo uz eļļas bāzes bez piena produktiem un bez jēlas olas. Cēzara salāti nebūs tas labākais variants.
  • Tādi deserti kā, piemēram, šokolāde visu laiku jātur aukstumsomā, ja ne, tad tā būs kausēta šokolāde. Tāpēc labāk izmantot svaigēdāju saldumus, kuros ir dateles, rieksti un nekas tāds, kas ātri bojātos. Ja tomēr ir kas salds un ar piena produktu piedevām, tad līdz pasniegšanai to neņem ārā no aukstumsomas.
  • Dzērieniem – te nu gan vajag aukstumsomas, jo nav nekā sliktāka kā dzert siltu limonādi, alu vai baltvīnu. Sarkanvīnu +27 grādos negribēsies.

Siltais pikniks
Dienās, kad ārā ir patīkami silts, bet ne karsts (es teiktu, ap +20 grādiem, varbūt pat mazāk), piknikam var izvēlēties arī pašu karstāko laiku dienas vidū, tomēr atceramies – ja ir spoža saule, tad pikniks ir jātaisa tur, kur blakus ir ēnaina vieta. Paši varam sēdēt saulē, bet piknika sega ar ēdieniem lai ir koka paēnā un nav tiešo saules staru ietekmē. Te daži ieteikumi:

  • Aukstumsoma – tā vienmēr ir laba ideja. Ja ne ēdieniem, tad vismaz dzērieniem vai desertam, kas vienmēr tiek ēsts pēdējais.
  • Siltā laikā piknikā droši var vairāk izmantot ēdienus, kuros ir siers – svaigs un maigs. Ja ir ēdieni, kas tiek ēsti beigās un to sastāvā ir svaigais siers, tos var uzglabāt arī aukstumsomā, bet šādā siltā dienā pāris stundās sieram nekas nenotiks.
  • Ja pikniks tiek rīkots siltas dienas vakarā, kad svelmainais saules staru karstums nomierinājies, arī Cēzara salāti jau ir laba ideja, bet es tomēr ieteiktu mērci gatavot ar paipalu olām, kuras ēdot ir mazāki riski ar salmonellām + tās nesatur holesterīnu (nav tā, ka tas ietekmētu piknika ēdienu izvēli, bet tomēr labi zināt).
  • Salātos var likt salātlapas, bet der atcerēties, ka, dodoties piknikā un izmantojot svaigos salātus, jāizvēlas stingrākas šķirnes, kā romiešu salātu lapas vai ledus salāti. Rukola un piena salāti nav laba ideja, jo pat visstingrākās lapiņas var nesagaidīt piknika sākumu.

Kas der un kas neder abos piknikos

  • Sendviči vienmēr ir laba ideja – dažādās formās un ar dažādiem pildījumiem. Karstā dienā krēmsiera vietā smērē pesto, siltākā laikā – visu, ko vien vēlies. Tos ir viegli uztaisīt, paņemt līdzi iepakotus un ēst. Un tos var sataisīt dažādus un dažādām gaumēm.
  • Salātos centies miksēt svaigu ar gatavu/konservētu, bet lieko šķidrumu pirms tam notecini. Piemēram, izmanto veselus ķiršu tomātiņus negriežot vai arī sagriez tomātus un ieliec sietā, lai notek šķidrums, jo nekas nav sliktāks kā atūdeņojušies salāti.
  • Salātu mērci neliec klāt jau mājās, bet paņem līdzi atsevišķā burciņā un uzlej tieši pirms ēšanas.
  • Vienmēr pie maizītes ir labi paņemt līdzi dažādas mērces – pesto, tapenādi, humusu (tas ir lielisks piknika ēdiens).
  • Vienai aukstumsomai jābūt vienmēr – dzērieniem.
  • Piena kokteiļi jeb milkšeiki nav laba doma nevienā no piknikiem.
  • Vienreizlietojamie trauki – izmanto dabai draudzīgus.
  • Vienmēr paņem līdzi vienu iepakojumu salvešu, kas ir, kā es saku, tehniskajām vajadzībām, un otras skaistās salvetes.
  • Vienmēr paņem līdzi miskastes maisu, kur salikt visu, kas lieks un metams ārā, un nemēslo dabā!

Es aicinu doties piknikā jau šajās brīvdienās. Mūsu platuma grādos šis prieks ir jābauda katru iespējamo brīdi, kad nelīst, un viss jau ir paša ziņā – jo slikti laikapstākļi taču nemēdzot būt!


Populārākie raksti