Ilze Auzere

Siers – Jāņu gardums un Saulgriežu simbolw

Padomi • 20. Februāris, 2018
Siers ir tas ēdiens, bez kura nevaram un negribam – gan Jāņos, gan visa gada garumā!

Jāņos siers ir kas īpašs, jo tradicionālā Jāņu ķimeņu siera apaļā forma ir Saulgriežu simbols – tā simbolizē sauli.

Latvijā Rimi veikalos ir pieejams tik ļoti bagātīgs sieru klāsts, ka varam pasniegt daudz un dažādus sierus, pieskaņojot viesībām, pasākumiem, maltītēm un produktiem. Nav tādas ēdienreizes vai ballītes, kur neiederētos siers...

Jāņiem un visas vasaras garumā iesakām pamēģināt dažādus sierus:

Tradicionālais Jāņu ķimeņu siers. Vienmēr garšīgs, bet ar sviestu vai medu ir izcils, arī cepts krāsnī vai uz grila. Īpaši, ja paliek pāri pēc līgošanas...

Svaigie biezpiena sieri. Tie ir ideāli ar ievārījumiem, čatnijiem, kā arī cepti – pannā, krāsnī vai uz grila. Ceptos iesaku servēt ar ievārījumiem vai mērcēm, arī pikantām un sāļām.

Kazas un fetas veida sieri. Vasaras salāti nav iedomājami bez šiem sieriem. Iesaku gan sagriezt gabaliņos, gan sarīvēt.

Mocarellas sieri. Prieks, ka ir Latvijā ražotie. Mazās bumbiņas liekam salātos vai uz iesmiņiem ar tomātiem, desas gabaliņiem, marinētām sēnītēm. Protams, nevar iztikt bez Latvijā jau iecienītiem salātiem Insalata Caprese, kas ir mocarellas šķēles ar tomātiem, pesto un baziliku. Mocarella ir neiztrūkstošs karstmaizītēm, picām un pastas (makaronu) ēdieniem.

Latvijas cietie sieri. Mūsējie jau veiksmīgi konkurē ar itāļu un citu valstu ražojumiem. Ideāli ar vīnu un augļiem, kā arī rīvēti pie pastas un rīsu ēdieniem, kur paredzēts Parmesan siers.

Deserta sieri. Sākam ar sāļajiem – Rokfora, Brie un Camembert veida, puscietiem un cietiem sieriem. Tradicionāli servēti ar augļiem un bagetes maizi. Saldie sieri – mīkstie, svaigie tiek darināti ar garšvielām un/vai žāvētiem augļiem. Tie ir gardi ar kēksiem un svaigiem augļiem vai ogām. Saldo sieru var arī cept krāsnī un servēt ar augļu mērci vai blendētām ogām un kēksiem. Vienreizēji!

Atcerēsimies, ka visā pasaulē bieži rīko viesības, kurās ir tikai siers, augļi, maize un vīns. Ko tad īstenībā vairāk vajadzētu?

Veiksmīgai Jāņu siera siešanai nav nepieciešams daudz, jāatceras vien piecas lietas, kas garantēs gardāku Jāņu siera rezultātu!

Pareizās sastāvdaļas
Īstenā Jāņu siera recepte sastāv vien no piecām sastāvdaļām – biezpiena, piena, skābā krējuma,
olām un sviesta. Lai arī Jāņu siera gatavošana katrā mājā mēdz būt sava, siera sējējas atzīst, ka garšas noslēpums slēpjas svaigu un kvalitatīvu produktu izvēlē – no lauku pilnpiena un olām gatavots siers būs gardāks, mīkstāks un arī vizuāli košāks. Turklāt, ja vēlaties, lai siers iegūst vienmērīgu, dzeltenu krāsu, olas jāliek kopā ar sviestu, bet, ja tās liksiet reizē ar biezpienu, siers izskatīsies ziedains.

Garšaugi un piedevas pie siera
Tradicionāla Jāņu siera pagatavošanai ar garšvielām neaizraujas – pilnīgi pietiek ar sāli un ķimenēm, kas piedod šim sieram tik speci sko Jāņu siera garšu un izskatu. Ja vēlaties iegūt neparastāku un mūsdienīgāku siera garšu, esiet radoši un izvēlieties dažādus zaļumus un garšaugus – svaigi sasmalcinātas bazilika lapiņas, saulē kaltētus tomātus, papriku, ķiplokus. Nebaidieties eksperimentēt arī ar saldām garšām, lietojot medu, vaniļu, citrona miziņu vai žāvētus augļus, riekstus un rozīnes.

Marle un caurduris
Kad siera masa uzkarsēta, sūkalas notecinātas, un garšaugi pievienoti, var sākt pašu siera siešanu. Šeit nepieciešama vien marle, kas izklāta caurdurī. Marle stingri jāsaņem kopā un mezglā jāsagriež marles stūri, izspiežot slapjumu.

Saules forma jeb noslēguma fāze
Lai arī noslēguma fāzē, kad, aizsienot marli, veidojat siera formu, ir iespējamas variācijas, īstens Jāņu siers, tāpat kā Jāņu vainaga aplis un Jāņuguns, simbolizē sauli, tāpēc tradicionāli to sienam apaļā ritulī.

Kad forma ir izveidota, tai noteikti nepieciešama slogošana. Ja vēlaties drupanāku sieru, būs nepieciešams smagāks slogs un ilgāks slogošanas laiks.

Piektais elements jeb mīlestība
Lai arī cik atšķirīgi sieru sietu dažādos reģionos, katra saimniece atzīst, ka garda Jāņu siera priekšnoteikums slēpjas mīlestībā pret darbu, kas tiek atalgots ar gandarījumu, ceļot sieru līgotāju galdā. Jārēķinās, ka īpašas rūpes prasīs tie sieri, kurus nogatavina ilgtermiņā.


Populārākie raksti