Mārcis Mitrevics

Vīna darītava "Cottini"

Padomi • 22. Marts, 2018
"Mūsu attiecības ar Zemi ir autentiskas un var būt balstītas tikai uz cieņu. Mūsu vīzija mūs iedvesmo izmantot jaunākās tehnoloģijas, vienlaikus vienmēr stingri ievērojot ekoloģisko ilgtspējību. Varbūt kādam ilgtspējība ir tikai stilīgs, mūsdienās aktuāls jēdziena nosaukums, bet mums tā ir dabiska izvēle.” Šie ir vīndara Djego Kotīni (Diego Cottini) vārdi, ar kuriem viņš iesāk sava darba un savas ģimenes dzīvesstila aprakstu.

Cottini ģimenes saimniecības dabiskā izvēle ir balstīta uz šādām kvalitātēm: bioloģiskā daudzveidība, vides respektēšana un ilgtspējīgas iniciatīvas. Jau ilgstoši uzņēmuma stratēģijās tiek pievērsta uzmanība jautājumiem par saimniecības ilgtspējības uzlabošanu un ražošanas posmu modernizāciju, izmantojot
pret vidi atbildīgus ražošanas procesus, lai vīnu pilnībā varētu uzskatīt par videi draudzīgu.

Ja Eiropas pārtikas rūpniecībā ieviestais ekoloģiskais sertifikāts vīna gadījumā apliecina tikai ekoloģisku vīnogu audzēšanu, tad Cottini saimniecība īpašu uzmanību pievērš vīna ražošanas procesiem. Konkrēts šīs iniciatīvas piemērs ir Monte Zovo vīndarītavas biomasas katls, kas būtiski samazina ražotnes enerģijas patēriņu, optimizē ražošanas procesus un aptver visas uzņēmuma vajadzības pēc enerģijas. Tehnoloģiskā sistēma, kas paredzēta vīndarītavas enerģijas vajadzībām, balstās uz biomasas ģeneratoru apvienojumā ar dzesēšanas iekārtu un virkni saprātīgu jaunāko tehnoloģisko risinājumu. Šī enerģētikas sistēma ražo siltumenerģiju un karsto ūdeni (80–85oC), kas papildus siltumenerģijas izmantošanai ļauj pielietot ražotnes sterilu mazgāšanu augstā temperatūrā, palīdzot izvairīties no ķīmisko produktu izmantošanas.

Tāpat šis katls ražo arī dzesēšanas enerģiju(7oC), kas ļauj uzturēt vīna ražošanā tik nepieciešamo temperatūras kontroli. Vēl būtiska sastāvdaļa ir ar šo pašu enerģiju darbināma ventilācijas sistēma, gaisa mitrināšanas un attīrīšanas sistēma un izmantotā karstā ūdens siltumenerģijas izmantošana. Pārrēķinot skaitļos, šī sistēma sniedz ikgadēju ietaupījumu 68 750 EUR apmērā, kam vēl papildus jāpieskaita ikgadējais ietaupījums 100 000 EUR apmērā dabasgāzes un elektroenerģijas izmaksu ziņā. Bet, neskaitot finansiālo ieguvumu, šī sistēma garantē iespēju izvairīties no 500000 kg CO2 izmešu gadā!!! Tikai daži uzņēmumi var lepoties ar šādiem iespaidīgiem rezultātiem, kas Monte Zovo vīna darītavu klasificē kā vienu no novatoriskākajām vīna darītavām pasaulē „zilās ekonomikas” jomā.

Taču tā nav vienīgā Cottini iniciatīva – 2016. gadā vīndarītavas produkcijas izmantojamo stikla pudeļu svars, pateicoties atbildīgu pudeļu ražotāju iesaistei, ir samazināts par trešo daļu.

Jaunās vieglākās pudeles ir mazāk kaitīgas videi, tajā pat laikā neupurējot ierasto estētisko produktu kvalitāti. Izmantojot līdz pat 30% mazāk stikla, Cottini spēj vēl ievērojami samazināt CO2 izmešus atmosfērā ar ikgadēju izejvielu (stikla) ietaupījumu apmēram 17 tūkst. tonnu. Un arī tas vēl nav viss, jo Cottini ir pirmā vīna ražošanas kompānija pasaulē, kas ir sertificējusi bioloģisko daudzveidību lauksaimniecībā. „Biodiversity Friend” jeb „Bioloģiskās daudzveidības draugs” ir Pasaules Bioloģiskās daudzveidības asociācijas standarts attiecībā uz atsevišķām vai saistītām saimniecībām, kuras nodarbojas ar bioloģiskās daudzveidības palielināšanas pasākumiem. Lai iegūtu šo sertifikātu, rūpīgi tiek izvērtēti šādi rādītāji: lauksaimniecības darbības modelis, augsnes a aunošanas pasākumi, ūdens resursu pārvaldība, augu valsts, meži, pļavas un nektāraugu sugas, lauksaimniecības un strukturālā bioloģiskā daudzveidība, augsnes, ūdens un gaisa kvalitāte, a aunojamās enerģijas izmantošana un kopējā vides aizsardzības atbildība.

Kāpēc es jums visu šo stāstu? Vai šāda atbildīga saimniekošana vīndarītavā garantē garšīgus vīnus? Nē, diemžēl negarantē! Bet šajā konkrētajā gadījumā ar Cottini Monte Zovo vīniem esmu absolūti pārliecināts par to kvalitāti un izcilo garšu. Ar šo stāstu es gribēju jums dot papildu stimulu ticēt labajam, entuziasmam un cilvēcībai, un tas nav nekāds reklāmas triks!

Lūk, mūsu veikalā jaunākie ieviestie Cottini Monte Zovo vīni, kuru augsto kvalitāti ir novērtējusi Latvijas Gada vīns žūrija, piešķirot tiem Bronzas vai Vērts nobaudīt vērtējumu.


Populārākie raksti