Produkti aktīviem cilvēkiem

Veselīgam dzīvesveidam • 10. Oktobris, 2018
Mūsdienās veikalu plaukti ir pilni ar dažādiem produktiem, kas domāti sportistiem un aktīviem cilvēkiem.

Ir ļoti grūti orientēties tik lielā piedāvājumā un izvēlēties ko tiešām vērtīgu, lai ātrāk atgūtu enerģiju, kas nepieciešama pirms, pēc vai tieši treniņu laikā. Pirms runāt par konkrētiem produktiem, jāpārrunā arī aktīva cilvēka uztura pamatlietas, kas jāatceras ikkatram, kurš grib ne tikai vingrot, skriet un trenēties, bet arī gūt panākumus un justies labāk.

  • Nebaidies no ogļhidrātiem, jo tie nodrošina tavu organismu ar enerģiju, lai tu varētu vingrot un sportot. Dod priekšroku pilngraudu produktiem, augļiem, dārzeņiem.
  • Dzer pietiekami daudz šķidruma visas dienas garumā. Ja paredzēts intensīvs treniņš, jāizdzer 0,5 l ūdens 2–3 stundas pirms treniņa un pa 200 ml ik pēc 20 minūtēm treniņu laikā, lai uzturētu organisma optimālo darbību. Protams, obligāti jādzer arī pēc treniņa. Atceries, ka brīdī, kad sāk slāpt, tu jau esi dehidratēts un organismā trūkst šķidruma.
  • Uzņem pietiekami daudz olbaltumvielu. Olbaltumvielas mūsu organismā ir galvenais būvelements. Galvenais olbaltumvielu depo orgāns mūsu ķermenī ir muskuļi, un pirmais, ko cilvēks zaudē, ierobežojot uzņemtā ēdiena daudzumu (kalorijas) vai slimības gadījumā, ir muskuļi. Tāpēc atceries, ka olbaltumvielu uzņemšana ir obligāta. Aktīviem cilvēkiem dienā atļauts uzņemt ne vairāk kā 1,2 g olbaltumvielu uz kilogramu. Pārmērīga olbaltumvielu uzņemšana noslogos nieru darbību, veicinās cietāku vēdera izeju. Nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu dienā var uzņemt ar ikdienas pārtikas produktiem. Vērtīgi olbaltumvielu avoti: gaļa, olas, zivis, jūras veltes, piena produkti, lēcas un pupiņas.
  • Uzturā jāiekļauj arī tauki, bet mēreni. Iekļauj ikdienas ēdienkartē olīveļļu, avokado, sēklas un riekstus. Izvairies no ātrajām uzkodām, jo tur būs vairāk pievienotu zemas kvalitātes tauku.
  • Regulāras brokastis nodrošinās tavu organismu ar enerģijas lādiņu no paša rīta, tev būs labs glikozes jeb cukura līmenis un uzlabosies tavi sportiskie panākumi.
  • Atceries, ka vajag ne tikai trenēties, bet arī atpūsties. Miegs ir ļoti svarīga veselīga dzīvesveida sastāvdaļa.

Tā kā galvenās pamatlietas esam pārrunājuši, varam ķerties pie produktu apskata. Šoreiz runāsim par piena produktiem ar paaugstinātu olbaltumvielu koncentrāciju. Piena produkti ir vieni no produktiem, ko bieži iesaka lietot aktīviem cilvēkiem, turklāt īpaši labi tie ir pēc treniņiem, jo satur vairākus mikroelementus (kāliju, nātriju, kalciju un fosforu), kas nodrošina ātrāku organisma atjaunošanos pēc slodzes. Piena produkti arī dabīgi satur olbaltumvielas, piemēram, apēdot 100 g vājpiena biezpiena, cilvēks uzņems aptuveni 18 g olbaltumvielu. Turklāt pastāv iespēja izvēlēties piena produktus ar zemu tauku saturu, tādējādi neuzņemot liekus taukus.

Domājot, kādu piena produktu labāk izvēlēties, iesaku atcerēties to, ka mēdz būt piena produkti ar paaugstinātu olbaltumvielu koncentrāciju. Piemēram, parastā bezpiedevu jogurtā uz 100 ml būs aptuveni 3–4 g olbaltumvielu, savukārt jogurtā ar paaugstinātu olbaltumvielu koncentrāciju uz 100 ml produkta ir 9 g olbaltumvielu. Tātad, izdzerot vienu glāzi šāda jogurta, cilvēks uzņem tikpat daudz olbaltumvielu, kā apēdot 100 g vājpiena biezpiena.

Vēl viena lieta, kam vajadzētu pievērst uzmanību, kad izvēlamies jogurtu vai piena produktu, ir pievienotais cukura daudzums uz 100 ml. Piemēram, cilvēkam, kas vingro, ir ļoti aktīvs, bet vienalga cīnās ar lieko svaru, mans ieteikums būtu lietot uzturā tikai dabīgus skābpiena produktus bez pievienotiem cukuriem. Kā labu piemēru varu minēt Piena Spēks klasiskais, Cesvaine Proteīna graudi vai vienkārši vājpiena biezpiens. Minētie produkti palīdzēs uzņemt nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu. Izdzerot vienu Piena Spēks pudelīti, uzņemsi 40 g olbaltumvielu. Ja liekā svara problēma nav aktuāla un treniņi ir ļoti intensīvi, ieteiktu lietot saldinātus piena produktus ar paaugstinātu olbaltumvielu koncentrāciju, piemēram, Baltais Protein dzēriens vai Grieķu jogurts ar mellenēm.

Lai labi garšo!


Populārākie raksti