Ilmārs Munkevics

Tendences viskija pasaulē

Padomi • 07. Aprīlis, 2022
Pēdējos gados viskija ražotāji un eksperti par savu uzdevumu ir definējuši šī dzēriena pieejamības un garšas saprotamības veicināšanu.

Spilgts piemērs tam, kā viņu centieni izpaužas dzīvē, ir dažādu superzvaigžņu un sportistu īpašo zīmolu parādīšanās, tā uzrunājot gados jaunāku auditoriju, kam garšas kārpiņas un maņu palete vēl, iespējams, nav tik nobriedusi salīdzinājumā ar jau pieredzējušiem viskija entuziastiem. Tādējādi tiek radīti vieglāki un ne tik specifiski viskiji, lai nenobiedētu, bet gan iepazīstinātu ar šo dzērienu un parādītu, ka tas ir baudāms ne tikai ballītēs ar kādu mikseri (visbiežāk kolu vai sulu), bet tam ir arī daudz garšas nianšu, kuras ir vērts svinēt, baudot dzērienu tīrā veidā. Arvien vairāk pieejamas dažādas meistarklases un degustācijas. Sabiedrība tiek izglītota, un to varam uzskatīt par ļoti pozitīvu tendenci, jo šo burvīgo dzērienu tik tiešām ir vērts baudīt, nevis patērēt, lai apreibinātos.

Savu uzvaras gājienu svin rudzu viskijs jeb rye whiskey. Amerikas Savienotajās Valstīs šī grauda viskijs kļuvis sevišķi populārs, un tas ietekmē arī Skotijas viskiju – parādās jauni viskiji, kas izturēti mucās, kur pirms tam mājojis rudzu viskijs. Tāds ir, piemēram, Glenmorangie Spios vai Bruichladdich destilērijas produkti. Arī daži Johnnie Walker viskiji ir piedzīvojuši noturēšanu rudzu mucā. Līdzās lielajiem vārdiem un ražotājiem viskija pasaulē ir arī daudzas mazās rūpnīcas, kas krietni drošāk eksperimentē, jo to apjomi ir mazāki un rokas brīvākas improvizācijai ar jaunām garšām.

Skotijā īstu uzplaukumu piedzīvo mazās jeb mikrodestilērijas. Lielu daļu to produkcijas pašlaik vēl īsti par viskiju dēvēt nedrīkst, jo tīri likumiski šis dzēriens vēl neatbilst viskija likumam, bet jau šobrīd parādās vairāki ļoti interesanti produkti, piemēram, Fife Distillery un Kingsbarns, kuru jaunie viena iesala viskiji ir ļoti pieprasīti. Vairākas no šīm darītavām, gaidot, kamēr viskijs mucās nobriedīs, ražo arī, piemēram, džinu, lai nodrošinātu finanšu līdzekļu plūsmu – džinu var ļoti ātri nodot tirgū un iegūt līdzekļus. Dažas destilērijas eksperimentē ar jaunu hibrīdviskija produktu, izmantojot atsevišķas džina sastāvdaļas, piemēram, mazie ražotāji Ncn'ean un Lindores. Sabiedrība ir izsalkusi pēc jaunām un jaunām, un jaunām garšām šajā ļoti klasiskajā pasaulē.

Kā jau iepriekš minēju, notiek arvien vairāk un plašāki nogatavināšanas eksperimenti, izmantojot dažādas mucas. Šī tendence ir ļoti izteikta, jo viskija pasaule mainās un tradicionālais skotu viskijs cenšas turēt līdzi augošajam pieprasījumam pasaulē. Arī mucas, kādas parasti izmantotas iepriekš, kļūst arvien mazāk pieejamas. Piemēram, lai noturētu viskiju, agrāk bieži tika izmantotas šerija un portvīna mucas. Šie dzērieni vairs nav tik pieprasīti, tāpēc arī pašu mucu tirgū ir arvien mazāk un tās ir grūtāk pieejamas, kaut arī viskija ražotāji būtu gatavi par tām maksāt vairākus tūkstošus dolāru. Tāpēc arī nākas eksperimentēt ar konjaka vai kanādas ice wine (ledus vīns, kā kanādieši to dēvē) mucām. Un rezultāti neizpaliek – top burvīgi un garšpilni dzērieni, paplašinot viskija cienītāju ierasto garšas spektru.

Vēl viena jauka tendence viskija pasaulē ir tā, ka arī šis produkts vairāk virzās bioloģiskās un tīras ražošanas virzienā.

Tāpat kā cilvēki vēlas zināt, no kurienes nāk un kādos apstākļos tiek ražoti viņu pārtikas produkti, arī viskija darītavas pievērš vairāk uzmanības bioloģiski audzētiem graudiem, ūdens kvalitātei (kam vienmēr bijusi liela nozīme) un arī darbinieku apmierinātībai. Viskijs tiek darīts no izejvielām, kas ieguvušas dažādus apliecinājuma sertifikātus, piemēram, no graudiem, kas audzēti bez ķimikālijām. Tas ir veids, kā padarīt pasauli labāku arī patērētāja acīs un sekot globālajām tendencēm pārtikas ražošanā.

Viskija pasaule strauji paplašinās: aug ne tikai patērētāju skaits un izpratne par viskija garšu dažādību, bet arvien vairāk kļūst arī ražotāju un valstu, kur top labs viskijs. Ja tradicionāli viskiju ierasts saistīt ar Skotiju, Īriju, ASV un Japānu, tad nu jau ļoti daudzās valstīs un gandrīz visos kontinentos ir spēcīgi viskija darītāji. Arī Latvijā ir notikuši pirmie mēģinājumi noturēt spirtu uz koka skaidām, un dažu eksperimentētāju mucas drīz tiks atvērtas, lai nobaudītu īpašu dzēriena malku.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti