Atrast savu mīļāko kustību veidu – veselīgas dzīves atslēga

Veselīgam dzīvesveidam • 10. Oktobris, 2018
Lai kāds būtu mūsu fizisko nodarbību veids, vissvarīgākais ir gūt emocionālu gandarījumu par paveikto. 

Var uzstādīt mērķi un tiekties uz to, piemēram, iegūt slaidāku vidukli, lielāku muskuļu masu vai labāku pašsajūtu ikdienā, bet tikpat svarīgi ir zināt, kā šo mērķi sasniegt.

Ja tas saistīts ar sportiskiem rezultātiem, būtiska ir kvalitāte un sistemātika, bet, ja mērķis nav izmērāms centimetros, galvenais ir gūt emocionālu gandarījumu. Lai atrastu savu iecienīto nodarbi, vispirms tā ir jāizmēģina – iespējams, vajadzēs pamēģināt vairākas reizes, varbūt pat desmit, pirms sapratīsi, vai tā ir īstā. Jo regulārāk mēģināsi, jo ātrāk nonāksi pie pārdomām un secinājumiem – šis ir labs stimuls sportot biežāk, ko es kā treneris nereti izmantoju darbā ar cilvēkiem.

Sportiskas aktivitātes ierasti asociējam ar fiziskām sajūtām, taču es uzskatu, ka vēl būtiskāks faktors ir emocionālais ieguvums. Pie fiziskas slodzes ķermenis nogurst un rodas diskomforts. Ja mērķtiecīgi turpinām sportot, diskomfortu jūtam mazāk, jo fiziskas slodzes laikā izdalās laimes hormoni jeb endorfīni, kas palīdz slāpēt sāpju, noguruma un diskomforta sajūtas. Tā mūsu ķermenis ir uzbūvēts – ja emocionāli esam noskaņoti veikt kādu darbu vai fizisku piepūli, īpaši hormoni šo piepūli palīdz pārvarēt. Tāpat ķermeņa spēja adaptēties ar laiku mazina sportošanas pārpūles radītu diskomfortu.

Emocionālais gandarījums, ko gūstam no sportošanas, katram jāatrod pašam – nav vienotu vadlīniju, kas ļautu ar pirmo reizi atrast savu īsto nodarbošanos. Emocionālais gandarījums ir būtisks, lai mēs gribētu un turpinātu sportot un veselīgāku dzīvesveidu ievērotu regulāri un labprātīgi.

Aizej līdzi draugam uz dejošanas nodarbībām, ar draudzeni pamēģini vēl nepiedzīvotas vingrošanas nodarbības, pievienojies kolēģim sporta zālē, brauc ar divriteni kalnu riteņbraukšanas maratonos – tas kalpos kā sākums ar fiziskām aktivitātēm piepildītai ikdienai. Ja jaunizmēģinātās aktivitātes ilgstoši nesniedz patīkamu sajūtu, svarīgi ir izdarīt secinājumus un pamēģināt ko citu. Jebkurai aktivitātei ir jāatvēl laiks, un laika trūkums nav attaisnojums, lai izlaistu sporta nodarbības. Savu ikdienu mēs plānojam, vadoties pēc prioritātēm, un vienmēr iesaku par galveno prioritāti izvēlēties pašam sevi – gan fiziski, gan emocionāli. Ja esam veselīgi, emocionāli piepildīti un priecīgi, arī darba pienākumus veicam labāk, varam būt labāki vecāki un iedvesmot ne tikai savus bērnus, bet arī kolēģus un citus līdzcilvēkus. Veltot laiku sportošanai, mēs katrs atvēlam laiku sev, un šādi arī varam vislabāk par sevi parūpēties. Būtiskākais ir izbaudīt sportošanas procesu – tad arī uzstādītie mērķi būs sasniedzami.


Populārākie raksti