Mācīšanās mēnesis Rimi: digitālā zīmē

26. Oktobris, 2020
Oktobris jau tradicionāli Rimi kolektīvā ir Mācīšanās mēnesis, kad uzmanības fokusā tiek likts viss aktuālais un progresīvais.

Darbinieku izglītošana vienmēr ir bijusi viena no Rimi prioritātēm. Ikdienā uzņēmuma darbiniekiem pieejamo mācību kursu un mācīšanās iespēju klāsts ir visai apjomīgs, turklāt aizvien tiek meklētas jaunas formas, metodes, pieejas un satura virzieni. Paralēli tam ik gadu oktobrī organizētais Mācīšanās mēnesis ir kā vārti uz koncentrētu zinību krātuvi un starta platforma tiem, kas līdz šim vēl nav atklājuši mācīšanās lielo nozīmi komfortablas ikdienas darba vides veidošanā un karjeras izaugsmes veicināšanā. Par šī gada Mācīšanās mēnesi stāsta Mācību vadītāja Santa Magone un Mācību speciāliste Elita Pavlovska.

Ar ko īpašs ir šī gada Rimi Mācīšanās mēnesis?

Santa: Rimi Mācīšanās mēnesis notiek jau ceturto gadu pēc kārtas, un jau otro gadu tas tiek organizēts Baltijas mērogā – visiem Rimi darbiniekiem. Šogad atšķirībā no citiem gadiem, kad varējām brīvi izvēlēties – organizēt klātienes vai digitālās apmācības, gandrīz visi Mācīšanās mēneša pasākumi notiek attālināti.

Elita: Tradicionāli daļu mācību kursu uzticam vadīt ekspertiem no Rimi darbinieku vidus, bet šogad Rimi Mācīšanās mēneša norisēs pirmo reizi ir iesaistījušies arī Rimi Baltic mātes kompānijas – Zviedrijas uzņēmuma ICA Gruppen kolēģi. Piemēram, šonedēļ darbiniekiem ir iespēja piedalīties vebinārā, kuru vadīs ICA Gruppen mācību vadītāja. Turklāt šogad mēs ļoti daudzus – pat pusi no visiem vebināriem organizējam kā kopīgus mācību pasākumus visas Baltijas Rimi darbiniekiem.

Kādās formās šogad tiek piedāvātas Mācīšanās mēneša aktivitātes?

Santa: Galvenokārt tie ir vebināri par aktuālām tēmām, kuri reālā laika režīmā pieejami darbiniekiem iepriekš uz tiem piesakoties platformā Learn@Rimi. Katrā šādā vebinārā uzstājas konkrētās tēmas eksperts, bet to vada moderators – kāds no Rimi mācību speciālistiem. Vebināra laikā tā dalībniekiem ir iespēja paust atziņas, piedalīties aptaujās, kā arī uzdot ekspertam savus jautājumus sarunu čatā. Šogad pirmo gadu vebināri ierakstu formā ir pieejami arī īpašā Mācīšanās mēneša vietnē, kur tos sev izdevīgā laikā var noskatīties darbinieki.

Elita: Populārākajos Mācīšanās mēneša vebināros šogad esam pulcējuši pat 100 dalībnieku. Lielākoties tie ir 30 minūtes līdz stundu gari pasākumi. Iepriekšējā pieteikšanās uz vebināriem nodrošina arī to, ka norise automātiski tiek reģistrēta darbinieka kalendārā, kas ļauj kolēģiem ērti plānot savu laiku. Turklāt 15 minūtes pirms mācību sākuma viņš par to saņem atgādinājumu, un var pieslēgties mācībām no jebkuras atrašanās vietas ar savu viedierīci.

Kādi temati šogad tiek aplūkoti Mācību mēneša ietvaros organizētajās aktivitātēs?

Elita: Katra nedēļa Mācīšanās mēneša ietvaros tiek veltīta kādai noteiktai tematikai, par kuru esam aicinājuši arī darbiniekus dalīties savā pieredzē. Piemēram, pirmajā nedēļā tā bija klientu apkalpošana, otrajā – darbinieku idejas un ieteikumi par produktivitātes veicināšanu savā nodaļā vai struktūrvienībā. Trešā Mācīšanās mēneša nedēļa tika veltīta personīgajai efektivitātei un labbūtībai, bet noslēdzošās tēma irpar mācīšanās prasmi . Katra nedēļa sākas ar konkrētās tematikas eksperta jeb nedēļas vēstneša uzrunu visiem Mācīšanās mēneša dalībniekiem, kurā viņš izskaidro un pamato aktuālās tēmas svarīgumu, kā arī novēl veiksmi mācību procesā. Katram tematam Mācīšanās mēneša vietnē ir veltīta sava atsevišķa sadaļa, kur paralēli visām aktuālajām norisēm ir rodamas arī saites uz tradicionālajiem Rimi mācību produktiem, kas saistās ar konkrēto tematiku.

Santa: Salīdzinoši jauna pieeja mācību satura veidošanā ir balstīties uz atziņu, ka viens no mācīšanās veidiem tā ir – mācīšanās no kļūdām. Tādēļ jau otro gadu Mācīšanās mēneša ietvaros mēs organizējam tā dēvēto Neražu pēcpusdienu. Šajā pasākumā esam aicinājuši ar savu pieredzi dalīties kolēģus, kam gadījies pieļaut savā darbā kādas kļūdas un tāpat arī pastāstīt par mācību, ko viņi guvuši no šīs situācijas. Pērnā gada kolēģu neražas stāsti tik tiešām bija interesanti un noderīgi. Protams, jāteic, ka vajadzīga ir arī drosme, lai citiem izstāstītu par savām neveiksmēm, tomēr te noteikti iedrošinoša ir Rimi pieeja, ka kļūdas ir nepieciešams izvērtēt, lai saprastu, kā nākotnē no tām izvairīties.

