Saldēti dārzeņi un ogas

Veselīgam dzīvesveidam • 25. Marts, 2019
Ņemot vērā klimatiskos apstākļus, kuros dzīvojam, diemžēl nevaram visu gadu ēst svaigus, tikko nogatavojušos augļus, ogas un dārzeņus. 

Taču šajos produktos ir daudz vērtīgu uzturvielu, tie ir veselīga uztura galvenā sastāvdaļa, tāpēc dārza veltes ir vajadzīgas visu gadu.

Labs variants, kā tikt pie vērtīgajām uzturvielām arī ziemas laikā, ir iekļaut ēdienkartē saldētus dārzeņus un ogas. Tas, pirmkārt, ir finansiāli izdevīgāk; otrkārt, sasaldēti produkti nezaudē savas labās īpašības garajā ceļā līdz veikala plauktam. Tāpēc dārzeņus un ogas, ko izmanto saldēšanai, novāc nogatavojušos, nevis “puszaļus”, kā tas notiek ar svaigiem dārzeņiem un augļiem.

Saldēti dārzeņi un ogas nenoliedzami zaudē atsevišķas uzturvielas, piemēram, C vitamīnu un daļēji B grupas vitamīnus, jo tie nav termiski stabili un saldēšanas laikā izzūd. Taču mikroelementi – kālijs, magnijs, fosfors un dzelzs – saglabājas dārzeņos un ogās arī pēc sasaldēšanas.

Šādi sagatavoti dārza gardumi ir ļoti labs palīgs virtuvē, jo tos var pievienot zupām, sautējumiem, omletēm, pagatavojot garšīgu un veselīgu maltīti daudz ātrāk. Savukārt saldētas ogas ir īsts atradums tiem, kam kārojas kādu našķi, bet gribas ēst veselīgi. Saldētas ogas var pievienot putrām, brokastu pārslām, pagatavot ogu desertus, smūtijus vai pat saldējumu. Ziemā un pavasarī, kad ilgojamies pēc siltuma un saules, no saldētām ogām var gatavot karstos dzērienus imunitātes stiprināšanai.

Nepieciešamais dārzeņu daudzums uzturā pēc Veselības ministrijas rekomendācijām pieaugušam cilvēkam ir vismaz 400 grami dienā, turklāt puse no tiem būtu jāapēd svaigā veidā. Augļi un dārzeņi ir labs šķiedrvielu avots, tajos ir maz tauku un maz kaloriju, tādēļ tie palīdz saglabāt veselīgu svaru. Apēdot ieteicamo dienas devu, var samazināt sirds un asinsvadu slimību, kā arī atsevišķu ļaundabīgo audzēju veidu risku. Bet augļu un dārzeņu sulās sastopamajām vielām polifenoliem var būt svarīga loma Alcheimera slimības profilaksē.

Ar saldētiem dārzeņiem un ogām ikdienas ēdienkarte kļūs daudzveidīga, sabalansēta, krāsaina un būs vieglāk sagaidīt vasaru, kad varēsim baudīt svaigas dabas veltes no pašu dārziem.

Meklē Rimi Labākai dzīvei zaļo atzīmi pie produktiem cenu zīmē!


Populārākie raksti