Lai arī šogad situācija valstī ir diktējusi digitālu mācību organizēšanas formātu, kaut kādā ziņā varētu teikt, ka Rimi tam ir bijis jau gatavs, jo dažādu procesu digitalizācija jau gadiem ir viens no uzņēmuma attīstības ceļiem…

Elita: Jā. Rimi Mācīšanās mēneša ietvaros jau kopš pašiem tā pirmsākumiem mēs esam meklējuši veidus, kā sasniegt pēc iespējas plašāku darbinieku auditoriju. Bija jārēķinās, ka mūsu darbinieki strādā veikalos visā Latvijā – arī Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā, tādēļ digitalizācijas piedāvātās iespējas jau uzreiz tika augstu novērtētas un izmantotas. Jāteic gan, ka ar pirmo mēģinājumu mums neizdevās piemeklēt pašus labākos digitālos risinājumus. Mācīšanās mēneša pasākumu rīkošanai, tomēr, gadu no gada pilnveidojoties, mēs pašlaik esam nonākuši līdz, manuprāt, optimālam rezultātam. Ļoti svarīgi bija, lai mācību informācijai būtu pieeja no visa veida digitālajām ierīcēm – gan personīgajiem mobilajiem tālruņiem, gan arī veikalu  pašapkalpošanās datoriem. Tas šogad ir nodrošināts, izmantojot tādu rīku kā Rise.

Santa: Savā ziņā tas ir arī stāsts par moderno mācīšanos. Cilvēkiem vairs nav jāsēž astoņas stundas mācību klasē. Patiesībā reti kurš tik ilgi jau vairs var nosēdēt un pilnvērtīgi koncentrēties. Modernā mācīšanās ir sajaukums starp klātienes nodarbībām, digitālo vidi un iespēju mācīties jebkurā laikā, jebkurā vietā un no jebkuras ierīces. Tieši to mēs nodrošinām Mācīšanās mēnesī: tu vari braukt no rīta vilcienā uz darbu un savā viedierīcē skatīties vebināra videoierakstu par kādu aktuālu tēmu vai pat piedalīties tajā reālā laika režīmā.

Pastāstiet nedaudz sīkāk par jauno Rimi izmantoto digitālo rīku mācību organizēšanai!

Elita: Rise ir ļoti ērti izmantojams gan mācību rīkotājiem, gan dalībniekiem. Šis rīks  sniedz iespēju veidot  mācību saturu pārdomāti, interesanti un interaktīvi. Ar Rise rīka starpniecību Mācīšanās mēneša vebināri tagad ir pieejami ikvienam Rimi darbiniekam, un jebkurš savā brīvā brīdī, piemēram, pusdienu pauzē, izmantojot veikalā pašapkalpošanās datoru, var vienuviet atrast visas Mācību mēneša norises – jaunāko informāciju par mācību aktivitātēm, iepriekš notikušo vebināru ierakstu arhīvu u.c. Tāpat arī darbinieku telpās ir izvietoti plakāti ar aicinājumiem piedalīties vebināros, kur publicēti arī atbilstošie QR kodi. Katrs, kuram ir interese, var nolasīt šo QR kodu savā viedtālrunī un saņemt pieeju Mācīšanās mēneša programmām.

Santa: Vēl kāds pavisam jauns mācīšanās rīks Rimi ir SkillShare platforma. Tajā ir pieejamas dažāda līmeņa ekspertu – Rimi un ICA darbinieku – individuālās pieredzes sesijas. Jebkurš Rimi darbinieks šajā platformā var sazināties ar attiecīgās nozares ekspertu un pieteikties uz sarunu individuāli vai nelielā grupā. Tās laikā eksperts dalīsies ar savām zināšanām konkrētajā jautājumā. Pašlaik Rimi eksperti ir gatavi dalīties ar kolēģiem savās zināšanās par pārmaiņu vadību, datu analīzi, līderību, mācīšanās prasmēm u.c.

Kā jums izdodas rosināt interesi par mācīšanos un iesaistīt Mācīšanās mēneša aktivitātēs pēc iespējas lielāku skaitu darbinieku?

Santa: Paralēli mācību aktivitātēm spēles veidā tiek organizētas arī tādas kā darbinieku sacensības. Tajās ir iespēja piedalīties katram – gan individuāli, gan arī komandas ietvaros. Iepriekšējos gados šādi tika rīkoti Mācīšanās maratoni, stafetes un sprinti, bet šogad aktuālā sacensība ir Mācīšanās izaicinājums. Par katru izpildīto tematisko uzdevumu šī izaicinājuma dalībnieks saņem punktus. Starprezultāti tiek publicēti  reizi nedēļā un kļūst par pamudinājumu piedalīties arī citās Mācīšanās mēneša aktivitātēs. Mācīšanās mēneša noslēgumā tiek apbalvoti veiksmīgākie sacensību dalībnieki. Tāpat Mācīšanās mēneša ietvaros ir iespējams piedalīties dažādu struktūrvienību sagatavotos konkursos. Viens no tādiem bija, piemēram, konkurss par e-komerciju.

Protams, darbinieki iesaistās Mācību mēneša norisēs ne tikai spēles un sacensību gara mudināti. Daudziem vienkārši ir skaidrs, ka pašreizējā situācijā, kad viss tik strauji mainās un attīstās, mēs nedrīkstam pārstāt mācīties. Tas ir būtiski tādēļ, lai mēs neapstātos paši savā izaugsmē.


Populārākie raksti

Piedalies Lielajā talkā!
14. Aprīlis, 2024